Wymiana prawa jazdy – kiedy i jaki koszt poniesiesz?

źródło: Freepik.com

Prawie każdy kierowca będzie musiał kiedyś wymienić prawo jazdy. Niekiedy procedura ta jest obowiązkowa, a czasem wynika ze zmian i zdarzeń zachodzących w naszym życiu. Kiedy więc i ile zapłacimy za tę czynność?

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Do kiedy ważne jest polskie prawo jazdy?
  2. Czy prawo jazdy może być bezterminowe?
  3. Co z prawem jazdy w przypadku zmiany nazwiska?
  4. Co mówią nowe przepisy o zmianie adresu zamieszkania?
  5. Kiedy jeszcze wymieniamy prawo jazdy?

Ważność polskiego prawa jazdy

Zgodnie z aktualnymi przepisami, prawo jazdy kategorii B wydawane jest terminowo na 15 lat. W przypadku pojazdów z kategorii C, C+E, D i D+E dokument ten wydawany jest na nie dłużej niż 5 lat. Jeśli jednak cierpimy na problemy zdrowotne, okres ten może zostać skrócony decyzją lekarza. Nasz dokument może być wtedy wydany na rok, dwa lata czy pięć lat (w przypadku osób z prawem jazdy kategorii B). Sytuacja ta dotyka często te osoby, które mają problemy ze wzrokiem. Po wyznaczonym terminie muszą one wykonać kolejne badania, których pozytywny wynik gwarantuje uzyskanie kolejnego dokumentu. Warto dodać, że badania mają stałą cenę, wynoszącą 200 zł.

Na wydanie prawa jazdy musimy poczekać od około 9 do 14 dni od daty złożenia wniosku. Cała procedura wymaga też nieco wysiłku – skompletowania odpowiednich dokumentów, wypełnienia wniosków, uiszczenia opłaty oraz złożenia kompletu dokumentacji w urzędzie. Proces ten można zrealizować drogą elektroniczną poprzez portal ePUAP.

Prawo jazdy bezterminowe

Wszystkie osoby, które uzyskały prawo jazdy przed 2013 rokiem, a co za tym idzie posiadają dokument bezterminowy, będą musiały go wymienić. Obowiązek ten trzeba będzie zrealizować pomiędzy 2028 a 2033 rokiem. Po tym terminie niewymienione prawo jazdy straci ważność. Przy wymianie dokumentu nie będzie jednak konieczne powtórzenie badań lekarskich (o ile dokument nie posiadał wcześniej takich ograniczeń). Wyrobienie nowego dokumentu nie sprawi też, że kierowcy stracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Będzie to więc proces czysto formalny.

Niestety każdy nowo wydany dokument będzie opatrzony terminem ważności, który (jak pisaliśmy wcześniej) wyniesie maksymalnie 5 lub 15 lat. Po tym okresie konieczne będzie wykonanie badań lekarskich. To na ich podstawie lekarz podejmie decyzję o możliwości wydania kolejnego prawa jazdy i określi termin jego przydatności. Aktualna cena za wyrobienie dokumentu prawa jazdy wynosi 100,50 zł (100 zł za dokument i 50 gr opłaty ewidencyjnej).

Wymiana prawa jazdy przy zmianie nazwiska

Wymiana prawa jazdy to nie zawsze obowiązek wynikający ze zmiany przepisów krajowych. Dokument ten musimy wymienić także wtedy, gdy zmienimy nazwisko. Najczęściej dotyczy to kobiet, które po ślubie przyjmują nazwisko męża lub zmieniają je na dwuczłonowe. Dotyczy to także tych pań, które po rozwodzie chcą wrócić do dawnego nazwiska. Pamiętajmy, że prawo jazdy musi zawierać nasze aktualne dane osobowe.

Dlatego też zmiana nazwiska rodzi konieczność wymiany dokumentu, bez względu na określony w nim termin przydatności. Niestety czynność ta związana jest z poniesieniem kosztów, a na jej wykonanie mamy 30 dni. Niedopełnienie tego obowiązku karane jest mandatem. Warto jednak pamiętać, że w zaistniałej sytuacji nie musimy wykonywać badań lekarskich. Jest to więc wymiana dokumentu, mająca na celu wyłącznie zaktualizowanie naszych danych.

Nowe przepisy a zmiana adresu zamieszkania

Wszystkie prawa jazdy w Polsce wydane po 4 marca 2019 nie posiadają informacji o miejscu zamieszkania kierowcy. Oznacza to, że nie mamy obowiązku wymiany dokumentu po przeprowadzce lub po administracyjnej zmianie nazwy ulicy, na której mieszkamy. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, prawa jazdy nie muszą wymieniać także te osoby, które uzyskały dokument przed 2019 rokiem. Pomimo że na ich dokumencie widnieje już adres zamieszania, nie ma znaczenia czy jest on aktualny.

Tak więc prawo jazdy, nawet jeśli zawiera dawny adres zamieszkania, zachowuje swoją ważność. Nowe przepisy sprawiły, że z takiego dokumentu możemy korzystać w zgodzie z przepisami prawa. Pamiętajmy jednak, aby poinformować o tym policjanta, jeśli przyjdzie nam na przykład zapłacić mandat za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Oczywiście nic nie stoi nam na przeszkodzie, jeśli chcemy zmienić prawo jazdy na nowe.

Kiedy jeszcze wymienić prawo jazdy?

Niektórych z nas interesują także inne kategorie prawa jazdy, niż tylko najpopularniejsza z nich - B. Wszak wiele osób, choćby w celach zawodowych, podchodzi do egzaminów nadających uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi. Także i w takiej sytuacji czeka nas wymiana dokumentu na ten, który będzie uwzględniać wszystkie kategorie, na które udało nam się uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Miejscowy wydział komunikacji będziemy musieli odwiedzić także wtedy, gdy zgubimy lub zniszczymy nasze prawo jazdy. To w nim złożymy wniosek o wydanie nowego dokumentu. W tej sytuacji koniecznie będzie uiszczenie wspominanej już wcześniej opłaty. Procedura wyrabiania dokumentu nie różni się tutaj od innych sytuacji, chyba że mamy akurat obowiązek odbycia obowiązkowej wizyty u lekarza, który zdecyduje o naszej dalszej zdolności do prowadzenia samochodów.

Autora:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami