Ubezpieczenie mieszkania Gorzów Wielkopolski - za ile?

źródło: https://stock.adobe.com/

Gorzów Wielkopolski z pewnością nie jest miastem wojewódzkim, które wymieniamy w pierwszej kolejności. Warto pamiętać, że w województwie lubuskim obowiązuje specyficzny podział. Mianowicie, Zielona Góra jest siedzibą władz samorządu, a Gorzów Wielkopolski gości wojewodę. Obydwa wymienione miasta są dość podobne pod względem liczby ludności oraz potencjału ekonomicznego. Stanowią one całkiem ważne ośrodki miejskie z zachodniej części kraju. Właśnie dlatego w ramach naszej analizy prezentującej koszt ubezpieczenia mieszkania z większych polskich miast postanowiliśmy uwzględnić również Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Przygotowany artykuł odpowiada między innymi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Gorzowa Wielkopolskiego i czy jest tańsze niż w Zielonej Górze.

Gorzów Wlkp. to stolica województwa z najtańszym metrażem

Pewien wpływ na ceny mieszkań ma fakt, że Gorzów Wielkopolski obecnie liczy sobie około 117 000 mieszkańców. Opisywane miasto razem z Opolem należy zatem do grupy zdecydowanie najmniejszych stolic województw. Co ciekawe, stolica Opolszczyzny cechuje się jednak zdecydowanie wyższymi cenami metrażu. Mówią nam o tym dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2022 r. prezentujące średnie stawki za 1 mkw. lokalu sprzedanego na wtórnym rynku.

NBP podaje, że taki przeciętny koszt zakupu gorzowskiego mieszkania „z drugiej ręki” latem 2022 r. wynosił 4798 zł/mkw. To niska stawka jak na obecne warunki. Dla porównania, analogiczna cena transakcyjna używanego mieszkania z Zielonej Góry to 6394 zł/mkw., a z Opola - 6836 zł/mkw. Godny uwagi wydaje się również fakt, że w korzystnym dla rynku 2021 roku na terenie Gorzowa Wlkp. sprzedało się około 1450 mieszkań. Mniej więcej dwie trzecie obrotu rynkowego stanowiły mieszkania oferowane przez deweloperów. Są one nieco droższe - zwłaszcza po wliczeniu kosztu wykończenia ze stanu deweloperskiego. Tak więc ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego z Gorzowa Wielkopolskiego będzie miało odpowiednio wyższą składkę.

Obliczyliśmy składkę dla mieszkania o powierzchni 50 mkw.

Nasza analiza przyjmuje wartość ubezpieczeniową lokalu, dla którego obliczane są składki na podstawie średnich cen 1 mkw. z rynku wtórnego. Podobnie jak w przypadku innych miast, założyliśmy, że modelowe mieszkanie trzypokojowe (50 mkw.) zostało wybudowane w 2000 roku i znajduje się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku. Ten lokal z gorzowskiego osiedla Janice obecnie zamieszkuje rodzina składająca się z niepalących rodziców i dziecka.

Mieszkanie wykorzystywane tylko na potrzeby prywatne zamierza ubezpieczyć jego czterdziestoletni właściciel. Wspomniany lokal posiada domofon oraz atestowane drzwi antywłamaniowe. Od początku użytkowania „M” nie zdarzyły się na szczęście poważniejsze szkody. Mimo tego, mieszkanie jest już nieco zużyte pod względem stanu elementów stałych (m.in. podłóg, armatury łazienkowej, drzwi i mebli w zabudowie). Właśnie dlatego przyjęliśmy wartość elementów stałych jako 40 000 zł (800 zł/mkw.). To ważna uwaga, bo ubezpieczenie mieszkania z Gorzowa Wielkopolskiego może chronić tylko mury (bez elementów stałych i wyposażenia).

Ubezpieczenie mieszkania Gorzów Wielkopolski - jest tanio

W przypadku takich miast jak Gorzów Wielkopolski, trudno się spodziewać wysokich składek za ubezpieczenie mieszkania. Koszty polisy mieszkaniowej są bowiem powiązane z wyceną lokalu. Potwierdza to przykład Gorzowa Wlkp. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania z tego miasta kosztuje bowiem tylko 60 zł rocznie, a więc jeszcze mniej niż w przypadku Zielonej Góry (64 zł). Cały czas mówimy jednak o polisie chroniącej tylko mury, która najbardziej przyda się jako ubezpieczenie mieszkania pod kredyt.

Rozszerzenie ochrony przed żywiołami i zdarzeniami losowymi również na elementy stałe przykładowego mieszkania oznacza wzrost rocznej składki do 130 zł. To drugi najniższy wynik w grupie miast wojewódzkich (zaraz po Kielcach). Niska składka, jaką cechuje się podstawowe ubezpieczenie mieszkania Gorzów Wielkopolski zachęca do rozszerzenia ochrony na przykład o skutki włamania i kradzieży, a także o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Prywatne OC (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania) może chronić przed szkodami wyrządzonymi sąsiadom i innym osobom. Chodzi nie tylko o szkody „zalaniowe”.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania Gorzów Wielkopolski - jak je kupić?

Gorzów Wielkopolski mimo znacznie mniejszej liczby ludności niż np. Kraków lub Poznań, też może pochwalić się obecnością specjalistów ubezpieczeniowych. Tacy dobrzy agenci pomogą w wyborze optymalnego ubezpieczenia mieszkania i wyjaśnią od czego ubezpieczyć mieszkanie z Gorzowa Wielkopolskiego, aby poczuć się naprawdę bezpiecznie. Specjaliści ubezpieczeniowi wytłumaczą również, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku i dostosować ochronę na przykład do sytuacji związanej z wynajmem.

Lista placówek Unilink - Gorzów Wielkopolski

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami