Ubezpieczenie mieszkania Opole nie nadwyręży kieszeni?

źródło: https://stock.adobe.com/

Niewielka stolica najmniejszego województwa w Polsce - tak pokrótce można scharakteryzować Opole, które obecnie liczy sobie około 127 000 mieszkańców. Mimo wszystko, Opole wciąż mieści się w trzydziestce najbardziej ludnych polskich miast i stanowi dość ważny rynek mieszkaniowy w południowo - zachodniej części kraju. Opole jest dość istotne również z punktu widzenia ubezpieczycieli chroniących lokale i domy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak obecnie wygląda oferta takich zakładów ubezpieczeniowych dla mieszkańców Opola posiadających lokale. Nasza analiza wyjaśnia między innymi, czy ubezpieczenie mieszkania z Opola (ubezpieczenie mieszkania Opole) może być znacznie tańsze niż analogiczna polisa dotycząca typowego mieszkania z Wrocławia lub Krakowa. Najpierw warto jednak przyjrzeć się opolskiemu rynkowi mieszkaniowemu.

Opole to wciąż jedno z „najtańszych” miast wojewódzkich

Wielkość rynku mieszkaniowego z Opola jest adekwatna do liczby ludności tego miasta. Wyniki ostatniego spisu powszechnego wskazują, że w 2021 r. na terenie Opola znajdowało się około 59 000 domów i lokali. Główny Urząd Statystyczny podaje również, że 2021 r. zakończył się w Opolu sprzedażą 1510 mieszkań (z czego 605 nowych). Podobnie jak w wielu innych miastach o zbliżonej wielkości, większe znaczenie miał rynek wtórny lokali. Warto jednak odnotować, że deweloperzy w Opolu działają bardziej aktywnie niż np. na terenie Zielonej Góry lub Gorzowa Wielkopolskiego.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, Opole pomimo kolejnych wzrostów cen metrażu pozostaje jednym z „najtańszych” miast wojewódzkich w Polsce. W III kw. 2022 r. NBP odnotował średnią cenę metra kwadratowego sprzedawanych opolskich lokali na poziomie 6836 zł. Mówimy o średniej stawce z rynku wtórnego. Nowe opolskie mieszkania są droższe (zwłaszcza po doliczeniu kosztów wykończenia). Dlatego ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego z Opola cechuje się odpowiednio wyższą składką. Polisa mieszkaniowa dotycząca typowego opolskiego lokalu średnio powinna być jednak tańsza niż np. podobne ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia.

Typowe ubezpieczenie mieszkania z Opola ma sumę około 350 000 zł

W ramach naszej analizy kosztów ubezpieczenia „M” przyjęliśmy, że modelowy lokal z Opola liczy sobie 50 mkw. i cechuje się wartością 1 mkw. taką jak średnia cena rynkowa (6836 zł). Mowa o mieszkaniu z 2000 roku znajdującym się niedaleko zbiornika Kamionka Piast (kod pocztowy: 45-356). Wspomniany lokal zamierza ubezpieczyć jego właściciel, który obecnie ma 40 lat i wykorzystuje to „M” razem z żoną i jednym dzieckiem. Rodzice są osobami niepalącymi, które używają lokalu wyłącznie na cele prywatne.

Przykładowe opolskie mieszkanie znajdujące się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku posiada domofon i atestowane drzwi antywłamaniowe. Nigdy nie doszło w nim do szkód. Jeżeli chodzi o elementy stałe (np. okna, drzwi oraz armaturę), to są one już dość stare, co wpłynęło na wycenę (800 zł/mkw.). Wartość elementów stałych i samych murów to ważny aspekt wpływający na składkę, jaką cechuje się ubezpieczenie mieszkania Opole.

Ubezpieczenie mieszkania Opole - wyraźnie taniej niż we Wrocławiu

Wyniki wcześniejszych analiz sugerują, że odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Opola powinna być pozytywna dla posiadaczy opolskich „M”. Wiemy bowiem, że składka polisy mieszkaniowej (zwłaszcza mniej rozbudowanej) mocno zależy od kosztów zakupu metrażu i zarazem wartości lokalu. Po wykonaniu obliczeń okazuje się, że najtańsze ubezpieczenie mieszkania z Opola cechuje się kosztem wynoszącym średnio 65 zł rocznie. Chodzi o polisę chroniącą tylko mury, która może być odpowiednia jako ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny.

Rozszerzenie ochrony przed żywiołami i zdarzeniami losowymi na elementy stałe przykładowego lokalu z Opola oznacza wzrost składki do 140 zł. Również w tym przypadku widzimy dość znaczącą różnicę względem wyniku z Wrocławia (163 zł). Kwota 140 zł nie jest wysoka, więc na pewno warto pomyśleć np. o ubezpieczeniu przed skutkami kradzieży z włamaniem. Przydatne okazuje się też ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania). Ta polisa pomoże np. jeśli zdarzy się nam zalać sąsiada mieszkającego niżej.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania Opole - co warto wiedzieć dodatkowo?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Opola jest oczywiście ważna, ale nie można pomijać innych aspektów. Chodzi między innymi o to, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku bez „haczyków”, od czego ubezpieczyć mieszkanie, a także co obejmuje ubezpieczenie mieszkania z Opola. Odpowiedzi na takie pytania warto szukać u dobrego agenta ubezpieczeniowego. Wspomniany ekspert pomoże wybrać polisę, która jest nie tylko względnie tania, ale również optymalna pod względem ochrony. Takie ubezpieczenie mieszkania Opole niestety trudno będzie znaleźć osobie, która nie zna rynku.

Ubezpieczenie mieszkania Opole - tutaj znajdziesz dobrych agentów:

Lista placówek Unilink - Opole

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami