Podatek od wynajmu mieszkania 2022 - jak go rozliczyć?

źródło: Freepik.com

W ostatnim czasie, krajowe media dość często informowały o zmianach podatkowych, które czekają właścicieli mieszkań na wynajem w nowym 2023 r. Z całą pewnością, jest to bardzo ważny temat. Najpierw trzeba jednak rozliczyć się z fiskusem za 2022 r. Dlatego wiele osób wczesną wiosną będzie wyszukiwać w Internecie takie hasła jak na przykład: podatek od wynajmu mieszkania 2022 lub podatek od wynajmu mieszkania do kiedy płacić. W ramach odpowiedzi postanowiliśmy zaprezentować informacje o tym, jak trzeba rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania za 2022 rok. Chodzi o podatek od prywatnego najmu, ponieważ przedsiębiorcy wynajmujący lokale „na firmę” dobrze znają zasady rozliczeń. Przy okazji informujemy również o najważniejszych zmianach podatkowych, które obowiązują od stycznia 2023 roku. Okazuje się bowiem, że podatek od wynajmu mieszkania 2023 to kolejne hasło, które ostatnio zdobywa popularność w sieci www.

Wcześniejszy wybór nie określa jak rozliczyć najem mieszkania?

Na wstępie warto podkreślić, że 2022 r. był ostatnim, w którym osoby prowadzące prywatny najem (poza działalnością gospodarczą) posiadały prawo wyboru formy opodatkowania. Mowa o ryczałcie ewidencjonowanym i rozliczeniu według zasad ogólnych, czyli z uwzględnieniem skali podatkowej. Przez lata początkowy wybór jednej z tych dwóch form opodatkowania, determinował późniejszą wysokość podatku i rodzaj składanej deklaracji PIT. Jednakże podatek od wynajmu mieszkania za 2022 rok funkcjonuje nieco inaczej. Przyczyną jest dość kłopotliwa reforma podatkowa spod znaku Nowego Polskiego Ładu.

Podatek od wynajmu mieszkania za 2022 r. (podatek od wynajmu mieszkania 2022) jest wyjątkowy, ponieważ istnieje możliwość wstecznej zmiany formy opodatkowania. Chodzi o jednostronną zmianę z ryczałtu na zasady ogólne. Zatem jeżeli ktoś wybrał jako podatek od wynajmu mieszkania ryczałt, to będzie mógł zmienić decyzję i bez dodatkowych formalności złożyć PIT-36 zamiast „ryczałtowego” formularza PIT-28. Przypomnijmy, że w 2022 r. nadal obowiązywał podatek od wynajmu mieszkania obliczany w następujący sposób:

  • ryczałt ewidencjonowany - stawka 8,5% przychodów z najmu do kwoty 100 000 zł rocznie oraz 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł/rok
  • zasady ogólne opodatkowania - stawka 12,0% dla dochodu do 120 000 zł rocznie, a w przypadku wyższych dochodów, podatek obliczany jako 10 800 zł + 32,0% nadwyżki ponad 120 000 zł (w rozliczeniu uwzględniana kwota zmniejszająca podatek: 3600 zł, czyli 12,0% x kwota wolna od podatku - 30 000 zł)

Internauci dość często pytają, od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania. Warto zatem przy okazji rocznego rozliczenia przypomnieć, że ryczałt to danina naliczana od przychodów, która nie daje możliwości rozliczenia kosztów najmu. Natomiast podatek od wynajmu nieruchomości płatny według stali podatkowej uwzględnia kwotę wolną od podatku oraz pozwala rozliczyć koszty. W 2022 r. takim kosztem wynajmu mogła być np. amortyzacja oraz składka, jaką cechowało się ubezpieczenie mieszkania na wynajem. Trzeba też pamiętać o wszelkich nakładach związanych z remontami i zakupem wyposażenia jako podatkowych kosztach najmu.

Znajdź agenta, który poleci dobre ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Podatek od wynajmu mieszkania: teraz termin jest jednolity …

Jeżeli chodzi o opisywany temat, czyli podatek od wynajmu mieszkania 2022, to nie można pominąć kolejnej nowości, czyli zmiany granicznego terminu składania deklaracji PIT-28. Zgodnie z nowymi zasadami, tę ryczałtową deklarację składamy do końca kwietnia roku następnego. Ustawodawca zdecydował się bowiem na ujednolicenie terminów składania wszystkich rocznych deklaracji podatkowych. Osoby zadające w Internecie pytanie „podatek od wynajmu mieszkania - do kiedy płacić?”, powinny również wiedzieć, że ze względu na układ dni wolnych od pracy, w 2023 r. ostateczny termin na złożenie popularnych deklaracji PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 (za 2022 r.) to 2 maja.

Dzięki nowym zasadom, podatnik nie musi się zatem spieszyć ze złożeniem deklaracji PIT-28 do końca lutego. Warto wykorzystać dodatkowy czas na sprawdzenie, czy przejście z ryczałtu na zasady ogólne przy prywatnym najmie z 2022 r. będzie korzystne. Jeżeli pochopnie złożymy PIT-28, to taka wsteczna zmiana wariantu rozliczenia nie będzie już możliwa. Zbytnio śpieszyć nie muszą się też osoby pytające, kiedy i na jakie konto wpłacić podatek od wynajmu mieszkania za 2022 r. Podobnie jak poprzednio, wpłat dokonujemy na swój mikrorachunek podatkowy. W 2023 r. ostateczny podatek od wynajmu mieszkania (za 2022 r.) jest płatny do 2 maja.

Podatek od wynajmu mieszkania 2023 - zmiany cieszą niewielu

Ciekawe podsumowanie może stanowić informacja o tym, jak podatek od wynajmu mieszkania za 2023 rok będzie rozliczany w 2024 roku. Właścicieli mieszkań na wynajem znów będą czekały zmiany. Ustawodawca wprowadził bowiem zasadę, zgodnie z którą podatek od prywatnego najmu mieszkania od 1 stycznia 2023 r. jest rozliczany tylko ryczałtowo. Tak więc, zasady ogólne opodatkowania przestają być dostępne dla wynajmujących mieszkanie bez firmy. Dla osób prowadzących najem okazjonalny, podatek ryczałtowy też będzie jedyną opcją w 2023 roku, bo taki wariant wynajmu jest możliwy tylko poza działalnością gospodarczą. Przedsiębiorców wynajmujących mieszkania też nie cieszą nowe zasady, gdyż fiskus zabronił uwzględniania odpisów amortyzacyjnych.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami