Światła adaptacyjne - jak działają reflektory adaptacyjne?

źródło: Unsplash.com

Reflektory adaptacyjne to duże ułatwienie dla kierowców. Takie światła automatycznie dostosowują rodzaj, kierunek i natężenia oświetlenia w zależności od sytuacji na drodze. Nie należy ich jednak mylić ze światłami automatycznymi, które działają na czujnik zmierzchu w samochodzie. Sprawdź, na czym dokładnie polega sterowanie adaptacyjne i czy warto inwestować w modele aut, które posiadają te nowoczesne reflektory.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym są światła adaptacyjne?
  2. Jak działają reflektory adaptacyjne?
  3. Czy światła adaptacyjne to rozwiązanie bez wad?
  4. Czy warto inwestować w modele adaptacyjne?

Czym są światła adaptacyjne?

Reflektory adaptacyjne (ang. Adaptive High-beam System) są nowoczesnym system oświetlenia, który ma na celu poprawienie widoczności i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jest to możliwe dzięki temu, że światła adaptacyjne automatycznie zmieniają rodzaj, kierunek i natężenia oświetlenia w zależności od warunków.

W ten sposób kierowca ma najlepszą widoczność, a przy tym nie oślepia innych użytkowników drogi. System reflektorów adaptacyjnych może reagować m.in. na porę dnia, kierunek jazdy czy prędkość. Na tej podstawie będzie dopasowywał sposób oświetlenia.

Światła adaptacyjne zostały po raz pierwszy opracowane przez korporację Toyota, obecnie można je spotkać w różnych markach samochodów. Niekiedy światła adaptacyjne mylone są z automatycznymi, co wynika z niezrozumienia sposobu ich działania. Oświetlenie automatyczne działa w oparciu o czujnik zmierzchu. Gdy zaczyna się robić ciemno (zmienia się pora dnia, pogarsza się pogoda, kierowca wjeżdża do tunelu itp.) świata same przełączają się z krótkich na długie. Ten system działa na podstawie zamontowanej w pojeździe kamery.

Jak działają reflektory adaptacyjne?

Producenci samochodów stosują różne rozwiązania - jest to uzależnione od czujników, które znajdują się w wybranym modelu auta. Jednak reflektory adaptacyjne można podzielić według źródła wykorzystywanego światła:

  • Reflektory ksenonowe/biksenonowe.
  • Reflektory LED (nowsza technologia).

Przy światłach ksenonowych system adaptacyjny może np. kontrolować kierunek i kształt wiązki światła za pomocą zamontowanych w reflektorach przesłon. To tylko jedno ze stosowanych rozwiązań - producenci sięgają po różne technologie.

Aby automatyczne sterowanie światłem było możliwe, konieczne są czujniki przekazujące komputerowi informacje na temat warunków drogowych. To m.in. czujnik kąta skrętu kierownicy, prędkości, cofania, przyspieszania, deszczu czy żyroskopowy. To także przednia kamera samochodowa. Światła adaptacyjne są całkowicie zautomatyzowane. Nie wymagają ręcznego sterowania.

Światła adaptacyjne - rozwiązanie bez wad? Niekoniecznie!

Reflektory adaptacyjne to stosunkowo nowa i wciąż rozwijana technologia. System jest dość skomplikowany, co przekłada się na to, że światła adaptacyjne mogą ulegać różnym awariom (częściej niż zwykłe światła). Naprawa reflektorów nie należy do tanich, podobnie jak sam ich zakup.

Również serwisowanie systemu to spory wydatek. Co prawda takich reflektorów nie stosuje się już tylko w samochodach klasy premium (można je znaleźć też w pojazdach z segmentu C), ale wciąż nie są one dostępne w każdym aucie. Czy mimo tych wad warto zainwestować w system adaptacyjny?

Czy warto inwestować w modele adaptacyjne?

Sterowanie adaptacyjne zwiększa widoczność nawet o 70% w porównaniu do zwykłych świateł. Ponadto wyeliminowany zostaje problem oślepiania innych kierowców - chociażby z powodu złego ustawienia świateł, co niestety zdarza się często na polskich drogach. Znacznie zwiększa się bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów samochodu, ponieważ w różnych warunkach oświetlenie “wspomaga” uwagę kierującego.

Przykładowo w mieście przy prędkości do 50 km/h światła adaptacyjne emitują krótką i szeroką wiązkę światła. Gwarantuje to dobrą widoczność pobocza. Z kolei poza miastem i przy większych prędkościach reflektory adaptacyjne lepiej oświetlają pobocze i prawą stronę drogi długą wiązką światła. Słabsza wiązka skierowana jest na lewo, dzięki czemu kierowcy jadący z naprzeciwka nie są oślepiani. Im więcej czynników zwiększających bezpieczeństwo na drodze, tym lepiej. Dlatego reflektory adaptacyjne powinny być dobrą inwestycją, mimo swojej zwiększonej awaryjności.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami