Ubezpieczenie mieszkania Rzeszów: teraz kosztuje więcej?

źródło: pexels.com

Rzeszów stanowi ciekawy przypadek na mieszkaniowej mapie Polski. To miasto dorównuje bowiem największym metropoliom pod względem liczby budowanych lokali i domów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Opisywana sytuacja wynika z wcześniejszego niedoboru mieszkań oraz szybkiego rozwoju Rzeszowa - zarówno terytorialnego, jak i demograficznego. Trudno jednak ukryć, że rzeszowskie mieszkania mocno podrożały w ostatnim czasie. Jeszcze w 2018 r. średnia transakcyjna cena 1 mkw. nowego lokum z Rzeszowa była niewiele wyższa niż 5000 zł. Obecnie najczęściej sprzedają się nowe rzeszowskie lokale z przedziału cenowego 8000 zł/mkw. - 9000 zł/mkw. W podobnym stopniu podrożały również używane mieszkania z Rzeszowa. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ta sytuacja wpłynęła na średni poziom składki, jaką posiada typowe ubezpieczenie mieszkania Rzeszów. Wyjaśniamy również, jak dobry agent pomoże kupić ubezpieczenie mieszkania z Rzeszowa.

Rzeszowska średnia to już 8000 zł - 9000 zł za 1 mkw.

Ogólne rozeznanie w poziomie rzeszowskich cen mieszkań jest konieczne, jeśli chcemy sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Rzeszów. Taki przeciętny koszt rocznej ochrony ubezpieczeniowej warto bowiem liczyć z uwzględnieniem typowej ceny oraz wartości jaką posiada mieszkanie z danego miasta (w tym przypadku Rzeszowa). Analitycy multiagencji Unilink postanowili wziąć pod uwagę dane cenowe NBP, które wskazują, że w III kw. 2022 r. przeciętne używane mieszkanie sprzedane w Rzeszowie kosztowało 8239 zł/mkw. Warto odnotować, że pod względem cen używanego metrażu Rzeszów wyprzedzał między innymi Lublin oraz Białystok.

Wspomniana średnia cena transakcyjna za 1 mkw. posłużyła do obliczenia wartości przykładowego mieszkania (50 mkw.), dla którego agencja Unilink podała przeciętny roczny koszt ochrony ubezpieczeniowej. Mowa o mieszkaniu z 2000 roku znajdującym się na terenie rzeszowskiego osiedla Drabinianka (kod pocztowy: 35-326). Ten lokal zamierza ubezpieczyć jego czterdziestoletni właściciel mieszkający razem z żoną oraz jednym dzieckiem. Mieszkanie znajduje się na piątym piętrze bloku z dziesięcioma piętrami. Przykładowe „M” jest wykorzystywane tylko na potrzeby prywatne i nigdy nie miały w nim miejsca poważniejsze szkody. Na składkę, jaką posiada typowe ubezpieczenie mieszkania z Rzeszowa (Drabinianki) wpływa także wycena elementów stałych (m.in. podłóg, płytek i armatury łazienkowej). Te elementy wyceniliśmy na 40 000 zł, bo lokal ma niebawem przejść remont.

Ubezpieczenie mieszkania Rzeszów: koszt podobny jak w Lublinie

Wszystkie powyższe założenia posłużyły do sprawdzenia, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Rzeszowa. Najtańsza taka polisa (np. ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny) będzie zapewniała jedynie ochronę murów mieszkania przed żywiołami oraz zdarzeniami losowymi. W przypadku modelowego lokalu z Rzeszowa o powierzchni 50 mkw. oraz wartości łącznej 411 937 zł, sama ochrona murów oznacza koszt wynoszący zaledwie 73 zł rocznie. To wynik podobny do tego, który odnotowaliśmy na przykład dla Lublina. Zbieżność kosztów ubezpieczenia nie dziwi, bo Lublin cechuje się podobnymi cenami metrażu, jak analizowany Rzeszów.

Osobom rozważającym ubezpieczenie mieszkania z Rzeszowa proponujemy jednak nieco szerszą ochronę, która będzie zapewniała dodatkowo zabezpieczenie elementów stałych przed żywiołami oraz zdarzeniami losowymi. Takie trochę szersze pod względem zakresu ubezpieczenie mieszkania Rzeszów średnio kosztuje 137 zł rocznie, czyli wciąż niewiele. Od pewnego czasu w Rzeszowie obserwujemy nasilenie włamań, więc zasadne jest wykupienie ochrony lokalu na wypadek kradzieży i włamania. Poza tym przydaje się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, czyli tak zwane ubezpieczenie OC mieszkania. Wspomniana polisa pokryje np. koszty związane z zalaniem przez nas sąsiada. Po wykupieniu dodatkowych elementów ochrony, ubezpieczenie mieszkania Rzeszów może kosztować np. 300 zł rocznie. Ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego w Rzeszowie bywa nieco droższe.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Agent wyjaśni od czego ubezpieczyć mieszkanie w Rzeszowie

Osoba zamierzająca kupić ubezpieczenie mieszkania z Rzeszowa będzie miała bardzo duży wybór. Tak samo zresztą, jak każdy inny właściciel nieruchomości mieszkaniowej. Oprócz dużej liczby ofert, uwagę zwraca również spora rozpiętość składek, jakimi cechuje się ubezpieczenie mieszkania Rzeszów. Nierzadko okazuje się, że osoba sprawdzająca ofertę tylko dwóch - trzech ubezpieczycieli finalnie wybiera drogą polisę. Skorzystanie z usług dobrego agenta ubezpieczeniowego stanowi odpowiedź na ten problem. Taki pośrednik ubezpieczeniowy nie tylko pomoże wybrać atrakcyjną cenowo polisę, ale również wyjaśni np. co obejmuje ubezpieczenie mieszkania Rzeszów oraz jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, które jest wynajmowane. Pośrednik wyjaśni też osobie kupującej ubezpieczenie mieszkania co warto wiedzieć o wyłączeniach ochrony i dodatkowych elementach oferty takich jak np. ubezpieczenie rzeczy osobistych lub odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie mieszkania Rzeszów - gdzie je kupimy na miejscu?

Lista placówek Unilink - Rzeszów

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami