Ubezpieczenie sprzętu kuchennego - ile kosztuje?

Ubezpieczenie sprzętu kuchennego można zawrzeć w polisie mieszkaniowej albo wykupić jako przedłużoną gwarancję. Ile kosztuje taka polisa? Wszystko zależy od ceny sprzętu AGD, zakresu i sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie elektroniki kuchennej bardzo się przydaje, jeśli kupujemy drogi i dobry sprzęt, który ma nam służyć przez lata. Najczęściej dotyczy sprzętu pod zabudowę, ale ubezpiecza się też drobny sprzęt kuchenny.

A artykułu dowiesz się:

Jak można ubezpieczyć sprzęt kuchenny?

Sprzęt kuchenny można ubezpieczyć na kilka sposobów:

  • Można wybrać rozszerzenie polisy mieszkaniowej, które będzie obejmowało ruchomości domowe, czyli m.in. drobny sprzęt kuchenny i duże sprzęty, które nie są na stałe zamontowane w mieszkaniu.
  • Można także ubezpieczyć mieszkanie wraz z elementami stałymi, ale wtedy polisa będzie dotyczyła tylko sprzętu kuchennego w zabudowie.
  • Inną opcją jest wykupienie przedłużonej gwarancji na konkretny sprzęt, czyli skorzystanie z oferty ubezpieczeniowej już w salonie AGD, podczas finalizacji zakupów.
  • Sprzęt kuchenny można ubezpieczyć też jako osobną rzecz już po jej zakupie, ale najczęściej TU stawiają warunek, że na zakup ubezpieczenia musimy się zdecydować najpóźniej 30 dni po zakupie sprzętu. To najmniej popularny rodzaj ubezpieczenia sprzętu kuchennego.

Ubezpieczenie sprzętu kuchennego w polisie mieszkaniowej (w podstawowej wersji) gwarantuje wypłatę odszkodowania lub pokrycie kosztów naprawy w przypadku zniszczenia go w wyniku zdarzeń losowych. Nie może być to jednak celowe działanie. W przypadku pożaru, zalania mieszkania, przepięcia czy innych sytuacji, w których sprzęt kuchenny przestanie działać, powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela.

Musimy jednak pamiętać, że podstawowa polisa mieszkaniowa nigdy nie obejmuje sprzętu kuchennego czy - jeszcze ogólniej - sprzętu elektronicznego. Konieczne jest wykupienie rozszerzenie, w przypadku sprzętu kuchennego najlepiej o ruchomości domowe. Większość AGD nie jest zamontowana na stałe w zabudowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu kuchennego?

Cena polisy zależy od jej rodzaju, zakresu, sumy oraz ilości ubezpieczanego sprzętu. Jeśli obejmujemy osobną ochroną (przedłużoną gwarancją) tylko lodówkę, to za polisę zapłacimy stosunkowo niską cenę. Jednak jeśli chcemy ubezpieczyć wszystkie posiadane sprzęty kuchenne i włączymy ten koszt w polisę mieszkaniową, to jej cena może się mocno zwiększyć.

Cena przedłużonej gwarancji to ok. 10 - 40 proc. wartości sprzętu kuchennego. Składkę opłaca się jednorazowo albo co miesiąc. W wariancie comiesięcznym możemy nawet nie zauważyć kosztu składki, ponieważ może być on wliczony w ratę kredytu za sprzęt. Umowa ubezpieczeniowa może obowiązywać rok, dwa lata albo nawet 5 lat. Na rynku raczej nie znajdziemy ofert na dłuższy okres, ponieważ obecnie żywotność sprzętu AGD jest stosunkowo krótka.

W przypadku polisy mieszkaniowej zawierającej w sobie ubezpieczenie sprzętu kuchennego, jej koszt może wzrosnąć o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. To kwestia tego, ile dokładnie ruchomości i elementów stałych ubezpieczamy oraz jaka jest łączna wartość wszystkich tych rzeczy. Najmniej zapłacimy za ubezpieczenie drobnego sprzętu kuchennego. Najwięcej za drogie sprzęty, takie jak wysokiej klasy lodówki, piekarniki czy thermomix.

Jak zgłosić szkodę, jeśli posiadamy ubezpieczenie sprzętu kuchennego?

Jeśli sprzęt przestał działać, powinniśmy skontaktować się z ubezpieczycielem. Możemy to zrobić osobiście, listownie lub mailowo. TU poprosi nas o wysłanie bądź też udostępnienie sprzętu do zbadania przyczyny problemu. Kiedy wybrany przez ubezpieczyciela serwis AGD potwierdzi, że szkoda nie wystąpiła z naszej winy, TU:

  • opłaci naprawę sprzętu,
  • lub zapłaci za nowy sprzęt.

Wszystko zależy od zapisów umowy, którą podpiszemy podczas kupowania ubezpieczenia. Jeśli podczas naprawy sprzętu kuchennego będziemy korzystać z sumy ubezpieczenia polisy mieszkaniowej, pamiętajmy o tym, że suma ta może się zmniejszyć. TU może odliczyć koszt naprawy/zakupu od zebranych ze składek środków.

W przypadku zniszczenia lub kradzieży sprzętu kuchennego w sytuacji włamania musimy najpierw wezwać policję, która spisze protokół. Kopia tego dokumentu musi się znaleźć we wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela.

Kiedy ubezpieczyciel nie uzna zgłoszenia szkody sprzętu kuchennego?

Na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela zawsze znajdą się sytuacje, do których doszło w wyniku celowego działania. Jeśli sprzęt zostanie skradziony, ale ubezpieczyciel wykaże nam rażące niedbalstwo (np. otwarte drzwi do mieszkania, czyli brak włamania), to nie otrzymamy odszkodowania za utracone przedmioty.

TU nigdy nie biorą odpowiedzialności za standardowe zużycie sprzętu kuchennego, szkody, które powstaną jeszcze w okresie zwykłej gwarancji producenta czy zniszczenia wywołane działaniem pola magnetycznego lub elektromagnetycznego.

Czy opłaca się ubezpieczać sprzęt kuchenny?

Tak, jeśli posiadamy drogi i nowy sprzęt. Gwarancje producenta szybko się kończy, a zazwyczaj tuż po jej minięciu sprzęt zaczyna się psuć. Ubezpieczenie elektroniki kuchennej może zaoszczędzić nam sporo nerwów i problemów finansowych. Najwygodniejszą opcją jest zawarcie kosztu ubezpieczenia sprzętu kuchennego w polisie mieszkaniowej. Wtedy wiemy, że całe AGD jest objęte kompleksową ochroną. Takie rozwiązanie poleca się podczas urządzania nowego domu lub mieszkania, gdzie wszystkie sprzęty są nowe.

W przypadku, gdy kupujemy tylko jeden wybrany sprzęt wysokiej klasy, najlepiej jest postawić na przedłużoną gwarancję. Jeśli jej koszt zawrzemy w ratach kredytu (gdy kupujemy sprzęt na kredyt, a nie za gotówkę), to nawet nie zauważymy, że płacimy za ubezpieczenie - a ochrona będzie aktywna.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami