Ubezpieczenie mieszkania Lublin: najdroższe na wschodzie?

źródło: pexels.com

Lublin jest największym miastem Polski wschodniej rozumianej jako zespół czterech województw (podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego). Można przypuszczać, że ta dominująca pozycja Lublina jeszcze długo pozostanie niezagrożona pomimo szybkiego rozwoju demograficznego Rzeszowa. Stolica województwa lubelskiego liczy sobie około 332 000 mieszkańców, a mocno konkurujący z nią Rzeszów - oficjalnie niecałe 200 000. Warto również wspomnieć, że Lublin pod względem liczby ludności zajmuje dziewiąte miejsce w Polsce z dużą przewagą nad Białymstokiem. Wyniki spisu powszechnego z 2021 roku informują natomiast o około 162 000 mieszkań i domów znajdujących się na terenie Lublina. To ósmy największy wynik w skali kraju, co sprawia, że Lublin jest ważnym rynkiem dla firm ubezpieczeniowych oraz agentów. Potwierdzenie może stanowić częstość, z jaką w Internecie pojawia się hasło ubezpieczenie mieszkania Lublin albo pytanie ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Lublin. W ramach swojej analizy obejmującej kolejne miasto wojewódzkie, eksperci multiagencji Unilink postanowili wyjaśnić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Lublina.

Ceny 1 mkw. determinują ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Analiza odpowiadająca na pytanie o koszt ubezpieczenia lubelskiego mieszkania stanowi dobrą okazję do tego, aby sprawdzić, jak wygląda pod względem cenowym rynek używanych „M” z Lublina. Informacje na ten temat są bowiem potrzebne ekspertom Unilink do wyznaczenia wartości przykładowego mieszkania. Taka wartość mocno wpływa natomiast na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania (zwłaszcza w podstawowym wariancie). Można przyjąć, że przeciętne mieszkanie z Lublina, którego dotyczy analiza cen polis liczy sobie 50 mkw. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w III kw. 2022 r. takie lokum sprzedawano na lubelskim rynku wtórnym za około 385 000 zł (50 mkw. x 7707 zł/mkw.).

Pewne zaskoczenie może wzbudzać fakt, że lubelskie używane lokale są droższe między innymi od tych z Łodzi, Torunia oraz Kielc. Dane płacowe potwierdzają jednak, że wyższa cena lubelskiego metrażu „z drugiej ręki” jest uzasadniona poziomem lokalnych wynagrodzeń. Warto oczywiście mieć świadomość, że lubelskie mieszkanie od dewelopera będzie nieco droższe niż używany lokal (zwłaszcza po doliczeniu kosztów wykończenia). Będzie to miało wpływ na składkę, jaką posiada typowe ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego z Lublina. My jednak wzięliśmy pod uwagę typowy używany lokal, który wybudowano 23 lata temu.

Przykładowe mieszkanie z Lublina, dla którego zostały obliczone składki polis to lokal znajdujący się na terenie osiedla Bronowice (kod pocztowy: 20-322). Modelowe mieszkanie jest usytuowane na piątym piętrze dziesięciopiętrowego bloku. Lokal zamierza ubezpieczyć jego czterdziestoletni właściciel mieszkający razem z żoną i jednym dzieckiem. W mieszkaniu posiadającym atestowane drzwi antywłamaniowe i domofon nigdy nie wystąpiły poważniejsze szkody. Lokal nie jest wynajmowany i wykorzystywany firmowo, a składka za jego ubezpieczenie zostanie opłacona jednorazowo. Ze względu na dość duże już zużycie elementów stałych (m.in. płytek ceramicznych, okien, drzwi i armatury) wyceniliśmy wspomniane elementy na 40 000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Lublina - przykłady

Już wcześniej pojawiła się informacja o tym, że wartość mieszkania mocno wpływa na koszt ochrony ubezpieczeniowej w podstawowym wariancie. Nasza analiza mówi, że najbardziej podstawowa polisa chroniąca jedynie mury lubelskiego mieszkania (50 mkw.) przed żywiołami i zdarzeniami losowymi wiąże się ze średnim rocznym kosztem na poziomie 70 zł. Tyle zapłacą między innymi osoby kupujące podstawowe ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny. Pozostałym właścicielom lokali z Lublina zalecamy bardziej rozbudowaną ochronę. Będzie ona wyraźnie tańsza niż w przypadku analizowanych przez nas wcześniej ubezpieczeń mieszkań z Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Jeżeli przykładowy właściciel pięćdziesięciometrowego mieszkania z lubelskich Bronowic wybrałby dodatkowo ochronę elementów stałych przed żywiołami, to taka decyzja wiązałaby się ze wzrostem rocznej składki do 128 zł. Wciąż mówimy o kwocie niewielkiej w stosunku do wartości lokalu. Warto zatem wziąć pod uwagę opcjonalne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (określane czasem jako ubezpieczenie OC mieszkania). Taka polisa okaże się bardzo przydatna na przykład w razie zalania sąsiada mieszkającego niżej. Należy też pamiętać o możliwej ochronie wyposażenia (m.in. sprzętu AGD/RTV) i elementów stałych lokalu przed skutkami włamania, kradzieży oraz dewastacji.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Agent z Lublina wyjaśni jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku

Wcześniejsze przykłady potwierdzają, że ubezpieczenie mieszkania z Lublina nie będzie szczególnie kosztowne. Oczywiście, to nie oznacza, że właściciel „M” powinien bez większego namysłu wybierać ochronę. Różnice kosztowe pomiędzy zakładami ubezpieczeń są bowiem bardzo duże. Ten problem rozwiąże agent ubezpieczeniowy porównujący oferty kilku, a nawet kilkunastu ubezpieczycieli. Wspomniany ekspert podpowie osobie wybierającej ubezpieczenie mieszkania na co zwrócić uwagę i wyjaśni od czego ubezpieczyć mieszkanie. Dobry agent zawsze tłumaczy również co obejmuje ubezpieczenie mieszkania, które zamierzamy kupić.

Ubezpieczenie mieszkania Lublin - tutaj znajdziesz je łatwo:

Lista placówek Unilink - Lublin

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami