Ubezpieczenie AC - ile kosztuje Autocasco?

źródło: Unsplash.com

Ubezpieczenia komunikacyjne - OC i AC chronią kierowców przed skutkami spowodowanych przez nich kolizji, zabezpieczając równocześnie ich majątek. Najpopularniejsze z ubezpieczeń - OC - jest dla kierowców obowiązkowe - nie możemy z niego zrezygnować, jeśli posiadamy zarejestrowany pojazd mechaniczny. AC jest ubezpieczeniem fakultatywnym, które powinien rozważyć każdy kierowca. Przed czym chroni i jakie ryzyko ponosisz nie posiadając takiego ubezpieczenia?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest i przed czym chroni Autocasco?
 2. Kiedy zadziała OC, a kiedy AC?
 3. Czym się kierować przy wyborze dobrego AC?
 4. Jak uzyskać odszkodowanie z AC?
 5. Czy warto kupić AC?

Autocasco - co to jest, przed czym chroni?

Autocasco to ubezpieczenie, które z definicji chroni pojazd wraz z jego wyposażeniem, a w różnych wariantach także z przewożonym bagażem itp.

W jakich sytuacjach sprawdzi się AC? Lista jest dość szeroka, ale uwaga! Zakres ubezpieczenia AC jest zmienny i zależy od ubezpieczyciela. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma dowolność, jeśli chodzi o zakres proponowanego AC, takie ubezpieczenie może mieć też w jednym towarzystwie wiele różnych wariantów. Najtańsze będzie tzw. minicasco, najdroższe, ale i najbardziej kompleksowe, tzw. AC all risk.

Standardowo AC chroni przed skutkami:

 • kolizji,
 • wypadku (także z naszej winy),
 • zdarzeń losowych i wynikających z warunków atmosferycznych,
 • aktów wandalizmu (np. zniszczenie, porysowanie auta przez nieznanych sprawców),
 • kradzieży auta i jego wyposażenia.

Kiedy zadziała OC, a kiedy AC?

Wielu kierowców nie rozumie różnicy między AC a OC. Kiedy zadziała jedno, a kiedy drugie ubezpieczenie?

Jeśli inny kierowca spowoduje wypadek, w którym zostaniesz poszkodowany, wszystkie szkody, a więc te związane z naprawą pojazdu, z ewentualnymi kosztami rehabilitacji czy leczenia po zdarzeniu, pokryje ubezpieczenie OC sprawcy.

Jeśli jednak to Ty spowodujesz wypadek czy kolizję, z Twojego OC zostanie wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej. Ty nie możesz liczyć na wypłatę z własnego OC. Oznacza to, że jeśli Twoje auto zostało uszkodzone w zdarzeniu, koszty naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni lub właśnie z AC.

Analogicznie w przypadku kradzieży auta, jego zniszczenia na przykład na skutek działania czynników atmosferycznych. W tym wypadku szkody mogą być naprawdę dotkliwe. Co prawda co roku ginie mniej pojazdów, ale szkody te opiewają często na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jak wybrać dobre AC?

Kupując OC, powinniśmy kierować się przede wszystkim ceną. OC ma wszędzie taki sam zakres, jeśli więc jedno towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje Ci ubezpieczenie w cenie 600 zł, a drugie proponuje 850 zł – decyzja jest prosta. Droższe OC nie będzie chroniło lepiej ani nie będzie zawierało dodatkowych elementów, za które warto by zapłacić więcej. Czasami taka oferta różni się tzw. gratisami – ochroną zniżek, NNW czy Assistance, ale zasadniczo kupując OC w towarzystwie ubezpieczeniowym X i Y otrzymujemy to samo.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia samochodowego AC. Tu cena jest istotnym, ale nie najważniejszym elementem. Zakres takiego ubezpieczenia należy porównać i wybrać ubezpieczenie, które oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości ochrony.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC?

Wybierać autocasco, zwróć uwagę na:

 • sumę ubezpieczenia - a więc maksymalną kwotę, do której odpowiada ubezpieczyciel. Warto wiedzieć, czy jest stała czy zmienna oraz czy w umowie mamy pojęcie wyczerpywania się sumy ubezpieczenia;
 • pojęcie franszyzy integralnej i redukcyjnej. Są one szczególnie istotne z punktu widzenia likwidacji szkody;
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (szczególnie w wersji minicasco!);
 • warianty likwidacji szkody.

Wszystkie te elementy mają wpływ na koszt ubezpieczenia, warto jednak wiedzieć, że dobre AC wcale nie musi być drogie!

Jak uzyskać odszkodowanie z AC?

Jeśli doszło do szkody, niezwłocznie zgłoś ją ubezpieczycielowi. Jest to szczególnie istotne w przypadku AC. W Twojej umowie ubezpieczeniowej znajdziesz informacje o terminach, które obowiązują, jeśli chodzi o zgłoszenie szkody, kradzieży czy uszkodzenia pojazdu, ale generalnie lepiej z tym nie zwlekać. W większości umów autocasco mowa jest o dobie lub maksymalnie trzech dniach.

Termin ten obowiązuje także w przypadku szkody za granicą. Nie warto czekać z telefonem do ubezpieczyciela np. do czasu powrotu z wakacji. Jeśli zauważyłeś szkodę, zniknięcie pojazdu lub doszło do wypadku, najlepiej będzie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym najlepiej kilka godzin po zdarzeniu.

Kiedy AC nie zadziała?

AC nie zadziała w kilku przypadkach:

 • jeśli do szkody doszło na skutek rażącego niedbalstwa albo została ona spowodowana umyślnie;
 • jeśli zdarzenie, na skutek którego pojazd został uszkodzony jest wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela;
 • jeśli szkodę spowodowano np. pod wpływem alkoholu czy środków odurzających;
 • jeśli szkoda jest mniejsza, niż minimalna, określona w umowie odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Ile kosztuje AC? Czy można kupić autocasco tanio?

Autocasco wbrew obiegowej opinii, wcale nie musi być drogim ubezpieczeniem. Kupując OC, warto sprawdzić, o ile więcej zapłacimy za pełen pakiet z AC. Poniżej podajemy przykładowe ceny pakietów dla kierowcy w wieku 35 lat, z kompletem zniżek, mieszkającego w Krakowie:

Auto Cena OC Cena OC+AC
Volkswagen Passat, 1.4l -rok produkcji - 2015 816 zł 1450 zł
Toyota Auris, 1,2l – rok produkcji 2015 753 zł 1110 zł
Renault Clio, 1,4, rok produkcji 2012 540 zł 690 zł

Czy warto kupić Autocasco?

Jeśli wartość Twojego pojazdu jest duża, rozważ zakup AC. Ubezpieczenie możesz mieć nawet za 1-2 zł dziennie, a polisa, którą otrzymujesz zagwarantuje Ci spokojny sen i zabezpieczamy przed dotkliwą stratą.

Pamiętaj jednak o sprawdzeniu zakresu takiego ubezpieczenia i dokładnie przeczytaj OWU!

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Szukasz najlepszego ubezpieczenia AC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami