Autocasco a assistance - jakie są różnice?

źródło: https://www.freepik.com

Popularność dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych jest obecnie w Polsce dużo większa niż na przykład 20 lat temu. Mimo tego, nadal dość często zdarzają się pytania internautów dotyczące na przykład tego czym się różni AC od assistance. Czasem osoby mniej zorientowane w rynku ubezpieczeniowym pytają również czy assistance to AC. Warto zatem przedstawić najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami polis komunikacyjnych. Równocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że autocasco i assistance mają też pewne wspólne cechy. Zacznijmy jednak od prezentacji różnic.

Autocasco, assistance - różnice okazują się bardzo wyraźne

Autocasco i assistance trudno ze sobą pomylić jeśli znamy zakres ochrony oraz przeznaczenie obydwu tych rodzajów ubezpieczeń. Są to polisy nieobowiązkowe, czyli nieuregulowane dodatkowo przez obowiązujące przepisy - w przeciwieństwie na przykład do samochodowego OC. Ten wątek będziemy jeszcze poruszać. Teraz warto zwrócić uwagę, że nawet ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2015 poz. 1844) odróżnia AC od assistance. Autocasco jest bowiem formalnie zakwalifikowane do grupy „Ubezpieczenia casco pojazdów lądowych, z wyjątkiem pojazdów szynowych, obejmujące szkody w pojazdach samochodowych”.

Polisy typu casco nie tylko w Polsce służą często do ochrony mienia w postaci środków transportu. Na rynkach zagranicznych, autocasco bywa oferowane razem z OC komunikacyjnym w ramach ściśle powiązanego pakietu. Na rodzimym rynku ubezpieczyciele oferują ochronę z AC osobno, choć zakup pakietu OC + AC często wiąże się z rabatem. Typowe autocasco obejmuje szkody majątkowe powstałe zarówno w ruchu drogowym, jak i podczas postoju pojazdu, a także szkody wynikające z kradzieży. W ramach odpowiedzi na tytułowe pytanie (Autocasco a assistance - jakie są różnice?), warto jednak podkreślić, że na krajowym rynku dostępne są również ubezpieczenia mini autocasco (mini AC/AC mini). Ich zakres ochrony został ograniczony w celu obniżenia składki - np. poprzez usunięcie ryzyka kradzieży lub kolizji. Tańsze mini autocasco to dobre rozwiązanie dla posiadaczy starszych aut.

Polisa AC bardzo przydaje się również sprawcy wypadku …

W praktyce posiadacze autocasco najczęściej korzystają z tej polisy np. w razie kradzieży auta, kolizji ze zwierzęciem, uszkodzenia pojazdu przez spadające gałęzie lub wtedy, gdy sprawcy kolizji nie udało się zidentyfikować albo jeśli likwidacja szkody przy pomocy jego OC sprawia kłopoty. Warto mieć świadomość, że ubezpieczyciel likwidujący szkodę w ramach AC przejmuje na siebie roszczenia poszkodowanego. Może się zatem okazać, że zniżki za bezszkodowość wypracowane w ramach autocasco uda się ocalić, bo zakład ubezpieczeń po likwidacji szkody odzyskał pieniądze od sprawcy lub jego ubezpieczyciela (w ramach tzw. regresu). Autocasco okazuje się bardzo użyteczne również, gdy uszkodzony samochód chce naprawić sprawca kolizji. W takiej sytuacji OC nie pokrywa bowiem szkód u sprawcy.

Assistance czyli pomoc nie tylko podczas dalekich podróży

Razem w pakiecie z autocasco często bywa oferowane assistance. To polisa, która historycznie ukształtowała się jako ubezpieczenie pomagające kierowcom podczas kłopotów w podróży. Odpowiedź na pytanie, czy assistance to AC jest zatem negatywna, bo AC i AS (skrót od assistance) to dwa zupełnie inne rodzaje ubezpieczeń. W skład standardowego pakietu assistance może wchodzić na przykład holowanie pojazdu oraz transport klienta i jego pasażerów po wypadku lub awarii pojazdu, przyznanie pojazdu zastępczego po wypadku/awarii, naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, dostarczenie paliwa i pomoc: w razie rozładowania akumulatora, uszkodzenia opony albo zagubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz pojazdu. Posiadacze aut elektrycznych w ramach assistance mogą z kolei liczyć na holowanie do najbliższej stacji ładowania.

Autocasco a assistance - te polisy mają też cechy wspólne

Pomimo zupełnie różnego zastosowania i odmiennego zakresu ochrony, polisy autocasco oraz assistance posiadają również pewne cechy wspólne. Nie chodzi tutaj wyłącznie o fakt, że AC oraz assistance można kupić w ramach jednego pakietu ubezpieczeniowego. Warto również mieć na uwadze fakt, że ubezpieczenia dobrowolne (m.in. autocasco i assistance) posiadają zróżnicowany zakres ochrony, bo ustawa nie wyznacza niezbędnego minimum w tym zakresie. To czym się różni AC od assistance jest na pewno wyższa średnia składka autocasco. Mimo wszystko, w przypadku obydwu polis warto tak samo dokładnie przeanalizować warunki ochrony, bo będą one kluczowe w problematycznej sytuacji. Analizę dość skomplikowanych warunków ubezpieczenia autocasco i/lub assistance może za darmo wykonać dobry agent.

Szukasz polisy komunikacyjnej (OC, AC, assistance lub NNW)? Sprawdź naszą listę zaufanych agentów ubezpieczeniowych >

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami