Jak używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Klimatyzacja znacznie zwiększa komfort jazdy. Jednak nie każdy wie, jak jej prawidłowo używać! Tymczasem nigdy nie powinno ustalać się najniższej możliwej temperatury czy próbować schłodzić wnętrza auta od razu po jego uruchomieniu. Temperaturę w pojeździe należy obniżać stopniowo i to tak, aby była tylko o maks. 7 stopni niższa niż ta na zewnątrz. Sprawdź, jak dobrze używać klimatyzacji w samochodzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są główne zasady używania klimatyzacji w samochodzie?
  2. Jak ustawić klimatyzację w samochodzie?
  3. Jak włączyć klimatyzację w samochodzie?
  4. Dlaczego nie działa klimatyzacja w samochodzie?
  5. Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Zasady używania klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie to duży komfort. Jazda autem w upalne dni przestaje być czymś męczącym, jeśli w środku panuje przyjemny chłód. Jednak aby klimatyzacja służyła nam jak najdłużej i nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie, trzeba stosować pewne zasady podczas jej używania. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie włączać jej w maksymalnie rozgrzanym aucie (takim, które stało na mocnym słońcu), a następnie nie wysiadać i nie czekać na schłodzenie się powietrza na zewnątrz.

Prawidłowe zachowanie to wstępne przewietrzenia auta (otwarcie drzwi, okien) przez ok. jedną, dwie minuty. Potem przez kilka minut warto jechać z opuszczonymi szybami. Dopiero później można włączyć klimatyzację, ustawiając ją na temperaturę maksymalnie o 7 stopni niższą niż ta na zewnątrz. W ten sposób unikniemy szoku termicznego po wyjściu z auta. Unikamy też ryzyka zachorowania - gwałtowne zmiany temperatury nie są dobre dla organizmu.

Dlatego jeśli chcemy mieć znacznie niższą temperaturę w aucie (niż ta panująca na zewnątrz), to należy ją wprowadzać stopniowo podczas jazdy. W przypadku automatycznej klimatyzacji w samochodzie będziemy wyraźnie widzieć, o ile zmniejszamy temperaturę (zaleca się zmniejszenie jej o 2-3 stopnie co jakiś czas, aż do pożądanego poziomu). Jeśli posiadamy klimatyzację manualną, trzeba to robić “na wyczucie”. Warto pamiętać, że optymalna temperatura dla osób w aucie wynosi 19-21 stopni Celsjusza. Jeśli to możliwe i komfortowe w twoim przypadku, postaraj się nie schładzać mocniej wnętrza samochodu.

Jak ustawić klimatyzację w samochodzie?

Nawiewu nigdy nie kierujemy bezpośrednio na żadną część ciała. Łatwo w ten sposób złapać m.in. zapalenie mięśni. Najprościej jest skierować strumień powietrza na szyby pojazdu oraz w stronę podsufitki.

Nawiew nie powinien być też zbyt mocny (jeśli odczuwamy go bardzo intensywnie mimo odpowiedniego skierowania, to jest za mocny). Jeśli stosujesz obieg zamknięty, aby klimatyzacja lepiej chłodziła, to pamiętaj, żeby raz na jakiś czas go wyłączyć - potrzebujesz świeżej dostawy tlenu. W sytuacji, w której podczas dłuższej jazdy z włączoną klimatyzacją poczujesz zmęczenie i szczypanie oczu, w pierwszej kolejności sprawdź, czy nie brakuje ci po prostu dostępu do świeżego powietrza.

Jak włączyć klimatyzację w samochodzie?

Nie jest to trudne - wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk (oznaczenie A/C). Temperaturę można dostosować za pomocą specjalnego pokrętła. Nowoczesne samochody będą wyświetlać na ekranie na desce rozdzielczej dokładną temperaturę. Starsze modele nie mają tej funkcji, więc w tym przypadku trzeba będzie ustalać wysokość temperatury na wyczucie.

Dlaczego nie działa klimatyzacja w samochodzie?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na złą pracę klimatyzacji. Brak regularnego czyszczenia (zagrzybienie), brak szczelności układu czy problem ze sprężarką to tylko niektóre z nich. Jeśli twoja klimatyzacja nie działa, nie próbuj samodzielnie diagnozować problemu. Udaj się do sprawdzonego serwisu. Nie warto pozostawiać zepsutej klimatyzacji samej sobie (niektórzy kierowcy po prostu przestają jej używać), ponieważ później, przy sprzedaży obniża to wartość samochodu. Co prawda takie usterki nie wpływają w żaden sposób na wysokość składki OC, ale warto mieć komfort podczas jazdy, bo to wpływa na naszą wydolność i skupienie jako kierowców - a co za tym idzie, na bezpieczeństwo jazdy.

Klimatyzacja powinna raz w roku przechodzić przegląd. Podczas przeglądu koniecznie należy skontrolować szczelność układu, stan czynnika chłodzącego i stan mechanicznej sprężarki. Dwa razy w roku urządzenie powinno zostać odgrzybione. Inaczej istnieje duża szansa, że po jakimś czasie zaczniesz czuć nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji, co świadczy o dużej ilości grzybów w urządzeniu. To nie tylko nieprzyjemne - to przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Wbrew pozorom klimatyzacja powinna być używana także zimą. Powodem jest przedłużenie żywotności układu chłodzącego. Jeśli klimatyzacja jest nieużywana przez dłuższy czas, dochodzi do rozwarstwiania substancji zawartych w chłodziwie, tj. oddzielenia środka smarnego od czynnika chłodzącego. To oznacza, że kompresor nie posiada odpowiedniej ilości smaru do pracy, a to wpływa na kondycję klimatyzacji. Zastój układu może też doprowadzić do skorodowania elementów ciernych sprzęgła kompresora.

Jak wobec tego prawidłowo używać klimatyzacji zimą? Należy włączyć ją minimum raz w tygodniu na kilka minut. To prosty nawyk, który pomaga uniknąć kosztownych napraw wynikających z zastoju. Poza tym włączona klimatyzacja zimą przy okazji osusza powietrze, a co za tym idzie - pomaga zredukować problem parujących szyb w samochodzie. Mniejsza wilgoć w aucie to także brak problemów z zagrzybioną tapicerką.

Skontaktuj się z nami