Nowy taryfikator mandatów - ile będą kosztować nowe mandaty?

źródło: Unsplash.com

Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze oraz efektywniejsze zdyscyplinowanie kierowców. Oto główne cele nowego rządowego projektu, który zakłada zwiększenie stawek znajdujących się w taryfikatorze mandatów. Co więcej, poza nowymi, wyższymi mandatami będzie można otrzymać więcej punktów karnych za jedno wykroczenie. Wzrośnie też cena OC dla niezdyscyplinowanych kierowców - towarzystwa ubezpieczeniowe zyskają dostęp do danych w CEPiK, co będzie kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt ubezpieczenia. Sprawdź ceny w nowym taryfikatorze mandatów i dowiedz się, kiedy wejdzie w życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego rząd chce zaostrzyć kary za łamanie przepisów drogowych?
 2. Ile będą kosztować nowe mandaty za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia?
 3. Czy będą nowe limity punktów karnych i droższe OC?
 4. Kiedy nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie?

Nowy taryfikator mandatów - dlaczego rząd chce zaostrzyć kary?

Rząd od dłuższego czasu prowadzi prace związane z zaostrzeniem taryfikatora mandatów. Obecnie te ustalenia są już na finiszu, choć ciągle do projektu dopisywane są nowe wykroczenia (np. nielegalne wyścigi uliczne). Nowa wysokość mandatów oraz nowy sposób naliczania punktów karnych ma wejść w życie jeszcze w 2021 roku. Nowelizacja przepisów ma zwiększyć skuteczność walki z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze.

Według pomysłodawców projektu aktualna wysokość kar nie wystarcza, aby zniechęcić kierowców do ryzykownych zachowań takich jak przekraczanie prędkości. Obecnie najwyższa możliwa kwota mandatu to 500 zł, jednak zgodnie z nowymi przepisami ma zostać kilkukrotnie zwiększona. Czy kierowcy, którzy lubię jeździć szybko, mają się czego obawiać? Patrząc na zapowiadane stawki oraz pozostałe konsekwencje - zdecydowanie tak.

Ile będą kosztować nowe mandaty za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia?

Nowy taryfikator mandatów 2021 prezentuje się następująco:

 • Mandat za przekroczoną prędkość nawet do 5000 zł. W przypadku przekroczenia o ponad 30 km/h kierowca zapłaci od 1500 do 5000 zł - nie ma znaczenia, czy będzie to obszar zabudowany, czy nie. Jeśli dany kierowca przekroczy prędkość o tyle prędkość dwukrotnie lub popełni wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu dwa razy w ciągu dwóch lat, to otrzyma mandat w wysokości od 3000 do 5000 zł.
 • Mandat za wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach - 1000 zł. Podwoi się, jeśli kierowca ma na koncie wcześniejsze wykroczenia.
 • Mandat za wykroczenia przeciwko pieszym (przewinienia na przejściach dla pieszych) - 1500 - 3000 zł. Dotyczy m.in. wyprzedzania na przejściu, omijania samochodu, który zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu czy jazdy po chodniku.
 • Mandat za prowadzenie bez odpowiednich uprawnień - 1000 - 2000 zł i/lub kara aresztu lub ograniczenia wolności.
 • Mandat za spowodowanie kolizji - 1500 zł, jeśli następstwem będzie uszkodzenie mienia lub spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni.
 • Mandat za nieprawidłowe zachowanie na przejazdach kolejowych - 2000 zł.
 • Mandat za niezatrzymanie się do kontroli drogowej - 1500 zł (jeśli kierowca ma już na koncie inne wykroczenia drogowe).
 • Mandat za prowadzenie po alkoholu - minimum 2500 zł.
 • Mandat za niewskazanie osoby prowadzącej samochód (przy zdjęciach z fotoradaru) - 8000 zł.

Rząd planuje też wprowadzić łatwiejsze ściąganie należności z mandatów. Urząd Skarbowy będzie mógł zaliczyć zwrot podatku na rzecz niezapłaconej grzywny. Ponadto kierowcy będą mieć do czynienia z systemem podwójnych kar. Osoba, która popełni wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu dwukrotnie w ciągu dwóch lat, za drugim razem otrzyma mandat o stawce pomnożonej przez dwa.

Nowe mandaty to nie wszystko - nowe limity punktów karnych i droższe OC

Zmiany nie ominą także punktów karnych. Kierowca, który złamie przepisy, będzie mógł otrzymać nawet 15 punktów (obecnie maksymalna liczba to 10). Natomiast limit 24 punktów (oraz 20 dla młodych kierowców) do utraty prawa jazdy nie ulegnie zmianie. Jednak jak widać przy nowym limicie wystarczą dwa wykroczenia, aby stracić uprawnienia do kierowania pojazdem.

To nie wszystko. Zgodnie z nowymi przepisami towarzystwa ubezpieczeniowe zyskają dostęp do danych znajdujących się w systemie CEPiK. Ubezpieczyciel będzie znał historię wykroczeń kierowcy oraz posiadaną przez niego liczbę punktów karnych. Będzie to kolejny czynnik wpływający na wysokość składki OC. Im więcej punktów karnych, tym droższa polisa komunikacyjna. Co więcej, rząd chce, aby punkty karne znikały z konta kierowcy dopiero po dwóch latach od momentu zapłaty grzywny. Dodatkowo reforma zakłada wprowadzenie renty dla najbliższych osób ofiary, która poniesie śmierć w wyniku umyślnego przestępstwa.

Kiedy nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie?

Zaktualizowany taryfikator mandatów ma wejść w życie 1 grudnia 2021 roku. Rząd chce jak najszybciej wprowadzić rewolucyjne zmiany, dlatego prace nad projektem wykonywane były w trybie pilnym. Autorzy reformy przekonują, że stare mandaty nie robią już wrażenia na kierowcach.

To samo odnosi się do punktów karnych, które obecnie można skasować przez przejście szkolenia dla kierowców naruszających przepisy. Zmiany w prawie drogowym znajdują się w dokumencie, który ma ponad 70 stron, a rząd cały czas pracuje nad rozszerzeniem jego zakresu - głównie dopisując kwoty rozwiązania dotyczące mandatów.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami