Jak chronić sprzęt elektroniczny podczas burzy?

źródło: Freepik.com

Sprzęt elektroniczny to podstawa naszego codziennego funkcjonowania. Większość osób posiada w domu minimum kilka regularnie używanych sprzętów. Jednak w czasie burzy z piorunami warto ograniczyć używanie elektroniki do minimum. Odłączenie ich od zasilania to podstawowa metoda na zabezpieczenie przed burzą i jej skutkami. Co jeszcze można zrobić, aby skutecznie chronić sprzęt elektroniczny w czasie wyładowań atmosferycznych?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego podczas burzy trzeba chronić sprzęt elektroniczny?
  2. Czy podczas burzy można mieć włączony komputer?
  3. Jak wygląda dodatkowa ochrona sprzętu elektronicznego od skutków burzy z piorunami?

Dlaczego podczas burzy trzeba chronić sprzęt elektroniczny?

Sprzęt elektroniczny podczas burzy może powodować zagrożenie. Ponadto w przypadku wyładowania elektrycznego (gdy piorun uderzy w sieć) może zostać uszkodzony, co w przypadku drogich rzeczy będzie bardzo nieprzyjemne w skutkach. Z tego powodu należy się maksymalnie zabezpieczyć przed takimi sytuacjami. Podstawą jest odłączenie sprzętu RTV, AGD oraz urządzeń mobilnych z zasilania podczas burzy z piorunami.

Piorunochron zainstalowany na budynku nie uchroni urządzeń elektrycznych przed ewentualną awarią spowodowaną wyładowaniem. Warto też zainwestować w listwy antyprzepięciowe. Nie dają pełnej gwarancji ochrony, bo w przypadku mocnych wyładowań są bezradne, ale przy mniejszych przepięciach powinny być skuteczne. Jeśli IMGW wyda komunikat o zbliżającej się burzy z piorunami, warto zrezygnować z robienia prania czy włączania zmywarki. W tym czasie w domu powinny działać tylko te urządzenia elektryczne (podłączone do gniazdek), które są konieczne.

Czy podczas burzy można mieć włączony komputer?

Nie zaleca się włączania komputerów stacjonarnych oraz podłączonych do zasilania laptopów. Niepodłączony sprzęt nie powinien stanowić zwiększonego zagrożenia. Mimo wszystko nie tylko przed burzą, ale też na co dzień, warto pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych danych elektronicznych. Jeśli w czasie burzy stracisz wszystkie dane znajdujące się w komputerze, będziesz mieć możliwość ich łatwego odzyskania.

Część osób zastanawia się także, czy używanie telefonu podczas burzy jest bezpieczne? Tak. Wbrew powszechnej opinii komórki oraz inne urządzenia mobilne nie ściągają piorunów. Pole elektromagnetyczne wytwarzane w obrębie telefonów jest zbyt słabe, żeby mogło dojść do inicjacji i rozwoju kanału piorunowego. Dlatego podczas burzy można swobodnie rozmawiać przez komórkę. Za to każdy przewodnik mający kontakt z ciałem podczas uderzenia pioruna może spowodować dodatkowe oparzenia. Takim przewodnikiem mogą być słuchawki, klucze czy właśnie telefon.

Dodatkowa ochrona sprzętu elektronicznego od skutków burzy z piorunami

Każdy, kto chce mieć gwarancję bezpieczeństwa, może wykupić dodatkowe ubezpieczenie sprzętu elektrycznego. To polisa, która chroni nie tylko przed skutkami burzy, ale też przed kradzieżą czy zniszczeniem w razie zalania lub innych zdarzeń. Sprzęt elektroniczny można ubezpieczyć osobno lub jako elementy ruchome w polisie mieszkaniowej. W obu przypadkach konieczne będzie podanie ubezpieczycielowi rodzaju i wartości sprzętu podczas podpisywania umowy.

Należy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Odszkodowanie za skutki przepięcia i zniszczony sprzęt elektroniczny uzyskamy tylko wtedy, gdy zostaną spełnione warunki zawarte w umowie ubezpieczeniowej. TU może np. zastrzec, że osoba ubezpieczona ma obowiązek podczas burzy wyłączyć sprzęt. Ponadto wiele firm rozdziela skutki przepięcia na bezpośrednie i pośrednie uderzenie pioruna. Bezpośrednie pozostawia widoczny ślad, a pośrednie dotyczy fali elektromagnetycznej, która powoduje uszkodzenie sprzętu. Polisa może obejmować oba te przypadki, ale nie musi.

O ubezpieczeniu elektroniki powinni pomyśleć wszyscy, którzy posiadają w domu wartościowy sprzęt. Taka polisa na pewno przyda się osobom, które zainwestowały w panele fotowoltaiczne. Wyładowanie atmosferyczne może je zniszczyć w jednym momencie, a jest to droga technologia (pomimo dostępnych dofinansowań).

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami