Ubezpieczenie lodówki: ceny, zakres i opłacalność ubezpieczenia lodówki

Czy można ubezpieczyć lodówkę? Tak, choć to w jakim zakresie będzie chroniona zależy od rodzaju polisy oraz ogólnych warunków ubezpieczenia. W jaki sposób działa więc ubezpieczenie lodówki w polisie mieszkaniowej, a w jaki ubezpieczenie określane jako przedłużona gwarancja? Czy ubezpieczenie lodówki jest opłacalne?

Spis treści:

 1. Jak ubezpieczyć lodówkę?
 2. Zakres ubezpieczenia lodówki
 3. Koszt ubezpieczenia lodówki
 4. Czy ubezpieczenie lodówki się opłaca?

Jak ubezpieczyć lodówkę?

Zazwyczaj nowa lodówka posiada od 2 do 5 lat gwarancji producenta. Po tym czasie zepsuty sprzęt (ważne: nie z winy użytkownika) nie może zostać odesłany w ramach reklamacji. Jednak dobrze wiemy, że żywotność sprzętu AGD jest coraz krótsza i do awarii zazwyczaj dochodzi niedługo po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego. Dlatego standardowa gwarancja producenta jest niewystarczająca. Dobrym uzupełnieniem jest ubezpieczenie lodówki.

Można ją ubezpieczyć od razu przy zakupie. Większość dużych sieci sprzedających AGD i RTV posiada nawiązane współprace z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu mogą na miejscu zaoferować tzw. przedłużenie gwarancji, czyli dodatkowe ubezpieczenie lodówki na wybrany okres (zazwyczaj maksymalnie 5 lat). Po upłynięciu standardowego okresu gwarancyjnego to ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za zepsuty sprzęt. Przedłużenie gwarancji można kupić tylko w czasie zakupu lodówki.

Lodówkę można także objąć ochroną z polisy mieszkaniowej. Jednak zawsze będzie to zwiększać cenę ubezpieczenia mieszkania (jako rozszerzenie). Ubezpieczenie lodówki będzie zawarte w rozszerzeniu elementy stałe, jeśli lodówka znajduje się w zabudowie (nie można jej przenieść bez użycia narzędzi). W pozostałych przypadkach zostanie uznana za ruchomość domową. Polisę mieszkaniową wraz z rozszerzeniami można kupić w każdym momencie. Warto to zrobić od razu po zakupie mieszkania, gdy sprzęty są nowe. Ubezpieczyciel może ustalić, że ochrona obejmuje odtworzeniową wartość lodówki i innych rzeczy (cenę w momencie zakupu) albo wartość uwzględniającą zużycie sprzętu (wartość rzeczywista).

Zakres ubezpieczenia lodówki: w jakich sytuacjach ubezpieczenie się zwróci?

Ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia lodówki może zwrócić koszty naprawy sprzętu, sfinansować zakup nowej lodówki o takiej samej wartości( lub mniejszej), a także zagwarantować usługę home assistance. Wtedy wezwanie fachowca do naprawy lodówki odbywa się przez ubezpieczyciela. Jest to jednak dodatkowo płatne rozszerzenie.

Towarzystwo ubezpieczeń uzna zgłoszenie szkody, jeśli lodówka zostanie zepsuta lub zniszczona z powodu:

 • pożaru mieszkania, a także huraganu, uderzenia pioruna, zalania (tzw. zdarzeń losowych),
 • kradzieży z włamaniem,
 • przepięcia,
 • wad technicznych sprzętu.

Ważne! Jeśli lodówka ma szklane półki, koniecznie dopytaj ubezpieczyciela, czy polisa obejmuje ich zniszczenie. Często szklane elementy znajdują się w wyłączeniach odpowiedzialności.

Standardowo wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela przy ubezpieczeniu lodówki to:

 • rażące niedbalstwo - działanie, którego łatwo dało się uniknąć, a które wpłynęło na powstanie szkody
 • działanie własne - w celu wyłudzenia odszkodowania,
 • naturalne zużycie lodówki - nie można oczekiwać odszkodowania za to, że lodówka psuje się w wyniku używania jej przez wiele lat,
 • małe szkody - część ubezpieczycieli nie oddaje kosztów poniesionych na tzw. drobne naprawy w granicach 100 - 200 zł.

Podstawą jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przez zakupem polisy.

Koszt ubezpieczenia lodówki - od czego zależy cena polisy?

Koszt ubezpieczenia lodówki zależy od ceny urządzenia, zakresu i sumy ubezpieczenia oraz czasu trwania polisy. Im droższy sprzęt ubezpieczasz, tym więcej zapłacisz. Standardowy koszt przedłużenia gwarancji lodówki na okres od trzech do pięciu lat wynosi od 250 do 350 zł. Jest to łączny koszt, który można rozbić na części (spłacać go razem z ratami za sprzęt).

W przypadku ubezpieczenia mieszkania wraz ze sprzętem AGD koszt ubezpieczenia lodówki jest trudny do przewidzenia. Polisa mieszkaniowa obejmuje znacznie więcej elementów. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich ubezpieczyciel może podać proponowaną cenę ubezpieczenia mieszkania (a w tym i lodówki).

Czy ubezpieczenie lodówki się opłaca?

Zdecydowanie tak. Coraz więcej osób ubezpiecza sprzęt AGD, który z roku na roku staje się coraz bardziej awaryjny. Ubezpieczenie lodówki to nie tylko oszczędność, ale i świadome podejście do zakupów. Dzięki serwisom door to door czy możliwości naprawy sprzętu nie z własnej kieszeni coraz mniej chętnie myślimy o kupnie nowego AGD, gdy stary się zepsuje. To świadoma, ekologiczna postawa - nie produkujemy elektrośmieci. Zanim jednak wybierzesz ubezpieczenie lodówki, sprawdź kilka ofert i dokładnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia, aby być w pełni zadowolonym z oferty.

Skontaktuj się z nami