Motocykle cross i enduro. Ile kosztuje ich ubezpieczenie?

Czym różnią się od siebie motocykle cross i enduro? Poznaj najważniejsze różnice między tymi motocyklami i dowiedz się, ile wynosi koszt ubezpieczenia w obu przypadkach. W jednym z tych dwóch przypadków OC na motocykl nie jest obowiązkowe - chodzi o crossy, które służą do jazdy wyczynowej, a nie do poruszania się po drogach. Trzeba jednak pamiętać, że po spełnieniu warunków do homologacji motocykl typu cross także trzeba ubezpieczyć obowiązkowym OC.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są różnice między motocyklem cross a enduro?
  2. Od czego zależy koszt ubezpieczenia motocykla?
  3. Ile kosztuje polisa OC dla motocykla cross a ile dla enduro?
  4. Jak obniżyć koszt ubezpieczenia motocykli cross i enduro?

Motocykl cross a enduro - różnice

Motocykle crossowe służą do jazdy wyczynowej, czyli są przeznaczone do typowo sportowych trików. Z kolei motocykle enduro to maszyny, które nadają się zarówno do wykonywania trików, jak i do zwykłej jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Motocykle crossowe nie posiadają homologacji. Nie są wyposażone ani w lusterka, ani w światła oraz tablice rejestracyjne. Nie można się nimi poruszać po drogach. Natomiast motocykle enduro mają już taką możliwość.

Kolejną różnicą, która wynika z charakterystyki tych motocykli jest fakt, że crossów nie trzeba ubezpieczać. Taki sprzęt nie wyjeżdża na drogi, więc po prostu nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Motocykle enduro muszą już mieć obowiązkową polisę komunikacyjną. Co ważne, po spełnieniu warunków homologacji w motocyklach typu cross należy je ubezpieczyć. Da nam to możliwość poruszania się nimi po drogach, a nie tylko podczas zawodów czy ćwiczeń na torach.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia motocykla?

Koszt ubezpieczenia motocykla zależy od kilku czynników:

  • wypracowanych wcześniej zniżek za bezszkodową jazdę,
  • wieku motocyklisty,
  • pojemności silnika motocykla oraz jego rodzaju i marki,
  • czasu posiadania prawa jazdy przez motocyklistę,
  • miejsca zamieszkania (tutaj zasady są bardzo podobne do tych, jakie obowiązują podczas zakupu ubezpieczenia OC dla samochodu - im większe miasto, tym większe ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego).

Jeśli chcemy ubezpieczyć motocykl tylko w podstawowym zakresie (OC), powinniśmy poświęcić chwilę, aby znaleźć jak najtańszą ofertę. Pomogą nam w tym porównywarki, rankingi i agenci ubezpieczeniowi. Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam, dlatego naprawdę nie warto przepłacać na tej polisie. Wyższe stawki można zaakceptować, jeśli kupujemy rozszerzony zakres ubezpieczenia (OC plus AC, dodatkowe assistance).

Koszt ubezpieczenia motocykla cross oraz enduro

Cena ubezpieczenia motocykla to indywidualna sprawa. Są kierowcy, którzy za ubezpieczenie motocykla enduro zapłacą ok. 250 zł rocznie. To doświadczeni motocykliści ze średniej wielkości miejscowości, którzy posiadają zniżki za bezszkodową jazdę. Jednak im młodszy kierowca, tym drożej.

Najwięcej zapłacą osoby, które ubezpieczają swój pierwszy motocykl. Dla nich koszt ubezpieczenia motocykla może wynieść nawet 750 zł rocznie! Na szczęście istnieją sposoby, by nieco obniżyć ten wydatek. Jeśli nie możemy wykorzystać żadnego z nich, postarajmy się rozłożyć płatność na raty (OC nie trzeba płacić w całości za cały rok, to kwestia odpowiednich zapisów w umowie ubezpieczeniowej).

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia motocykli cross i enduro?

Za ubezpieczenie motocykla najmniej płacą kierowcy w średnim wieku, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Czy jest zatem jakaś szansa na nieco tańszą polisę na młodych motocyklistów? Tak - wystarczy dopisać do ubezpieczenia starszego kierowcę, bo to automatycznie obniża nieco koszt polisy. Nie warto jednak kłamać w formularzu ubezpieczeniowym - np. podawać nieprawdziwego miejsca głównego użytkowania pojazdu.

Osoby, które mieszkają w dużych miastach mogą próbować podawać ubezpieczycielowi mniejsze miejscowości (np. na podstawie adresu zameldowania), aby udowodnić mu mniejsze ryzyko potencjalnych zdarzeń drogowych. Warto mieć na uwadze, że w razie kolizji czy wypadku prawda i tak wyjdzie na jaw, a my będziemy mieć problemy z formalnościami.

Skontaktuj się z nami