Ubezpieczenie mieszkania Szczecin: da się je kupić tanio?

źródło: pexels.com

Szczecin na przykład w kontekście analizy rynków mieszkaniowych zwykle nie jest zaliczany do grupy największych polskich miast. Większą liczbą ludności oprócz Warszawy, Krakowa i Wrocławia, cechuje się bowiem Łódź, Poznań oraz Gdańsk. Nie można jednak zapominać, że stolica Pomorza Zachodniego to duże w skali kraju miasto, którego liczba mieszkańców przekracza 400 000. Dane z ostatniego narodowego spisu powszechnego (2021 r.) wskazują, że na terenie Szczecina znajduje się około 188 000 lokali i domów. To siódmy największy wynik w skali całego kraju. Szczeciński rynek nieruchomości zajmuje podobną pozycję pod względem liczby sprzedawanych mieszkań. Duża liczba lokali znajdujących się na terenie Szczecina sprawia również, że ubezpieczenie mieszkania Szczecin jest dość popularnym tematem. Nasz artykuł odpowiada na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania ze Szczecina i dodatkowo prezentuje ciekawe informacje dotyczące cen mieszkań w stolicy Pomorza Zachodniego.

Szczecin cechuje się umiarkowanymi cenami używanych lokali

Ceny mieszkań ze Szczecina wydają się ważne w kontekście opisywanego tematu, jakim jest ubezpieczenie mieszkania Szczecin. Nasze analizy przeprowadzone dla pozostałych miast wojewódzkich potwierdzają bowiem, że składka ubezpieczenia mieszkaniowego jest mocno uzależniona od wartości mieszkania. W ramach odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania ze Szczecina, można brać pod uwagę wartość przeciętnego używanego lokalu z tego miasta.

Uznaliśmy, że przedmiotem analizy będzie używany lokal o powierzchni 50 mkw. Ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego ze Szczecina w praktyce bywa nieco droższe ze względu na wyższe średnie ceny za 1 mkw. Ubezpieczeniowa wartość naszego modelowego mieszkania została ustalona po przemnożeniu jego powierzchni (50 mkw.) oraz średniej transakcyjnej ceny 1 mkw. na szczecińskim rynku wtórnym z III kw. 2022 r. (7572 zł). Ta cena była w III kw. 2022 r. zbliżona do średniej ceny na rynku wtórnym mieszkań obliczonej dla wszystkich miast wojewódzkich.

Trzeba też dodać, że przykładowe mieszkanie uwzględnione w naszej analizie to lokal wybudowany w 2000 roku. Znajduje się on niedaleko Parku Pomorzańskiego (kod pocztowy: 70-117). Aktualnie ubezpieczane lokum na własne potrzeby wykorzystuje właściciel (40 lat) mieszkający wraz z żoną i jednym niepełnoletnim dzieckiem. Modelowy lokal jest usytuowany na piątym piętrze dziesięciopiętrowego bloku i posiada drzwi antywłamaniowe oraz domofon. W tym mieszkaniu nigdy nie miały miejsca poważniejsze szkody związane np. z pożarem lub zalaniem. Składka za ubezpieczenie mieszkania będzie zapłacona jednorazowo - u dobrego agenta ubezpieczeniowego ze Szczecina.

Ubezpieczenie mieszkania Szczecin - taniej niż w większych miastach

Ogólna zależność pomiędzy cenami ubezpieczeń i wartością mieszkań sugeruje, że pod względem składki, jaką zapłacimy za przeciętne ubezpieczenie mieszkania, Szczecin lokuje się w środku stawki miast wojewódzkich. Nasza analiza potwierdza, że faktycznie tak jest. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania ze Szczecina obejmujące tylko ochronę murów przed działaniem żywiołów kosztuje bowiem średnio 68 zł. To składka o wiele mniejsza od kwoty (90 zł), którą za takie samo ubezpieczenie mieszkania trzeba by zapłacić w Warszawie. Oczywiście, ubezpieczenie mieszkania ze Szczecina za wspomniane 68 zł to polisa o wąskim zakresie ochrony, która najlepiej sprawdzi się jako ubezpieczenie mieszkania pod kredyt.

Nieco szerszą ochronę zapewnia ubezpieczenie modelowego mieszkania ze Szczecina kosztujące średnio 142 zł rocznie. Mowa o polisie zabezpieczającej właściciela „M” również przed skutkami działania żywiołów w odniesieniu do elementów stałych wycenionych na 40 000 zł. Elementy stałe to między innymi parapety, okna, powłoki malarskie i podłogi. Dobrym pomysłem wydaje się też wykupienie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Taka polisa określana potocznie jako ubezpieczenie OC mieszkania pomoże np. w razie zalania sąsiada z lokalu położonego niżej lub pogryzienia kogoś przez domowego psa. Duża aktywność włamywaczy w większych miastach sugeruje, że warto wykupić ochronę wyposażenia lokalu (np. elektroniki) oraz elementów stałych przed skutkami kradzieży i włamania.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Agent wyjaśni od czego ubezpieczyć mieszkanie ze Szczecina

Koszt ubezpieczenia mieszkania to oczywiście nie jedyny temat, który nurtuje osoby posiadające lokum na terenie Szczecina i zamierzające je ubezpieczyć. Dlatego dość często pojawiają się takie pytania, jak chociażby „Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?”, „Ubezpieczenie mieszkania - jakie dokumenty?” oraz „Ubezpieczenie mieszkania: na co zwrócić uwagę?”. Osoby wybierające pomoc dobrego agenta ubezpieczeniowego, z pewnością otrzymają odpowiedź na wszystkie wymienione wyżej pytania. Warto wybrać eksperta z uznanej ogólnopolskiej agencji ubezpieczeniowej, który przedstawi co najmniej kilka ofert ubezpieczenia mieszkania od różnych towarzystw.

Ubezpieczenie mieszkania Szczecin - sprawdź, gdzie można je kupić tanio:

Lista placówek Unilink - Szczecin

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami