Ubezpieczenie mieszkania Toruń: niedrogie w Mieście Kopernika?

źródło: pexels.com

Toruń mimo mniejszej populacji konkuruje z Bydgoszczą i może być uznawany za kulturalne oraz naukowe centrum województwa kujawsko-pomorskiego. Poza tym Toruń ze względu na umiejscowienie w nim władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego (marszałka, zarządu i sejmiku województwa) jest postrzegany jako miasto wojewódzkie. Ten dwustutysięczny ośrodek miejski na pewno jest dość ważnym rynkiem mieszkaniowym, na terenie którego działają od lat deweloperzy. Wyniki spisu powszechnego z 2021 roku wskazują, że wówczas na terenie Torunia znajdowało się 96 000 lokali oraz domów. Zasób mieszkaniowy Bydgoszczy jest o około połowę większy. Mimo tego, Toruń stanowi ważny rynek dla firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę lokali i domów. Na terenie Miasta Kopernika działa też całkiem wielu agentów ubezpieczeniowych. U takich pośredników można kupić ubezpieczenie mieszkania z Torunia. Niektóre osoby przed wizytą u agenta chciałyby wiedzieć, jaka może być składka polisy mieszkaniowej. Wyjaśniamy zatem, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Torunia.

Ceny lokali: Toruń jest zbliżony do sąsiedniej Bydgoszczy

Dwa największe miasta województwa kujawsko-pomorskiego są naturalnym obiektem porównań. W tym kontekście może chodzić na przykład o zarobki, ceny mieszkań, a nawet składki, jakie posiada typowe ubezpieczenie mieszkania. W ramach naszej analizy już wcześniej opisywaliśmy zarówno ceny lokali z Bydgoszczy, jak i koszt ich ubezpieczenia. Warto wspomnieć, że Toruń notuje podobne wyniki pod względem cen metrażu i składek ubezpieczeń mieszkaniowych. Dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2022 roku wskazują, że wówczas średnia cena używanego mieszkania, które sprzedano w Toruniu wynosiła 6727 zł/mkw. i była tylko niewiele większa od analogicznej stawki z Bydgoszczy (6565 zł/mkw.).

Wspomnianą średnią cenę metrażu z Torunia uwzględniliśmy przy oszacowaniu wartości ubezpieczeniowej, jaką posiada typowe używane mieszkanie. Mowa o lokalu trzypokojowym (50 mkw.), który został wybudowany w 2000 r. To mieszkanie wedle naszych założeń znajduje się na terenie osiedla Chełmińskie Przedmieście (kod pocztowy: 87-100). Właściciel przykładowego lokalu (40 lat) chce po raz pierwszy wykupić ochronę „M” zamieszkiwanego razem z córką i żoną. Ubezpieczenie mieszkania na pewno będzie przydatne, choć w tym lokalu przez 20 lat nie doszło do poważniejszych szkód. Warto dodać, że toruńskie mieszkanie, dla którego zostały obliczone składki ubezpieczeń znajduje się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego bloku. Lokal jest wyposażony w domofon i drzwi antywłamaniowe.

Ubezpieczenie mieszkania Toruń - cena też jak w Bydgoszczy

Zbliżony poziom cen używanych mieszkań z Bydgoszczy oraz Torunia sugeruje, że ubezpieczenie mieszkania Toruń będzie się cechować podobnym średnim kosztem, jak bydgoska polisa. Analiza przeprowadzona przez ekspertów Unilink potwierdza ten wniosek. Okazuje się bowiem, że najtańsze ubezpieczenie mieszkania Toruń (np. ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny) wyróżnia się średnim kosztem wynoszącym 65 zł rocznie, a więc praktycznie takim samym jak w przypadku Bydgoszczy. Mówimy jednak o bardzo okrojonej polisie, która zapewnia ochronę wyłącznie przed skutkami działania żywiołów i obejmuje tylko mury lokalu. Wspomniane mury zostały wycenione na 296 350 zł po odliczeniu elementów stałych (np. stolarki okiennej, podłóg i armatury). Uwzględnienie takich elementów skutkuje natomiast wzrostem kosztu podstawowej ochrony do 136 zł rocznie.

Analogiczne ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego Toruń będzie droższe ze względu na większą średnią wartość takiego „M”. W ramach odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Toruń warto wspomnieć, że roczny koszt polisy podniesie zalecana ochrona elementów stałych i wyposażenia (np. elektroniki) przed skutkami włamania oraz kradzieży. Zalecamy również wykupienie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, które jest potocznie znane również jako ubezpieczenie OC mieszkania. Taka polisa pomaga nie tylko w razie zalania sąsiada mieszkającego niżej. Odpowiedzialność cywilna ubezpieczającego może też wynikać np. ze szkód wyrządzonych przez dzieci i zwierzęta.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania - ile kosztuje ta polisa powie nam agent

Pytania o ubezpieczenie mieszkania oczywiście nie ograniczają się do jego rocznej składki. W ramach tej samej kwoty, można kupić polisy o dość zróżnicowanym zakresie ochrony. Na szczęście, agent ubezpieczeniowy bezpłatnie pomaga w dobraniu odpowiedniego ubezpieczenia. Taki specjalista udzieli również odpowiedzi na pytania często zadawane przez właścicieli mieszkań - na przykład: „od czego ubezpieczyć mieszkanie?”, „ubezpieczenie mieszkania - jakie dokumenty są potrzebne?” oraz „ubezpieczenie mieszkania - na co zwrócić uwagę?”. W czasie wizyty u agenta klient może też zasięgnąć informacji o innych polisach - takich jak chociażby ubezpieczenie na życie, autocasco lub obowiązkowe OC.

Ubezpieczenie mieszkania Toruń - poniżej znajdziesz adresy sprawdzonych agentów

Lista placówek Unilink - Toruń

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami