Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Sprzęt elektroniczny to jedna z najdroższych rzeczy w wyposażeniu mieszkania. Nic dziwnego, że większość osób włącza jego ubezpieczenie do polisy mieszkaniowej. W zależności od sytuacji elektronika może zostać uznana za element stały mieszkania lub ruchomość domową. Sprzęt elektroniczny można też ubezpieczyć osobno, najczęściej podczas jego zakupu. W ten sposób obejmuje się ochroną laptopy, komórki czy aparaty fotograficzne. Ile kosztuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego? Co wpływa na tę cenę?

W artykule przeczytasz:

Jaki sprzęt elektroniczny można ubezpieczyć?

Praktycznie każdy sprzęt elektroniczny można ubezpieczyć. Niezależnie od tego, czy kupujemy lodówkę, laptopa, aparat fotograficzny czy telewizor. Trzeba jednak pamiętać, że większość towarzystw ubezpieczeniowych nie będzie chciała ubezpieczyć sprzętu elektronicznego o bardzo niskiej wartości. Może to dotyczyć tanich odtwarzaczy Mp3, czajników czy ładowarek. Czasem jeden ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na objęcie ochroną sprzętu, który znajduje się w standardzie ubezpieczeniowym innego TU. Dlatego zawsze należy porównywać oferty.

Część sprzętów elektronicznych zostanie potraktowana jako element stały mieszkania i nie wymaga dodatkowej polisy, jeśli posiadamy ubezpieczenie na mieszkanie obejmujące elementy stałe. Trzeba jednak pamiętać, że dany sprzęt nie może być sprzętem wolnostojącym. Kuchenka elektryczna czy lodówka znajdujące się w zabudowie są elementem stałym. Poza zabudową zaliczamy je już do ruchomości domowych. Aby każdy sprzęt elektroniczny, który znajduje się w mieszkaniu był objęty ochroną, konieczne jest wykupienie polisy z ruchomościami domowymi i elementami stałymi.

Oprócz ubezpieczenia zawartego w polisie mieszkaniowej można wykupić osobną ochronę na konkretny sprzęt elektroniczny. Można to zrobić w każdym momencie, ale najlepszym czasem jest moment zakupu sprzętu elektronicznego. Wielu ubezpieczycieli współpracuje ze sklepami sprzedającymi RTV i AGD, w związku z podczas płacenia lub ustalania wysokości rat można poznać cenę ubezpieczenia za rok.

Co obejmuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Ubezpieczenie elektroniki w domu dotyczy przede wszystkim sytuacji, w których doszło do szkód materialnych. Jeśli sprzęt przestał działać (nie z naszej winy) albo został skradziony bądź zniszczony podczas włamania, mamy prawo zgłosić się do ubezpieczyciela. W przypadku sprzętu, który jest użytkowany poza domem (aparatów fotograficznych, laptopów) koniecznie jest rozszerzenie ochrony na sytuacje losowe poza miejscem zamieszkania. Ubezpieczyciel postawi wtedy pewne warunki, takie jak odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przed złodziejami w miejscach publicznych.

Niestety zazwyczaj ubezpieczenie laptopów i telefonów komórkowych nie obejmuje skutków działania wirusów komputerowych i ataków hakerów. Ubezpieczyciel nie jest w stanie wycenić, jak wielka szkoda została poniesiona wskutek utraty danych. Musimy też nastawić się, że nie uzyskamy odszkodowania za szkody spowodowane przez zwierzęta domowe. Przegryziony kabel od lodówki nie podlega pod ubezpieczenie, chyba że posiadamy ubezpieczenie psa z odpowiednim zakresem.

Część polis na sprzęt elektroniczny obejmuje usługi home assistance. Dzięki temu możemy liczyć po pogwarancyjną naprawę sprzętu oraz telefoniczne konsultacje w sprawie sprzętu ze specjalistą. Standardowo ubezpieczenie elektroniki obejmuje także przepięcia, które są następstwem uderzenia pioruna i gwałtownego skoku napięcia w sieci.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego - cena. Co na nią wpływa?

Koszt ubezpieczenia elektroniki w polisie mieszkaniowej może wynosić od 100 do ok. 700 zł rocznie. Wszystko zależy od ilości i ceny sprzętu. W przypadku osobnego ubezpieczenia zapłacimy średnio 100 - 150 zł rocznie za laptopa, telefon komórkowy czy sprzęt kuchenny. Ubezpieczenie nie zadziała, jeśli dany przypadek zniszczenia będzie się znajdował w zakresie ochrony gwarancyjnej producenta.

Podczas określania wysokości odszkodowania za zniszczony lub skradziony sprzęt elektroniczny bierze się pod uwagę sumę ubezpieczenia. Najlepiej, kiedy wybieramy sumę ubezpieczenia równą wartości sprzętu.

Gwarancja producenta a ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Ubezpieczenie elektroniki różni się od gwarancji. To dwa niezależne produkty. Gwarancja producenta ważna jest przez określony czas (rok, dwa lata lub więcej). Po jego upływie nie mamy prawa zgłosić żadnego problemu ze sprzętem, ponieważ po prostu odpowiedzialność producenta skończyła się w pewnym terminie. Niestety zazwyczaj tuż po zakończeniu gwarancji sprzęt… zaczyna się psuć. Naprawy są bardzo kosztowne. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie, które działa tak długo, jak długo jest opłacane. Umowę ubezpieczenia zawiera się na określony czas. Polisę można przedłużyć, można także znaleźć nową ofertę. Trzeba jednak pamiętać, że żaden ubezpieczyciel nie będzie chciał ubezpieczyć bardzo starego sprzętu, ponieważ jest on bardziej podatny na zniszczenia.

Obecnie za stary sprzęt uznawane są już nawet dwu czy trzyletnie przedmioty. Wszystko zależy od tego, o jaki sprzęt chodzi. Przykładowo laptopy “starzeją się” szybciej niż pralki. Statystycznie pralkę wymienia się co 10-15 lat, a laptopa co 3-4 lata. Dlatego Towarzystwo Ubezpieczeniowe zawsze patrzy na każdy przypadek indywidualnie. Na pewno prościej jest cały czas przedłużać ubezpieczenie elektroniki (tak długo, jak TU na to pozwala), niż szukać nowych ofert.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami