Jak wybrać dobre ubezpieczenie OC?

źródło: Unsplash.com

Ubezpieczenie OC, czyli tzw. odpowiedzialność cywilna, jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu w Polsce. Dla wielu osób oznacza to, że podstawowym kryterium jego wyboru staje się cena. Wybierasz ubezpieczenie OC? Pamiętaj, że obok ceny jest wiele innych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki zakres ma polisa komunikacyjna?
  2. Jak najprościej zakupić ubezpieczenie OC?
  3. Na co zwrócić uwagę przed wyborem ubezpieczyciela?

Pamiętaj, że nie zawsze przedłużanie polisy u Twojego ubezpieczyciela jest najlepszym wyborem. Tańsze opcje możesz znaleźć porównując oferty w sieci. Poza ceną, przypatrz się jeszcze trzem istotnym elementom.

Zakres ubezpieczenia

Minimalny zakres polisy OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Stąd niech nie zdziwi Cię, że większość towarzystw oferuje identyczne pakiety. Jeśli chcesz jednak być zapobiegliwym, pomyśl o uzupełnieniu ubezpieczenia OC dodatkowym AC. OC ochroni Cię bowiem przed niespodziewanymi kosztami związanymi z wyrządzeniem szkody innym osobom, natomiast Autocasco może zabezpieczyć Twój samochód.

Zakres ubezpieczenia AC zależy od warunków, jakie oferuje konkretny zakład ubezpieczeń. Zapoznaj się z zakresem ochrony, którą proponuje dany ubezpieczyciel. Znajdziesz go w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dobrze, aby ubezpieczenie uwzględniało nie tylko szkody z innym pojazdem, ale i ze zwierzęciem czy osobą oraz zniszczenia związane z katastrofami naturalnymi, takimi jak choćby grad czy burza. Ważne, aby zabezpieczało Cię przed stratami spowodowanymi przez osoby trzecie, w tym uszkodzenie i kradzież.

Łatwość zakupu

Kalkulacja ubezpieczenia OC wydaje Ci się skomplikowanym i żmudnym procesem? Pewnie tak, jeśli myślisz o tym ile danych powinieneś przekazać ubezpieczycielowi. Historia szkód, Twój wiek, doświadczenie, dane auta, miejsce jego rejestracji, garażowania… Nie musisz pamiętać wszystkich tych rzeczy– przy wyborze oferty warto kierować się także prostotą zakupu. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, w szczególności, że OC kupujesz rokrocznie.

Nie musisz zatem spotykać się z agentem, czy nawet wypełniać skomplikowanych rubryk z danymi. Skorzystaj z ułatwień jakie oferują nowe technologie. Wystarczy, że wykorzystasz aplikację AZTEK Scanner, którą zeskanujesz trzecią stronę swojego dowodu rejestracyjnego. Pozwoli to na zaciągnięcie przez system najważniejszych danych dotyczących auta i stworzenie na tej podstawie spersonalizowanej oferty Twojego OC. Możesz tego dokonać za pomocą kalkulatora Unilink.

Opinia klientów

Zanim podejmiesz decyzję, poczytaj w sieci opinie klientów związane z określonym ubezpieczycielem. Przede wszystkim, warto prześledzić jego doświadczenie w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Na wielu forach znajdziesz też opinie dotyczące procesu wypłaty odszkodowania i likwidacji szkody w razie wypadku. Może okazać się, że cena nie zawsze wiąże się z łatwością uzyskania odszkodowania.

Zasięgnij języka u znajomych, ale także porównuj – po skorzystaniu z porównywarki online otrzymasz kilka ofert, które możesz z nimi skonsultować. Być może mieli już doświadczenia związane z danym ubezpieczycielem, nie tylko w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych? Pamiętaj, w Polsce jest prawie 30 milionów zarejestrowanych aut, nie jesteś jedynym, który szuka OC!

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami