Ubezpieczenie mieszkania Kraków: jest tańsze niż sądzimy

źródło: pixabay.com

Kraków to drugie największe miasto w Polsce, a jego przewaga ludnościowa nad Łodzią i Wrocławiem jest znacząca. Historyczna stolica kraju to także drugi największy rynek nieruchomości mieszkaniowych (oczywiście po Warszawie). Wyniki ostatniego spisu powszechnego GUS z 2021 roku informują, że w Krakowie wówczas znajdowało się około 434 000 lokali oraz domów. Nie ulega wątpliwości, że Kraków stanowi ważny rynek dla ubezpieczycieli oferujących ochronę mieszkań. Widać to również po liczbie osób, które w Internecie zadają takie pytania jak na przykład: „ubezpieczenie mieszkania Kraków - ile kosztuje?” albo „ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Krakowa?”. Nasza analiza w ciekawy sposób odpowiada na właśnie takie pytania. Postanowiliśmy wziąć pod uwagę typowe krakowskie mieszkanie ze średniego segmentu cenowego.

Ubezpieczenie mieszkania Kraków: analizujemy lokal z Kurdwanowa

Kraków podobnie jak każde inne większe miasto cechuje się obecnie wysokimi cenami metrażu oraz ich sporym zróżnicowaniem. Wystarczy porównać średnie stawki za 1 mkw. lokalu notowane na przykład na terenie Starego Miasta oraz Bieżanowa-Prokocimia. Wyniki naszej analizy odpowiadające na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Krakowa powinny być reprezentatywne dla całego miasta. Wzięliśmy zatem pod uwagę lokal o typowej powierzchni (50 mkw.) usytuowany na terenie popularnej dzielnicy Podgórze Duchackie. Konkretniej rzecz ujmując, chodzi o mieszkanie z północnej części osiedla Kurdwanów (kod pocztowy: 30-612). Wspomniany lokal ubezpiecza jako właściciel czterdziestoletni krakowianin mieszkający z żoną i jednym dzieckiem (13 lat). Przykładowe „M” nie służy do najmu i działalności gospodarczej oraz jest stale użytkowane.

W celu sprawdzenia składki, jaką ma typowe ubezpieczenie mieszkania Kraków założyliśmy również, że lokal chroniony przez ubezpieczyciela znajduje się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego bloku z 2000 r. Krakowski lokal, w którym jak dotąd nie wydarzyły się poważniejsze szkody, posiada domofon oraz atestowane drzwi antywłamaniowe. Cena ubezpieczenia mieszkania z Krakowa oczywiście zależy również od wartości przykładowego lokum. Oszacowaliśmy ją poprzez przemnożenie metrażu (50 mkw.) i średniej ceny sprzedawanych lokali, którą NBP w III kw. 2022 r. odnotował na krakowskim rynku wtórnym (11 037 zł/mkw.). Otrzymana wartość lokalu to 551 850 zł. Zakładamy, że wartość samych murów, po odjęciu stałych elementów mieszkania wynosi 511 850 zł. Lokal o podobnej wartości ma bardzo wiele osób pytających, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Kraków. Chodzi również o ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego z Krakowa.

Ubezpieczenie mieszkania - ile kosztuje obecnie w Krakowie?

Typowe ceny ubezpieczenia krakowskiego „M” mogą interesować nie tylko osoby zadające na przykład pytanie, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku z Krakowa. Z czysto analitycznego punktu widzenia ciekawe może być sprawdzenie, czy ubezpieczenie mieszkania z Krakowa jest dużo tańsze niż polisa dotycząca przeciętnego lokalu na terenie Warszawy. Okazuje się, że różnice nie będą znaczące. Samo ubezpieczenie murów przykładowego lokalu z Krakowa przed działaniem żywiołów (np. ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny) cechuje się bowiem średnią składką 87 zł rocznie. W przypadku Warszawy, było to 90 zł. Niewielka różnica jest widoczna również, jeśli weźmiemy pod uwagę ubezpieczenie mieszkania z Krakowa obejmujące ochroną przed żywiołami mury i elementy stałe (m.in. podłogi, parapety, okna oraz armaturę łazienkową). Taka polisa kosztuje 158 zł rocznie, czyli jest niewiele tańsza od porównywalnego ubezpieczenia chroniącego typowy warszawski lokal (162 zł).

Dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z innych miast wojewódzkich:

Agent wyjaśni co obejmuje ubezpieczenie mieszkania z Krakowa

Warto oczywiście mieć świadomość, że ochrona murów i elementów stałych przed żywiołami (m.in. ogniem) to absolutne minimum. Po stosunkowo niewielkiej dopłacie składki można znacząco rozszerzyć zakres ochrony. Przykładem jest zabezpieczenie mieszkania przed skutkami włamania i kradzieży wyposażenia takiego jak np. sprzęt elektroniczny i AGD. Dla wielu osób ważne może być także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (znane również jako ubezpieczenie OC mieszkania). Pomoże ono na przykład w razie zalania sąsiada z dołu. Czasem zdarzają się jednak oferty ubezpieczycieli z ograniczoną ochroną na wypadek zalań. Właśnie dlatego osoby zamierzające kupić ubezpieczenie mieszkania z Krakowa, powinny udać się do dobrego agenta. Taki ekspert nie tylko dokładniej odpowie na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Krakowa, ale również pomoże wybrać najlepszą propozycję.

Sprawdź, gdzie możesz korzystnie kupić ubezpieczenie mieszkania z Krakowa:

Lista placówek Unilink - Kraków

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami