Ubezpieczenie domu od wiatru i huraganu - jak przygotować dom na anomalie pogodowe?

Anomalia pogodowe niestety nie są rzadkością. Dlatego każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości od wiatru i huraganu. Zniszczenia po wichurze mogą być naprawdę kosztowne, a pieniądze z odszkodowania z pewnością pomogą szybko je naprawić. Sprawdź, jakie ubezpieczenie domu warto wykupić, aby polisa obejmowała także skutki anomalii pogodowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest ubezpieczenie na wypadek anomalii pogodowych?
  2. Jakie zniszczenia po wichurze obejmuje podstawowe ubezpieczenie domu?
  3. Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
  4. Czy warto kupić ubezpieczenie domu na wypadek zagrożeń pogodowych?

Ubezpieczenie na wypadek anomalii pogodowych

Ubezpieczenie domu od huraganu oraz jego skutków znajduje się podstawowym pakiecie ubezpieczenia nieruchomości. Taka polisa zapewnia wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku silnego wiatru dojdzie do uszkodzenia domu. Należy jednak zawsze sprawdzać, co dla wybranego ubezpieczyciela jest “silnym wiatrem”.

W większości umów ubezpieczeniowych o niszczycielskim wietrze jest mowa wtedy, gdy jego prędkość przekracza 17,5 m/s (czyli 63 km/h). Jeśli w wyniku anomalii pogodowej dojdzie do zniszczeń, ale prędkość wiatru nie będzie wystarczająca, należy liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania. Można oczywiście napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, jednak pewniejszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy z odpowiednim zakresem ochrony.

Jakie zniszczenia po wichurze obejmuje podstawowe ubezpieczenie domu?

Uszkodzenie dachu oraz ścian, płotu oraz pozostałych elementów stałych. Wysokość odszkodowania za zniszczenie spowodowane wiatrem czy huraganem zależy od wysokości składki oraz sumy ubezpieczenia. Ważne, aby odpowiednio wyliczyć wartość nieruchomości. Jeśli wartość zostanie zaniżona to owszem, płaci się niższą składkę, jednak otrzymuje się też niższe odszkodowanie. W przypadku zawyżonej wartości składka jest wyższa, ale wysokość odszkodowania i tak zostanie dostosowana do realnej wartości nieruchomości i powstałych zniszczeń. Należy pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie domu od wiatru i huraganu nie obejmuje ruchomości domowych.

Podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy dokładnie przeanalizować jej zakres oraz OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Chociaż polisy mieszkaniowe są do siebie bardzo podobne, to jednak każda firma posiada inne oferty, a więc tym bardziej nie warto zakładać, że dane ubezpieczenie “na pewno” obejmuje te przypadki, na których nam zależy. Analiza dokumentów przed ich podpisaniem może nas uchronić przed rozczarowaniem w razie zniszczeń po anomalii pogodowej oraz niepotrzebnym opłacaniem składek na coś, co i tak nie jest nam potrzebne.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Koszt ubezpieczenia domu jednorodzinnego to bardzo indywidualna sprawa. Wpływa na niego kilka czynników, m.in. zakres i suma ubezpieczenia, wartość nieruchomości czy rozszerzenia do polisy. Podstawowe ubezpieczenie domu od huraganu oraz innych anomalii pogodowych może kosztować średnio 200-300 zł rocznie.

Większość ubezpieczycieli będzie jednak zalecała rozszerzenie ochrony - zawsze warto sprawdzić, czy w naszym wypadku jest to opłacalne. Wystarczy porównać rzeczywiste ryzyko przytaczanych przez ubezpieczyciela wypadków oraz przeanalizować wyższą cenę składki w porównaniu do kosztów samodzielnej naprawy domu po anomaliach pogodowych.

Czy warto kupić ubezpieczenie domu na wypadek zagrożeń pogodowych?

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości jest wręcz wymagane, jeśli budujemy lub kupujemy dom na kredyt. W przypadku nieruchomości niezakredytowanych wybór należy do właściciela. Nie warto jednak oszczędzać na ubezpieczeniu, ponieważ jest to tylko pozorna oszczędność.

Zniszczenia spowodowane przez wichurę mogą kosztować zarówno kilka tysięcy, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mało kto posiada pieniądze odłożona na takie przypadki. Tymczasem możliwość otrzymania odszkodowania gwarantuje bezpieczeństwo finansowe oraz redukuje nieco stres związany z trudną sytuacją.

Dlatego ubezpieczenie domu od wiatru i huraganu na dobrą sprawę powinien posiadać każdy, tym bardziej, że w podstawowym zakresie jest to niewielki koszt. Trzeba tylko pamiętać o regularnym dbaniu o swoje mienie (konserwacji i przeprowadzaniu napraw), aby w razie anomalii pogodowej zniszczenia nie zostały zaliczone jako wynikające z niewłaściwego dbania o nieruchomość.

Skontaktuj się z nami