Ubezpieczenie mieszkania Kielce: w świętokrzyskim taniej?

źródło: adobe stock

O Kielcach dość często mówi się w kontekście ujemnego salda migracji i problemów demograficznych. Trudno ukryć, że stolica województwa świętokrzyskiego traci młodych mieszkańców ze względu na relatywną bliskość Warszawy oraz Krakowa. Nie zmienia to jednak faktu, że Kielce są wciąż ważnym ośrodkiem miejskim liczącym ponad 190 000 mieszkańców. Dane z ostatniego spisu powszechnego mówią, że na terenie Kielc znajduje się około 90 000 lokali i domów. To spory zasób mieszkaniowy, który trzeba ubezpieczać. Właśnie dlatego ubezpieczenie mieszkania Kielce można uznać za ważny temat. Wyniki wyszukiwania w Internecie wskazują, że dość często pada pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Kielc. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na wspomniane pytanie. Nasza analiza uwzględnia typowe używane lokum z Kielc. Warto sprawdzić, jaką wartość obecnie posiada takie „M”.

Ceny lokali: Kielce to „najtańsze” nasze miasto o tej wielkości

Osoby znające realia rodzimego rynku nieruchomości wiedzą, że w przypadku Kielc raczej nie można spodziewać się wysokich cen metrażu. To pochodna wspomnianych już wcześniej problemów demograficznych oraz wysokości płac (dużo mniejszej niż np. w Warszawie i Krakowie). Jeżeli chodzi o skalę działania kieleckiego rynku nieruchomości, to warto dodać, że w stolicy województwa świętokrzyskiego przez cały 2021 rok sprzedały się 2102 mieszkania. Niemal połowę z nich stanowiły lokale wybudowane przez deweloperów. To potwierdza, że spora liczba osób jednak zamierza osiedlić się w Kielcach - między innymi ze względu na stosunkowo niskie ceny metrażu.

Narodowy Bank Polski w swoim nieruchomościowym podsumowaniu III kw. 2022 r. podaje natomiast, że średnia transakcyjna cena sprzedaży używanego mieszkania z Kielc wynosiła 6391 zł/mkw. Dla porównania, analogiczny wynik z Krakowa oscylował na poziomie 11 000 zł/mkw. Różnica jest zatem ogromna. Warto też odnotować, że Kielce pod względem cen metrażu są „tańsze” między innymi od Rzeszowa i Olsztyna. Stolica województwa świętokrzyskiego to „najtańsze” miasto wojewódzkie o liczbie ludności zbliżonej do 200 000 mieszkańców. Opisywana sytuacja wpływa również na to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Kielc.

Ubezpieczenie mieszkania Kielce: jak obliczyliśmy składkę?

Nasza odpowiedź na pytanie o koszt ubezpieczenia kieleckiego lokum uwzględnia wartość ubezpieczeniową, jaką ma przeciętne używane mieszkanie o powierzchni 50 mkw. Do celów obliczeniowych przyjęliśmy średnią cenę 1 mkw. podawaną przez Narodowy Bank Polski. Analiza zakłada, że modelowe mieszkanie z Kielc znajduje się na terenie osiedla Czarnów (kod pocztowy: 25-611). Mowa o lokalu wybudowanym w 2000 roku, który od niedawna użytkuje jego obecny, czterdziestoletni właściciel. Ubezpieczający wykorzystuje swoje „M” tylko do celów prywatnych - razem z żoną i córką.

Przykładowe mieszkanie znajduje się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku i jest wyposażone w domofon oraz drzwi antywłamaniowe. Lokal wykorzystany do obliczeń za pewien czas będzie potrzebował remontu, co wpłynęło na wycenę elementów stałych wynoszącą 800 zł/mkw. (taka wycena dotyczy m.in. drzwi, płytek oraz armatury łazienkowej). Na wysokość składki za ubezpieczenie mieszkania Kielce wpływa też fakt, że w przykładowym lokalu nigdy nie doszło jeszcze do poważnych szkód.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Kielc - średnie stawki

W ramach odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Kielc zwracamy uwagę, że taka polisa faktycznie jest dużo tańsza niż ochrona typowego mieszkania położonego na terenie Warszawy albo Krakowa. Za podstawowe ubezpieczenie mieszkania z Kielc obejmujące tylko mury zapłacimy 63 zł rocznie (średnia dla analizowanych ubezpieczycieli). W przypadku Krakowa, takie podstawowe ubezpieczenie mieszkania pod kredyt cechuje się składką na poziomie 87 zł.

Większa różnica składek (Kielce - 118 zł, Kraków - 158 zł) dotyczy ubezpieczenia z podstawową ochroną obejmującą również elementy stałe mieszkania. Podane roczne koszty oczywiście wzrosną jeśli klient ubezpieczyciela wykupi np. ochronę na wypadek włamania i/lub ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania). Ta ostatnia polisa finansuje odszkodowanie, które trzeba zapłacić np. po nieumyślnym zalaniu mieszkania sąsiada.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania z Kielc?

Dobre ubezpieczenie mieszkania z Kielc powinno być nie tylko przystępne cenowo, ale również sensowne pod względem zakresu ochrony. Na wszelkie pytania o to, co obejmuje ubezpieczenia mieszkania z Kielc lub od czego ubezpieczyć mieszkanie odpowie nam dobry agent ubezpieczeniowy. Wspomniany ekspert wyjaśni również, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku bez wydawania dużej kwoty i jednocześnie bez kompromisów dotyczących naszego bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie mieszkania Kielce - tu eksperci pomogą Ci je wybrać:

Lista placówek Unilink - Kielce

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami