Ubezpieczenie samochodu elektrycznego - cena OC i AC “elektryka”

źródło: Unsplash.com

Coraz więcej polskich kierowców decyduje się na zakup samochodu elektrycznego lub tzw. hybrydy. Na popularność tych aut wpływają m.in. niższe koszty eksploatacji (w porównaniu do samochodów z konwencjonalnym napędem), względy ekologiczne oraz nowoczesne udogodnienia. Jednak nie są to pojazdy pozbawione wad. Czym charakteryzują się samochody elektryczne? Ile kosztują i ile zapłacisz za OC i AC dla “elektryka”?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym charakteryzują się samochody z napędem elektrycznym?
 2. Jakie zalety i wady mają auta elektryczne?
 3. Jakie ubezpieczenie dla auta elektrycznego?

Czym charakteryzują się samochody z napędem elektrycznym?

Samochody elektryczne są wyposażone w jeden lub kilka silników elektrycznych. Nie posiadają tradycyjnego silnika spalinowego. Nie trzeba ich więc tankować - pojazdy tego typu ładuje się na specjalnych stacjach przeznaczonych dla samochodów elektrycznych. Można je kupić, a także spotkać na wielu stacjach benzynowych czy wybranych parkingach. Nowym trendem jest przygotowywanie stacji ładujących na parkingach nowych inwestycji deweloperskich. To wszystko wskazuje na rosnącą popularność samochodów elektrycznych w Polsce.

Niestety ta popularność rośnie wolno. Obecnie na polskich drogach można spotkać ponad 25 000 samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Z jednej strony - sporo. Z drugiej zgodnie z rządowym planem do 2025 roku w naszym kraju miało zostać zarejestrowanych milion aut z napędem elektrycznym. Nowy plan zakłada, że do 2030 roku będzie ich 600 tys. Czy to się uda? Wszystko zależy od kierowców, którzy podczas wyboru aut skupiają się na wielu rzeczach.

Zalety i wady samochodów elektrycznych

Jednym z podstawowych elementów podczas decyzji o zakupie auta jest porównanie zalet i wad. Jak prezentują się one w przypadku samochodów elektrycznych? Trzeba przyznać, że lista zalet samochodów z napędem elektrycznym jest zachęcająca.

 • Względy ekologiczne. Chodzi tu w szczególności o zmniejszenie emisji spalin do atmosfery. Ważny jest także proces produkcji oraz trwałe składowanie.
 • Bezpieczeństwo. Brak paliwa eliminuje ryzyko wybuchu.
 • Brak konieczności wymiany filtrów oraz oleju.
 • Cicha praca silnika. To wygoda dla kierowców oraz zmniejszenie natężenia hałasu w miastach
 • Tania eksploatacja. Samochody elektryczne mają coraz większy zasięg na jednym ładowaniu. Ponadto są coraz bardziej korzystne przy szybko rosnących cenach paliw.

Część kierowców może powstrzymywać się przed kupnem samochodu elektrycznego z powodu rosnących cen prądu. Owszem, ceny idą w górę, jednak wciąż jest to tańsze rozwiązanie niż benzyna. A jeśli masz panele fotowoltaiczne, to będzie to bardzo niski koszt.

Nie ma jednak rozwiązań bez wad. A samochody elektryczne posiadają kilka cech, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych kupców.

 • Wysoki koszt zakupu auta - za samochód elektryczny trzeba zapłacić zazwyczaj 100 tys. zł - i dotyczy to tych tańszych ofert. Większość “elektryków” kosztuje od 200 do 400 tys. zł.
 • Konieczność zakupu specjalnej stacji do ładowania samochodu w domu.
 • Możliwość przejechania raczej krótkich dystansów na pełnej baterii - zazwyczaj od 100 do 200 km, chociaż możliwości aut elektrycznych ciągle są zwiększane.
 • Długi czas ładowania - nawet kilka godzin. W porównaniu do szybkiego tankowania (kilka minut) - to zdecydowany minus.
 • Problem ze znalezieniem odpowiedniego serwisu, zajmującego się samochodami elektrycznymi - wynika to z ciągle zbyt małej popularności tych aut w Polsce.

To, czy zakup samochodu elektrycznego się opłaca, każdy kierowca powinien pozostawiać swojej ocenie. Jedno jest pewne: auta z napędem elektrycznym są widoczne na polskich drogach. I zapewne będzie ich z czasem coraz więcej.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Samochody elektryczne są drogie - to fakt. Za najtańsze modele trzeba zapłacić średnio 80 - 100 tys. zł. Za najdroższe - nawet 400 tys. zł. Nie jest to wydatek, na który stać każdego. Być może z tego powodu przyjęło się też przekonanie, że ubezpieczenie OC i AC samochodów elektrycznych również jest drogie. Tymczasem ceny są wręcz porównywalne do kosztów związanych z ubezpieczeniem samochodów z tradycyjnym napędem. Dlatego też za OC można zapłacić zarówno 400 zł, jak i 2 tys. - wszystko zależy od wielu elementów, które finalnie składają się na cenę, jaką proponują towarzystwa ubezpieczeniowe.

Na cenę ubezpieczenia samochodu elektrycznego wpływają następujące czynniki:

 • wiek kierowcy oraz czas posiadania prawa jazdy - im młodszy kierowca, tym wyższa cena OC - najwięcej płacą osoby do 26 roku życia (za ubezpieczenie zapłaci także więcej starszy kierowca, jeśli dopiero co zdobył prawo jazdy),
 • historia przebiegu ubezpieczenia/liczba szkód - niestety, jeśli dany kierowca spowoduje szkodę osobową i/lub materialną podczas prowadzenia, to musi się liczyć z tym, że zapłaci więcej za ubezpieczenie OC lub tyle ile płaci się za ubezpieczenie OC bez zniżek,
 • wartość pojazdu,
 • stan cywilny - za kierowców charakteryzujących się rozsądniejszym zachowaniem na drogach uznaje się osoby, które są już w związkach małżeńskich,
 • rodzaj i marka samochodu - niektóre auta uważane są za szczególnie wypadkowe - w tym przypadku ubezpieczyciele zawsze kierują się aktualnymi statystykami,
 • miejsce zamieszkania - im większe miasto, tym drożej, a wynika to ze zwiększonego ryzyka zdarzeń komunikacyjnych przy natężonym ruchu.

Obecnie trwają prace nad zmianą zapisów w Prawie o ruchu drogowym. Według nowych założeń towarzystwa ubezpieczeniowe mają mieć dostęp do danych o wykroczeniach (mandatach i punktach karnych), które są dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Byłyby to dodatkowe dane wpływające na koszt OC. Dla kierowców, którzy notorycznie łamią przepisy, składki stałyby się odpowiednio droższe. Wraz z nowym taryfikatorem mandatów ma to na celu zmniejszenie liczby wykroczeń drogowych i wypadków - czyli poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami