Fotowoltaika: dofinansowanie jest teraz większe?

źródło: pexels.com

Wzrost cen prądu to proces związany z transformacją polskiej energetyki, likwidowaniem wieloletnich zaniedbań i restrykcyjną polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Konsumenci również odczuwają skutki tego zjawiska, mimo że zostały wprowadzone kosztowne dla budżetu państwa działania osłonowe. Warto pamiętać, że „zamrożenie” cen prądu dla konsumentów w 2023 r. nie obejmuje opłaty mocowej i kogeneracyjnej. Wraz z początkiem 2023 r. dodatkowo wróciła wcześniejsza stawka VAT za energię elektryczną. Właśnie dlatego nawet osoby mieszczące się w rządowym limicie zużycia prądu z „zamrożoną” ceną, płacą w bieżącym roku o kilkanaście procent więcej niż poprzednio. Dla pozostałych konsumentów podwyżki cen energii elektrycznej są bardziej dotkliwe. Trudno się więc dziwić, że dofinansowanie do fotowoltaiki jest nośnym tematem w 2023 roku. Postanowiliśmy wyjaśnić na jakich warunkach przysługuje taka dopłata do fotowoltaiki.

Mój Prąd 5.0 - dla kogo takie dofinansowanie do fotowoltaiki?

Osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki, na pewno słyszały już o programie Mój Prąd. W 2023 r. funkcjonuje jego kolejna odsłona pod nazwą Mój Prąd 5.0. Wielu internautów wciąż pyta o nabór wniosków w programie Mój Prąd 4.0 (Mój Prąd IV). Tymczasem nowy nabór wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w ramach programu Mój Prąd 5.0 (MP5/Mój Prąd V) ruszył 22 kwietnia 2023 roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji programu Mój Prąd, rząd postanowił przyznawać dofinansowanie związane z małymi instalacjami fotowoltaicznymi (PV) dla tzw. prosumentów. Chodzi o częściowe pokrycie wydatków związanych z zakupem oraz montażem mikroinstalacji PV, a także urządzeń dodatkowych. Wspomniane wydatki podlegające refinansowaniu powinny zostać poniesione od 1 lutego 2020 r. do dnia złożenia wniosku.

Warto podkreślić, że program wsparcia Mój Prąd 5.0 jest skierowany tylko do posiadaczy przyłączonych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW, którzy rozliczają się w ramach nowszego systemu net-billing lub są w trakcie zmiany systemu rozliczeń (z net- meteringu na net-billing). Dopłata do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 5.0 może zostać przyznana:

 1. prosumentom rozliczającym się w systemie net-billing, których dotychczas ominęły dotacje do fotowoltaiki
 2. prosumentom rozliczającym się na zasadach net-meteringu (starszy system rozliczeń), którzy nie skorzystali jeszcze z dofinansowania fotowoltaiki i zmienią system rozliczeń na net-billing
 3. prosumentom rozliczającym się w systemie net-metering, którzy skorzystali już z dofinansowania w programie Mój Prąd, ale pod warunkiem, że dofinansowana mikroinstalacja fotowoltaiczna została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, doszło do zmiany systemu rozliczeń na net-billing i jednocześnie prosument może zgłosić do dofinansowania nowe urządzenie

Osoby rozliczające się w systemie net-metering, które kusi rządowe dofinansowanie do fotowoltaiki na pewno powinny sprawdzić, jakie skutki finansowe może spowodować zmiana modelu rozliczeń.

Fotowoltaika - dofinansowanie wyniesie nawet ponad 20 000 zł

Dopłata do fotowoltaiki oraz innych urządzeń w programie Mój Prąd 5.0 jest hojna, gdyż wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jednocześnie obowiązują jednak maksymalne limity kwotowe wsparcia na następującym poziomie:

 • mikroinstalacja fotowoltaiczna - 6 000 zł (pomoc tylko dla wnioskodawców z grupy numer 1 i 2 - patrz lista powyżej)
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna i urządzenie dodatkowe wymienione poniżej (z osobnym limitem dofinansowania) - 7 000 zł (dla wnioskodawców z grupy numer 1 oraz 2) lub 3 000 zł (dla wnioskodawców z grupy numer 3)
 • urządzenia dodatkowe:
 • magazyn ciepła - 5 000 zł
 • gruntowe pompy ciepła (pompy ciepła grunt/woda lub woda/woda) - 28 500 zł
 • pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - 19 400 zł
 • pompa ciepła powietrze/woda - 12 600 zł
 • pompa ciepła typu powietrze/powietrze - 4 400 zł
 • magazyn energii elektrycznej - 16 000 zł
 • system zarządzania energią HEMS/EMS - 3 000 zł
 • kolektory słoneczne ciepłej wody użytkowej - 3 500 zł

Jak widać, jeżeli inwestora nie interesuje tylko fotowoltaika, dofinansowanie od państwa może być naprawdę duże. Mówimy o kwocie wynoszącej nawet więcej niż 20 000 zł.

Ubezpieczenie fotowoltaiki tak samo ważne jak dofinansowanie

Rządowe dofinansowanie do fotowoltaiki wynika z faktu, że ekologiczne rozwiązania wciąż są stosunkowo kosztowne względem dochodu przeciętnego rodaka. Typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW wraz z montażem może kosztować 20 000 zł - 25 000 zł. Zakup i montaż pompy ciepła w przypadku typowego domu oznacza ponad dwukrotnie wyższy koszt. Jak wiadomo, drogie składniki majątku wymagają ubezpieczenia. Właśnie dlatego ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła staje się coraz bardziej popularne. Sprzyja temu niestety wzrastająca częstość burz, które mogą uszkodzić fotowoltaikę oraz przypadków kradzieży pomp ciepła.

Ubezpieczenie fotowoltaiki i ewentualnie pompy ciepła od skutków kradzieży oraz zdarzeń losowych (np. pożaru i awarii) to dodatkowy element ubezpieczenia domu. Odpowiedzi na pytanie, jak ubezpieczyć fotowoltaikę może nam zatem udzielić agent ubezpieczeniowy oferujący polisy mieszkaniowe. Ważne, aby taki pośrednik posiadał dobry przegląd oferty rynkowej i współpracował co najmniej z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi. Oczywiście, jeśli kupujemy ubezpieczenie fotowoltaiki, cena nie może być jedynym kryterium. Dobry agent ubezpieczeniowy podpowie, które polisy są niedrogie i jednocześnie opłacalne.

Sprawdź, gdzie możesz wybrać dobre ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami