Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od pożaru?

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych nie jest obowiązkowe, ale za to bywa bardzo przydatne. Jednym z najczęściej wymienianych zagrożeń jest ogień. W związku z tym należy ubezpieczyć mieszkanie przede wszystkim od pożaru. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych? Czy da się obniżyć tę cenę?

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania od pożaru i innych zdarzeń?

Koszt ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych zależy od zakresu oraz sumy polisy. Do tego brane są pod uwagę: powierzchnia mieszkania oraz jego lokalizacja. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania można znaleźć w cenie ok. 100 zł za rok.

Taka ochrona obejmuje zazwyczaj tylko konstrukcję obiektu (ściany, podłogi), a także okna i drzwi czy wbudowane urządzenia techniczne. Często nie obejmuje dodatkowych elementów stałych, takich jak wbudowane meble czy sprzęt AGD. Wtedy konieczne jest wykupienie rozszerzenia.

Polisa mieszkaniowa z dużą ilością rozszerzeń może kosztować nawet ponad tysiąc złotych miesięcznie. Zazwyczaj jednak nie ma konieczności płacenia aż tak wiele. Specjaliści ubezpieczeniowi często polecają celować w tzw. “średnią półkę cenową”. Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych za 200 - 300 zł rocznie powinno spełnić już wszystkie podstawowe i wybrane, dodatkowe wymagania - pod warunkiem, że przeczytamy Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy.

Jak zmniejszyć koszt ubezpieczenia mieszkania od pożaru?

Aby zmniejszyć koszt ubezpieczenia, można:

  • wybrać podstawowy wariant ochrony, jednocześnie licząc się z tym, że w razie zdarzenia losowego nie odzyskamy pieniędzy za mienie ruchome,
  • zamontować alarm przeciwpożarowy,
  • podczas kupowania nowego mieszkania unikać miejsc z instalacją gazową,
  • zrezygnować z mieszkania, w którym znajduje się kominek (takie mieszkania można znaleźć w blokach i kamienicach na ostatnich kondygnacjach).

W przypadku ubezpieczania domu od ognia można zmniejszyć koszt polisy poprzez zastosowanie niepalnych materiałów konstrukcyjnych. Przykładowo do ocieplenia poddasza i ścian można zastosować niepalną wełnę mineralną zamiast popularnej pianki PUR (poliuretanowej), która jest materiałem samogasnącym, ale łatwopalnym.

Usuwanie szkód po pożarze - koszt

Koszt usuwania szkód pożarowych zależy od tego, do jak rozległych zniszczeń doszło oraz jaka była wartość nieruchomości przed pożarem. Mieszkania urządzone drogimi meblami, w których zastosowano wysokiej klasy materiały wykończeniowe, zawsze będą miały większą wartość niż stare nieruchomości bez wartościowych elementów stałych oraz ruchomych. Nie zmienia to faktu, że pożar mieszkania to zawsze tragedia. Pomijając względy finansowe, takie zdarzenie potrafi na długo odebrać poczucie bezpieczeństwa. Łatwiej je jednak odbudować, jeśli nie musimy martwić się o finanse - dlatego warto kupić ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych.

Na koszt usuwania szkód pożarowych składają się (w przypadku szkody całkowitej, gdy nic nie udało się uratować):

  • koszt generalnego remontu - materiałów i robocizny (od kilkudziesiąt tysięcy złotych wzwyż),
  • koszt mebli,
  • koszt utraconego sprzętu elektronicznego,
  • koszt innych zniszczonych rzeczy, w tym ruchomości domowych.

Jeśli w czasie pożaru ktoś zostanie poważnie ranny, to do tego wszystkiego dojdą koszty leczenia. W tym przypadku może pomóc ubezpieczenie na życie.

Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za usuwanie szkód po pożarze?

W każdej sytuacji, która została określona na liście wyłączeń odpowiedzialności oraz która była bezpośrednią przyczyną pożaru. Ubezpieczyciel nigdy nie odpowiada za samodzielnego podłożenie ognia przez ubezpieczonego (oraz inne próby wyłudzenia), rażące niedbalstwo (pozostawienie zapalonej świeczki bez kontroli, zapalonego papierosa, włączonego żelazka) czy brak właściwego, bezpiecznego podpięcia instalacji elektrycznej.

Towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze bada każdą sprawę przed orzeczeniem. Jeśli powód pożaru znajdzie się na liście wyłączeń, będziemy musieli liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania.

Czy warto kupić ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych?

Jak najbardziej! Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć (wyjątkiem jest obowiązek ubezpieczenia mieszkania podczas brania kredytu hipotecznego). Polisa mieszkaniowa może pomóc uniknąć bardzo poważnych kłopotów mieszkaniowych. W rozszerzonych wersjach niektórych ofert ubezpiezpieczyciel zapewnia nawet pokrycie kosztów noclegu tymczasowego na czas remontu mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania od ognia warto mieć szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w starym budownictwie oraz w bloku, w którym znajduje się instalacja gazowa. Takie czynniki to podwyższone ryzyko zagrożenia pożarowego.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami