Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czemu warto ubezpieczyć mieszkanie?
 2. Co jest istotne przy ubezpieczeniu mieszkania?
 3. Co podnosi wysokość składki polisy mieszkaniowej?
 4. Co podlega ochronie w mieszkaniu?
 5. Czym jest ubezpieczenie OC w ramach polisy mieszkaniowej?
 6. Co wchodzi w zakres assistance domowego?
 7. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Dlaczego rozsądnie jest wykupić ubezpieczyć mieszkanie?

Co do zasady nie istnieje obowiązek wykupu ubezpieczenia mieszkania (choć nie zawsze jest to regułą, obowiązkowe jest np. ubezpieczenie mieszkania pod kredyt). Należy jednak pamiętać, że nie z naszej winy mieszkanie może zostać częściowo (a nawet całkowicie) zniszczone, a my staniemy przed perspektywą poniesienia dużych kosztów jego remontu.

Mieszkania padają również łupem złodziei, którzy dodatkowo dokonują w nim poważnych zniszczeń. Niestety: bez względu na to, jak bardzo nie bylibyśmy ostrożni, nie zawsze unikniemy podobnych sytuacji. Dlatego zawsze warto dysponować ubezpieczeniem, które pokryje wysokie koszty ewentualnych napraw lub zrekompensuje wartość skradzionych przedmiotów.

Ubezpieczenie mieszkania: na co zwrócić uwagę, ile to kosztuje?

Wykupując ubezpieczenie mieszkania musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje takie ubezpieczenie i od czego zależna jest jego cena. Już w tym miejscu należy podkreślić, że niemożliwe jest określenie stałego kosztu ubezpieczenia, jego wysokość zależy bowiem od różnych czynników. Przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej bierze się pod uwagę między innymi takie aspekty, jak np.:

 • Wartość mieszkania
 • Powierzchnia użytkowa mieszkania
 • Lokalizacja mieszkania
 • Kondygnacja (piętro)
 • Występujące w mieszkaniu zabezpieczenia
 • Zakres ochrony

Oprócz więc samej wartości ubezpieczanej nieruchomości, istotne będą też czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Dla przykładu, cena ubezpieczenia mieszkania znajdującego się na parterze, ze względu na większe prawdopodobieństwo włamania, będzie nieco podniesiona.

Dodatkowe czynniki podnoszące stawkę ubezpieczenia

Na wysokość stawki ubezpieczeniowej ma też wpływ kilka dodatkowych czynników. Przede wszystkim dla ubezpieczyciela istotne będzie, czy w mieszkaniu prowadzona będzie działalność gospodarcza, jak również to, czy mieszkanie będzie wynajmowane osobom trzecim.

Ponadto, cena pakietu ubezpieczeniowego będzie podwyższona, jeżeli w mieszkaniu nie będzie przez dłuższy czas przebywał żaden z domowników (w naturalny bowiem sposób zwiększa to ryzyko włamania).

Koszt ubezpieczenia – zależny od pakietu ubezpieczeniowego

Cena ubezpieczenia jest także ściśle powiązana z zakresem ochrony przewidzianym w danej ofercie. Wprawdzie bardzo często interesować nas będzie jedynie ubezpieczenie mieszkania od zalania, pożaru czy kradzieży, niemniej jednak zdarzeń, przed którymi będziemy chronieni, może być znacznie więcej. Co do zasady, ubezpieczenie mieszkania powinno chronić przed takimi zdarzeniami losowymi, jak np.:

 • Pożar
 • Dym, sadza
 • Zalanie
 • Opad
 • Osuwanie się ziemi
 • Huragan
 • Eksplozja
 • Trzęsienie ziemi
 • Uderzenie pioruna
 • Powódź
 • Grad
 • Uderzenie fali ponaddźwiękowej

Poza tym, ubezpieczenie może też przewidywać inny katalog ryzyka, zawierający np. wandalizm (wybite szyby w mieszkaniu czy zniszczone drzwi wejściowe), włamanie i kradzież dóbr mieszczących się w mieszkaniu, czy nawet awaria sprzętu elektronicznego powstała na skutek przepięcia. Ubezpieczenie może oczywiście obejmować ochronę przed bardziej nietypowymi zdarzeniami.

Co podlega ochronie w mieszkaniu?

Wykupując ubezpieczenie mieszkania konieczne jest także zwrócenie uwagi na to, co dokładnie będzie podlegało ochronie ubezpieczeniowej. Rzecz jasna w podstawowym wariancie ochronie podlega samo mieszkanie, czyli jego mury, ściany, stropy, armatura, glazura, czy też meble i sprzęty AGD w zabudowie.

Możliwe jest również ubezpieczenie znajdujących się w mieszkaniu ruchomości, takich jak meble, sprzęt RTV i AGD, sprzęt komputerowy, telewizory, odzież czy biżuteria. Wówczas, np. w przypadku włamania do mieszkania i kradzieży, ubezpieczyciel pokryje wartość skradzionych lub zniszczonych rzeczy ruchomych.

Wartość rzeczywista czy wartość nowa?

Kolejnym czynnikiem warunkującym cenę ubezpieczenia (i charakteryzującym pakiet ubezpieczeniowy) jest sposób rozliczania szkody na rzeczy ruchomej. Możliwe jest tutaj przyjęcie rozliczenia w oparciu o rzeczywistą wartość danej rzeczy lub o wartość rzeczy nowej. Wybór wariantu będzie oczywiście warunkował wysokość składki ubezpieczeniowej.

W wariancie rzeczywistym, osoba ubezpieczona otrzyma zwrot gotówki w wysokości rzeczywistej wartości danego przedmiotu. Jeśli więc, dla przykładu, skradziony zostanie pięcioletni telewizor, otrzymamy zwrot kosztów na kupno pięcioletniego telewizora. W drugim przypadku natomiast, suma wystarczy nam na zakup nowego telewizora o podobnej klasie do tego skradzionego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Pakiet ubezpieczenia mieszkania może przewidywać też ochronę odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego warto zadbać o wykup takiego właśnie wariantu? Nie możemy bowiem nigdy założyć, że to nasze działania nie spowodują jakiejś szkody innym osobom. Wówczas również będziemy zmuszeni do pokrycia wyrządzonych przez siebie szkód.

Bardzo łatwo wyobrazić sobie np. sytuację, w której w wyniku usterki w naszym mieszkaniu zalane zostaje mieszkanie sąsiada mieszczące się pod naszą nieruchomością. Ubezpieczenie OC mieszkania będzie pozwalało nam na pokrycie kosztów napraw wyrządzonych przez nas szkód. Jest to ważny element każdej polisy, o który bez wątpienia warto zadbać.

Assistance domowy? Warty uwagi pakiet ochronny

Oczywiście musimy założyć, że w trakcie użytkowania mieszkania mogą spotkać nas nie tylko drogie w naprawach zniszczenia, ale też bardziej prozaiczne, mniej szkodliwe awarie. Często bowiem może przydarzyć nam się nieszczelność w armaturze, nieumyślne zbicie szyby, uszkodzenie zamka w drzwiach, czy uszkodzenie instalacji elektrycznej. Przed takimi nieszczęściami chroni nas pakiet domowego Assistance.

Posiadając pakiet Assistance, w razie nagłej awarii będziemy mogli liczyć na pomoc ślusarza, elektryka czy hydraulika. Oferty mogą obejmować też naprawdę urządzeń AGD, czy wsparcie w zakresie naprawy sprzętu komputerowego. Pakiety mogą obejmować nawet dostawę leków, czy dozór mieszkania po włamaniu i uszkodzeniu drzwi wejściowych.

Dodatkowe pakiety ochronne

Zakupione ubezpieczenie może obejmować szereg dodatkowych zabezpieczeń. Przede wszystkim może ono chronić przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW), ale także przed wyłudzeniem pieniędzy, przed rabunkiem, czy nawet przed stłuczeniem przedmiotów.

Zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego właśnie pakietu, szczególnie, jeśli nie jesteśmy chronieni podobnym ubezpieczeniem. Wówczas ubezpieczenie mieszkania może w pewnym stopniu uzupełnić naszą ochronę osobistą, co z pewnością poprawi nasze poczucie bezpieczeństwa.

Rodzaj płatności i okres ochrony

Warto zwrócić uwagę, że na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa też sposób jej opłacenia. Oczywiście najtańsze będzie ubezpieczenie płatne jednorazowo. Część pakietów ubezpieczeniowych można jednak opłacać ratalnie, choć tu należy mieć świadomość, że sumarycznie forma ta będzie dla nas droższa.

Można również spotkać się z ofertami pozwalającymi na zawarcie umowy ubezpieczenia na okres dłuższy niż standardowy jeden rok. W przypadku ubezpieczenia np. na okres trzech lat, osoba ubezpieczająca jednorazowo opłaci niższą składkę niż gdyby przez kolejne trzy lata opłacała jednoroczną polisę.

Historia ubezpieczeniowa – ma znaczenie

Na wysokość ubezpieczenia będzie miała wpływ także historia ubezpieczeniowa. Jeżeli w latach ubiegłych następowały już zdarzenia ubezpieczeniowe, składka będzie nieco wyższa. Jeśli jednak w ciągu ostatnich kilku lat nic takiego nie miało miejsca, kwota ta zostanie zmniejszona.

Cena ubezpieczenia – ile wynosi?

W związku z wieloma rozlicznymi czynnikami wpływającymi na cenę pakietu ubezpieczeniowego, nie można jednoznacznie określić ceny ubezpieczenia mieszkania. Najtańsze ubezpieczenia mogą kosztować już kilkadziesiąt złotych – oczywiście w przypadku najbardziej podstawowych pakietów.

Co do zasady, lepszy pakiet ubezpieczeniowy można już wykupić w kwocie ok. 250-400 zł. Jeszcze droższe warianty mogą oscylować w granicach 500-600 zł. Natomiast ubezpieczenie drogiego mieszkania z wysoką sumą ubezpieczeniową może wynosić nawet 1000 zł. Wpływ na to ma jednak bardzo wiele elementów.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie?

Warto też zadać sobie pytanie, gdzie ubezpieczyć mieszkanie? Otóż ubezpieczenie należy wykupić w takim towarzystwie ubezpieczeniowym, które zaoferuje najbardziej dopasowane do naszych potrzeb warunki ubezpieczenia. Dzięki Unilink możliwe będzie wybranie najbardziej korzystnej dla klienta oferty spośród propozycji szeregu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych.

W Unilink możliwy jest wybór oferty spośród takich towarzystw, jak np. PZU, AXA, Allianz, Generali, Aviva, Ergo Hestia, czy Warta. Ubezpieczenie mieszkania jest więc popularnym produktem ubezpieczeniowym i znajdziemy wiele jego wariantów. Co więcej, dzięki Unilink możliwe jest ubezpieczenie mieszkania online, dzięki czemu przestudiowanie rozlicznych propozycji jest proste i niekłopotliwe.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Cena ubezpieczenia mieszkania zależy przede wszystkim od wartości samej nieruchomości, zakresu pakietu ubezpieczeniowego oraz czynników wpływających na ryzyko powstania zdarzenia ubezpieczeniowego. Cena ta może zatem wahać się już od kilkudziesięciu złotych, a skończywszy nawet na ok. 1000 zł przy najdroższym pakiecie ubezpieczeniowym.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami