Ubezpieczenie mieszkania Gdańsk - ile zapłacimy?

źródło: pexels.com

Gdańsk jest miastem, które dobrze prezentuje się na przykład w różnych rankingach jakości życia. Wynagrodzenia niemal dorównujące warszawskim i krakowskim oraz bliskość morza i czystsze powietrze - to czynniki, które sprawiają, że wiele osób rozważa przeprowadzkę do Gdańska. Tamtejszy rynek mieszkaniowy jest największy i jednocześnie „najdroższy” w całej północnej części Polski. Wyniki ostatniego spisu powszechnego GUS wskazują natomiast, że w 2021 roku na terenie Gdańska znajdowało się około 244 500 domów i lokali. To szósty największy wynik w skali kraju, który jest znacznie wyższy niż na przykład ten dotyczący Szczecina oraz Lublina. Duża liczba nieruchomości mieszkaniowych znajdujących się na terenie Stolicy Pomorza sprawia, że internauci dość często pytają, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Gdańsk. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, jaka będzie przeciętna składka takiego ubezpieczenia mieszkania z Gdańska (ubezpieczenia mieszkania Gdańsk). Nasz artykuł wyjaśnia również, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku korzystając z pomocy agenta ubezpieczeniowego.

Mieszkania z Gdańska średnio są droższe np. od wrocławskich

Nasza odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Gdańsk bazuje na kalkulacjach dotyczących przeciętnego mieszkania położonego w Stolicy Pomorza. Wiele osób może nieco zaskoczyć fakt, że takie modelowe „M” w 2022 r. miało pięciocyfrową cenę za 1 mkw. Potwierdzenie stanowią dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2022 r. dotyczące średnich transakcyjnych cen używanych lokali z Gdańska. W czasie wakacji 2022 roku, przeciętny lokal z drugiej ręki na terenie Gdańska sprzedawał się za około 10 880 zł/mkw. Była to trzecia najwyższa stawka z miast wojewódzkich - po Warszawie i Krakowie. Typowe gdańskie lokum okazało się o około 700 zł/mkw. droższe od statystycznego mieszkania z Wrocławia. Dlatego przeciętne ubezpieczenie mieszkania Gdańsk będzie miało wyższą składkę od tej, którą obliczyliśmy dla podobnego lokalu z Wrocławia.

To właśnie podaną wcześniej średnią cenę za 1 mkw. (10 880 zł) uwzględniliśmy w ramach kalkulacji wartości przykładowego lokalu z Gdańska, dla którego będzie wykupywane ubezpieczenie. To mieszkanie o typowej powierzchni 50 mkw. pochodzi z 2000 roku i znajduje się na terenie Oruni Górnej. Założyliśmy, że ochronę dla lokalu wykupuje jego właściciel (40 lat) używający tego „M” razem z żoną i jednym dzieckiem. Mieszkanie jest wykorzystywane wyłącznie na cele prywatne. Przykładowy lokal znajdujący się na piątym piętrze bloku o dziesięciu piętrach posiada drzwi antywłamaniowe i domofon.

W ramach analizy zakładamy również, że ubezpieczenie mieszkania z Gdańska będzie opłacone w jednej racie. Co ważne, stałe elementy lokalu takie jak na przykład płytki ceramiczne, okna, parapety oraz podłogi zostały wycenione na 40 000 zł ze względu na dość wysoki już stopień zużycia. W przykładowym lokum nigdy dotąd nie doszło do poważnych szkód.

Ubezpieczenie mieszkania Gdańsk - na pewno nie będzie drogo

Ubezpieczenie mieszkania ma koszt mocno uzależniony od ceny metrażu. Dlatego można oczekiwać, że ochrona przykładowego lokalu z Gdańska będzie cechowała się kosztem zbliżonym np. do obliczonych przez nas wcześniej wyników dla Krakowa. W przypadku analizy dotyczącej Miasta Kraka, również braliśmy pod uwagę przykładowy lokal o powierzchni 50 mkw. Jeżeli chodzi natomiast o Gdańsk, to najtańsze ubezpieczenie mieszkania z Oruni Górnej średnio kosztuje tylko 85 zł rocznie. Mówimy oczywiście o polisie mieszkaniowej zapewniającej jedynie ochronę murów przed skutkami działania żywiołów i zdarzeń losowych. Taka polisa często jest wykupywana jako ubezpieczenie mieszkania pod kredyt.

Osoba pytająca w Internecie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Gdańska, zwykle wybiera jednak nieco szerszą ochronę. Chodzi nie tylko o ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego. Właścicielom starszych lokali również przyda się dodatkowe zabezpieczenie przed skutkami działania żywiołów i czynników losowych na elementy stałe mieszkania. Taka nieco poszerzona ochrona w przypadku modelowego gdańskiego mieszkania będzie kosztowała średnio 162 zł. Dla porównywalnego mieszkania z Krakowa, odnotowaliśmy bardzo zbliżony koszt (158 zł rocznie).

Składka może być na przykład dwa razy większa, jeśli posiadacz lokalu wykupi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania) i dodatkowo zabezpieczy elementy stałe oraz ruchomości domowe (m.in. sprzęt elektroniczny) przed skutkami kradzieży i włamania. Zatem odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Gdańsk zawsze jest powiązana z innym pytaniem, a mianowicie co obejmuje ubezpieczenie mieszkania.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć powie nam agent

Osoby zainteresowane tym, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Gdańska, na pewno powinny wiedzieć o sporych różnicach cenowych pomiędzy ofertami poszczególnych ubezpieczycieli. Te różnice składek sprawiają, że najlepiej jest porównać co najmniej kilka różnych propozycji. Odpowiednie zestawienie ofert z różnych towarzystw przygotuje dobry agent ubezpieczeniowy. Taki specjalista wyjaśni również od czego ubezpieczyć mieszkanie można w ramach określonej rocznej składki (np. 300 zł). Agent dodatkowo tłumaczy, czy dany ubezpieczyciel będzie wymagał od klienta jakichś dokumentów.

Dowiedz się, gdzie można wybrać optymalne ubezpieczenie mieszkania z Gdańska:

Lista placówek Unilink - Gdańsk

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami