Czy warto ubezpieczyć zwierzęta domowe?

źródło: Freepik.com

Temat ubezpieczania zwierząt dopiero zyskuje na popularności. Zazwyczaj myślimy raczej o zabezpieczeniu naszych rodzin i mienia, a nie naszych psów czy kotów. Trend trend ten ulega jednak stopniowym zmianom a towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne formy ochrony naszych pupili.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co przytrafia się zwierzętom?
  2. Jakie wypadki dzieją się zwierzakom?
  3. Co robią nasze zwierzęta innym?
  4. Jakie szkody wyrządzone przez zwierzę pokryje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?
  5. Czy zwierzę może być ubezpieczone w ramach polisy mieszkaniowej?
  6. Co obejmuje niezależna polisa?
  7. Jakie są korzyści z ubezpieczenia czworonoga?

Co przytrafia się zwierzętom?

Wszyscy chyba wiemy, że nasi zwierzęcy domownicy wymagają troskliwej opieki. Zdajemy też sobie sprawę, że z ich udziałem może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Jakich?

  1. Nasz pies czy kot mogą być ofiarą wypadku - zarówno w domu, jak i poza nim.
  2. Zwierzaki mogą wyrządzić komuś szkodę - fizyczną lub materialną.
  3. Zwierzęta mogą zachorować i wymagać pomocy lekarza weterynarii.

Każde z powyższych zdarzeń dzieje się zazwyczaj niespodziewanie i jest źródłem stresu. Dodatkowo wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów, zarówno leczenia naszych pupili, jaki i naprawy spowodowanych szkód.

Jakie wypadki dzieją się zwierzakom?

Trudno jest niestety przewidzieć, jak zachowa się nasz pies lub kot. Przykładowo nasi pupile potrafią zjeść coś, co im zaszkodzi. Koty to z kolei mistrzowie wspinaczki i zrzucania różnych rzeczy, które się tłuką i ranią. Co więcej, zwierzaki mogą to robić także podczas naszej nieobecności, czyli w czasie, kiedy są poza naszą kontrolą. Dodatkowo zwierzęta mogą też dostać reakcji alergicznej, zarówno od pokarmu czy od użądlenia osy lub pszczoły.

Nasi czworonożni (i nie tylko) przyjaciele są też atakowani przez różne choroby - wirusowe, bakteryjne i infekcje grzybicze. Niekiedy zapadają też na schorzenia wymagające interwencji chirurgicznej, kosztownych badań (TK, USG, RTG) i leczenia. Te zwierzęta z kolei, które biegają samodzielnie na zewnątrz, są dodatkowo narażone na:

  • zaginięcie,
  • ataki ze strony innych zwierząt,
  • skrzywdzenie przez ludzi,
  • wypadki komunikacyjne.

A co robią nasze zwierzęta innym?

Nie tylko nasi czworonożni podopieczni padają ofiarą nieszczęśliwych zdarzeń. Dość często są ich przyczyną. Najgorszym z możliwych jest oczywiście zaatakowanie innej osoby lub zwierzęcia. Niejednokrotnie kończy się to pogryzieniem. Z łagodniejszych wybryków należy z kolei wymienić skoczenie na inną osobę (także dla zabawy) i jej przewrócenie. Albo zniszczenie cudzej własności (podrapanie lakieru samochodu, zniszczenie jakiejś rzeczy). Niezabezpieczony na spacerze pies może też kogoś wystraszyć lub podejść do osoby, cierpiącej na alergię na sierść.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym a wyrządzone szkody

Te osoby, które zdecydują się na kupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, mogą rozszerzyć je o szkody spowodowane przez zwierzaki. Dzięki temu, że OC chroni nas przed finansowymi skutkami szkód, których jesteśmy sprawcami, zadziała także w przypadku naszych zwierząt. Jeśli więc:

  • nasz pies kogoś pogryzie,
  • kot kogoś podrapie tak, że wda się infekcja,
  • gdy nasze zwierzaki uszkodzą czyjeś mienie (w hotelu, na urlopie, w samochodzie miejskim),

- ubezpieczenie uchroni nas przed finansowymi skutkami tych zdarzeń. Oznacza to, że nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z wypłatą odszkodowania.

Oczywiście, jeśli zwierzę zniszczy naszą własność, nie będzie nam ono przysługiwać. Dotyczy bowiem zniszczeń na cudzej własności i zdrowiu. Zwróćmy też uwagę na zapisy zawarte w OWU. Podane są w nim m.in wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli więc do wspomnianych zdarzeń dojdzie z naszej winy, nie otrzymamy świadczenia.

Ubezpieczenie zwierząt w polisie mieszkaniowej

Zwierzęta domowe możemy ubezpieczyć także w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu. Oznacza to, każda osoba, która zdecyduje się na ubezpieczenie domu i mieszkania, może poszerzyć jego zakres o ochronę domowego zwierzęcia. Pamiętajmy, że podstawowa wersja polisy obejmuje jedynie mury i konstrukcję lokalu. Dopiero dodatkowe rozszerzenia zwiększają ten zakres o elementy stałe i ruchomości domowe.

Zwierzęta domowe zaliczane są do tych ostatnich. Oznacza to, że zwierzę będzie chronione przed tymi ryzykami, które uwzględnimy w umowie zawartej z ubezpieczycielem. Oczywiście ochrona nie dotyczy jedynie kota czy psa, ale także królików, świnek, ptaków, ryby czy gryzoni. Jeśli więc dojdzie do włamania, kradzieży, powodzi, pożaru czy zalania - i ucierpią na ty nasze zwierzęta, dostaniemy odszkodowanie.

W ramach ubezpieczenia możemy też liczyć na:

  • zwrot kosztów leczenia, które wynikło z nieszczęśliwego wypadku,
  • uśpienia i pochowania psa czy kota, będące konsekwencją wypadku,
  • opłacenie kosztów poszukiwania, jeśli na skutek wypadku doszło do ucieczki zwierzęcia z domu,
  • transport do weterynarza.

Każde TU oferuje oczywiście nieco inne zakresy i sumy ubezpieczenia. Warto je dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. Pamiętajmy, że ubezpieczenie nie zawsze obejmie zwierzęta egzotyczne oraz rasy psów, uznawane za niebezpieczne.

Co obejmuje niezależna polisa?

Zwierzęta można też ubezpieczyć niezależnie, wykupując osobne ubezpieczenie. Obejmuje ono kwestie regulowane w OC, jak i nieszczęśliwe wypadki. Taką formę ubezpieczenia można wykupić, jako dodatkowy pakiet assistance przy innym ubezpieczeniu. Co obejmuje najczęściej?

  • wypłatę odszkodowania osobom zaatakowanym przez nasze zwierzę,
  • darmowe porady weterynarza dla kota lub psa,
  • zwrot wydatków za pochówek i uśpienie,
  • pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem, gdy trafimy do szpitala lub gdy nasz dom zostanie zniszczony i nie będzie można w nim zamieszkać,
  • pokrycie kosztów leczenia, gdy zwierzę ulegnie wypadkowi,
  • odszkodowanie za śmierć czworonoga,
  • wypadek w postaci wypadnięcia przez okno,
  • zwrot wydatków poniesionych na poszukiwania psa czy kota.

Niektóre pakiety ubezpieczeń obejmują także darmowe, regularne wizyty weterynaryjne. Inne natomiast dostęp do psiego trenera czy nawet zabiegi pielęgnacyjne.

Korzyści z ubezpieczenia czworonoga

Ubezpieczenie psa i innych zwierząt coraz częściej traktujemy tak, jak ubezpieczenie członków rodziny. Zależy nam, aby nasi podopieczni byli bezpieczni. Ubezpieczenie daje nam dostęp do szybkiej pomocy weterynaryjnej w razie wypadku. Zabezpiecza też nasz budżet przed wydatkami. Gwarantuje również poczucie bezpieczeństwa oraz realną pomoc. Składka za nie nie jest wysoka, dlatego każdy właściciel zwierzęcia, powinien pomyśleć o tej formie ochrony zwierząt.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami