Abonament za radio w samochodzie - czy trzeba go płacić?

źródło: https://www.freepik.com

Radio w samochodzie może być obecnie postrzegane nawet jako przeżytek. Nowoczesne samochody przecież potrafią łączyć się z Internetem. Nie zmienia to jednak faktu, że większość krajowych aut posiada funkcję odbierania tradycyjnych sygnałów radiowych. Dlatego po każdej informacji związanej z abonamentem pojawiają się pytania, czy trzeba płacić za radio w samochodzie. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, czy abonament za radio w samochodzie jest wymagany na podstawie obowiązujących przepisów i jednocześnie egzekwowany.

Radio w samochodzie - abonament również go obejmuje …

Odpowiedzi na wiele pytań związanych z abonamentem za radio w samochodzie staną się znacznie łatwiejsze, jeśli sprawdzimy, co mówi ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. 2005 nr 85 poz. 728). Ten akt prawny wskazuje, że opłaty abonamentowe pobiera się za korzystanie z odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Istnieje ustawowe domniemanie, że osoba posiadająca radio lub telewizor w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór sygnału, używa tego odbiornika. Nie można się zatem tłumaczyć faktem, że radio w samochodzie nie jest używane. Przepisy wspomnianej ustawy zawierają też pewną dobrą informację dla wszystkich osób, które martwi abonament za radio w samochodzie. Mianowicie, gospodarstwa domowe płacą tylko jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników.

Potwierdzeniem powyższej zasady jest Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2016 r. (sygnatura akt: VI SA/Wa 983/16). W tym orzeczeniu czytamy, że: „osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym, jak i niektóre inne podmioty (np. publiczne szpitale, sanatoria, żłobki, domy pomocy społecznej, szkoły publiczne i niepubliczne) uiszczają tylko jeden abonament niezależnie od liczby odbiorników użytkowanych w gospodarstwie domowym i samochodzie”.

Abonament za radio w aucie oraz zwolnienia z obowiązku

Dość często okazuje się, że abonament za radio w samochodzie prywatnym oraz inne odbiorniki radiowe i telewizyjnie nie jest należny, gdyż kierowca kwalifikuje się do zwolnienia. Przypomnijmy, że ze zwolnienia dotyczącego abonamentu RTV korzystają następujące grupy osób:

  • osoby zaliczone do I grupy inwalidów, osoby wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby z trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym
  • osoby, które ukończyły 75 lat
  • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną
  • osoby niesłyszące, w przypadku których stwierdzona została całkowita głuchota lub obustronne upośledzenie słuchu
  • osoby niewidome z ostrością wzroku nieprzekraczającą 15%
  • osoby, które ukończyły 60 lat i posiadają ustalone prawo do emerytury w wysokości nieprzekraczającej 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z roku poprzedniego
  • osoby bezrobotne, osoby posiadające prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej i osoby spełniające kryteria dochodowe według ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
  • osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów

Korzystanie ze wszystkich powyższych zwolnień wymaga złożenia w placówce pocztowej oświadczenia o spełnianiu warunków (np. w związku z niską emeryturą). Wymagane jest też przedstawienie odpowiednich dokumentów. Jedynie osoby, które ukończyły 75 lat nie muszą dopełniać żadnych formalności w celu uzyskania zwolnienia (również za abonament za radio w samochodzie). Na podstawie odrębnych przepisów zwolnieni z abonamentu RTV są inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po tych kombatantach i osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

Radio w aucie: abonament bardziej kłopotliwy dla przedsiębiorców

Nieco inna sytuacja dotyczy przedsiębiorców użytkujących samochody firmowe. W ich przypadku, okazuje się bowiem, że abonament za radio w aucie powinien być naliczany i opłacany osobno. Warto w tym kontekście dodać, że aktualnie miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi 8,70 zł. Z kolei stawka na 2024 r. za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego to 27,30 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika pobiera się trzydziestokrotność opłaty abonamentowej.

Praktyka pokazuje, że to właśnie przedsiębiorcy powinni najbardziej obawiać się kontroli prowadzonej przez pracowników Poczty Polskiej. Krajowe media informują o przypadkach fotografowania odbiorników radiowych w aucie przez boczną szybę oraz późniejszego wysyłania pism przez Wydział Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Mowa o pisemnych informacjach dotyczących wszczęcia postępowania za niezapłacony abonament za radio w samochodzie. Przedsiębiorcy są łatwym „celem” dla kontrolerów Poczty Polskiej, ponieważ w ich przypadku opłata za radio w samochodzie jest wymagana niezależnie od płatności za inne odbiorniki.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami