Ubezpieczenie mieszkania Warszawa: ile zapłacimy?

źródło: Freepik.com

Zapewne nikogo nie zaskoczy fakt, że Warszawa to polskie miasto z największą liczbą mieszkań i domów. Wielkość zasobu mieszkaniowego jest bowiem ściśle powiązana z liczbą mieszkańców. Wyniki spisu powszechnego z 2021 roku wskazują, że na terenie stołecznego miasta wówczas znajdowało się aż 1,04 miliona mieszkań oraz domów. Trudno się zatem dziwić, że internauci dość często wyszukują w sieci www takie hasła jak na przykład ubezpieczenie mieszkania Warszawa, ubezpieczenie mieszkania z Warszawy oraz ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Warszawa. Postanowiliśmy w ramach przykładu wyjaśnić, jaki może być koszt rocznej ochrony typowego „M” z polskiej stolicy. Nasza analiza potwierdza, że ubezpieczenie mieszkania z Warszawy wcale nie jest drogie - pomimo wysokich cen stołecznego metrażu.

Ubezpieczenie mieszkania Warszawa: sprawdzamy typowy lokal

Warszawski rynek mieszkaniowy jest nie tylko duży, ale również bardzo zróżnicowany cenowo. Nikogo nie dziwią stawki wynoszące zarówno 10 000 zł/mkw. jak i 30 000 zł/mkw. Wartość mieszkania oczywiście ma duży wpływ na składkę ubezpieczeniową. W ramach odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Warszawy, warto zatem wziąć pod uwagę typowy lokal. Podczas naszej analizy uwzględniliśmy mieszkanie o powierzchni 50 mkw. i wartości 1 mkw. odpowiadającej średniej cenie transakcyjnej według danych NBP z III kw. 2022 r. (11 866 zł/mkw.). Według założeń, lokal położony na terenie dzielnicy Praga-Południe (kod pocztowy: 04-301) jest warty 593 288 zł po zsumowaniu wartości murów i elementów stałych. Wartość samych murów (bez elementów stałych) oszacowaliśmy na 553 288 zł.

Modelowy lokal z Pragi-Południe został wybudowany w 2000 r. Osoba ubezpieczająca to mieszkanie własnościowe ma 40 lat i mieszka razem z partnerem oraz niepełnoletnim dzieckiem. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Warszawy założyliśmy również, że przykładowe „M” znajdujące się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku nie jest wynajmowane i wykorzystywane na potrzeby firmowe. Lokal został wyposażony w drzwi antywłamaniowe z atestowanym zamkiem oraz domofon. Od początku użytkowania nie miały w nim miejsca poważne szkody. Właściciel zapłaci składkę za polisę w ramach jednej raty.

Już 100 zł wystarczy, aby ubezpieczyć mieszkanie z Warszawy

Skoro już wiadomo, dla jakiego lokalu będzie obliczana roczna składka, to warto wreszcie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Warszawy. Nasza analiza wskazuje na następujący średni koszt ubezpieczenia:

  • 90 zł jeśli ubezpieczenie mieszkania Warszawa przed skutkami działania żywiołów ma obejmować tylko i wyłącznie mury lokalu (np. jako ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny)
  • 162 zł przy założeniu, że podstawowa ochrona przed skutkami działania żywiołów obejmuje zarówno mury, jak i elementy stałe mieszkania (np. instalacje, podłogi oraz okna)

Jak widać, najwęższe ubezpieczenie mieszkania z Warszawy, czyli ubezpieczenie samych murów może kosztować mniej niż 100 zł rocznie. Taka polisa często jest wykupywana jako ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny. Wydaje się jednak, że warto dołożyć nieco pieniędzy i zapewnić sobie podstawową ochronę obejmującą co najmniej mury i elementy stałe. Osoby pytające, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania powinny też wiedzieć, że często wykupywana jest ochrona ruchomości domowych (np. mebli, elektroniki, sprzętu AGD) oraz elementów stałych przed skutkami wandalizmu oraz kradzieży i włamania.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z innych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania Warszawa - na co zwrócić uwagę?

Osoby zamierzające kupić dobre ubezpieczenie mieszkania z Warszawy, na pewno staną przed dość trudnym wyborem, bo oferta rynkowa jest szeroka, a zakres ochrony mocno zróżnicowany - podobnie zresztą jak poziom składek. Może się okazać, że w cenie proponowanej przez „droższego” ubezpieczyciela, od innej firmy kupimy polisę zapewniającą dodatkowo np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (czasem określane jako ubezpieczenie OC mieszkania). Taka polisa gwarantuje klientowi ochronę odpowiedzialności cywilnej na przykład jeśli wyrządzi on szkodę związaną z zalaniem poniższego lokalu albo gdy domowy pies pogryzie przechodnia.

Dobry agent ubezpieczeniowy na pewno sprawdzi, czy interesująca klienta polisa nie posiada jakichś „haczyków” i kłopotliwych wyłączeń ochrony. Z pomocy sprawdzonego agenta powinny skorzystać nie tylko osoby poszukujące ubezpieczenia mieszkania z Warszawy. Ubezpieczyciele mogą objąć ochroną lokale z innych miast, a także zaproponują np. ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie domku letniskowego.

Sprawdź, gdzie można kupić ubezpieczenie mieszkania z Warszawy w dobrej cenie:

Lista placówek Unilink - Warszawa

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami