Co to jest CEPiK i co można sprawdzić w tej bazie?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system, w którym można sprawdzić historię pojazdy, liczbę punktów karnych albo informację o tym, czy dane auto posiada ważne ubezpieczenie OC. Z CEPiK mogą korzystać osoby prywatne, firmy oraz organy państwowe. Kiedy powstał CEPiK, skąd czerpie dane i kto oraz w jakim zakresie ma do nich dostęp? Dowiedz się więcej o tym, co może zaoferować ci system CEPiK

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest CEPIK?
  2. Co można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców?
  3. Skąd CEPiK czerpie dane o kierowcach?
  4. Czy warto sprawdzać bazę CEPIK raz na jakiś czas?

Co to jest CEPIK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system, który integruje dane na temat kierowców i samochodów z różnych źródeł. Łączy w sobie dwie ewidencje, czyli Centralną Ewidencję Pojazdów oraz Centralną Ewidencję Kierowców. Ten kompleksowy system powstał po to, aby ograniczyć negatywne zjawiska społeczne w obrocie pojazdami (np. pozwala sprawdzić, czy nie chcesz kupić kradzionego samochodu) oraz zapewnić wsparcie dla procesów związanych z przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (w CEPiK można m.in. sprawdzić, czy dany samochód jest zarejestrowany).

Z CEPiK można korzystać przez internet. System działa od kilkunastu lat w różnych formach (już w 2004 roku wdrożono Centralną Ewidencję Pojazdów). Ponieważ z czasem system stał się przestarzały i potrzebował wprowadzenia dodatkowych funkcji, wprowadzono ulepszenie, czyli CEPiK 2.0. Choć ten system działa od 2018 roku, to wciąż pojawiają się problemy z jego użytkowaniem, dlatego zdarza się, że policja podczas kontroli drogowej i tak korzysta z systemu CEPiK 1.0. Cały czas trwają prace nad ulepszeniem drugiej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Co można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców?

Z danych zgromadzonych w CEPiK mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i instytucje państwowe. W systemie można:

  • sprawdzić historię pojazdu - przed zakupem auta warto poznać jego historię, czyli sprzedawca na pewno mówi wszystko o danym samochodzie,
  • sprawdzić liczbę swoich punktów karnych - maksymalna liczba punktów karnych to 24, jeśli zostanie przekroczona, to kierowca zobowiązany jest do ponownego zdania sprawdzającego kwalifikacje (w najgorszym przypadku można całkowicie stracić uprawnienia do kierowania pojazdami),
  • złożyć wniosek o dane statystyczne, dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce (dane można wykorzystywać do celów komercyjnych i niekomercyjnych),
  • złożyć wniosek o udostępnienie danych na temat konkretnego pojazdu, właściciela pojazdu albo kierowcy - w przypadku pojazdu sprowadza się to np. do sprawdzenia, czy dany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC,
  • sprawdzić autobus, którym będziemy podróżować (usługa “Bezpieczny autobus”).

Jak widać baza CEPIK daje możliwość zdobycia wiedzy, która jest niezbędna w wielu sytuacjach. Z tego systemu często korzystają policjanci podczas zatrzymania aut do kontroli - m.in. od razu widzą, ile punktów karnych posiada dany kierowca i jeśli jest ich sporo, to może być dodatkową podstawą do wystawienia wyższego mandatu.

Od niedawna nie trzeba jeździć z prawem jazdy, ponieważ system CEPiK 2.0 ma umożliwiać sprawdzanie danych na temat uprawnień do kierowania, ale okazuje się, że bazę pod tym względem trzeba mocno dopracować, co powoduje problemy podczas kontroli. Dlatego mimo zmiany przepisów wciąż warto zabierać ze sobą prawo jazdy, jeśli zamierzamy prowadzić auto.

Skąd CEPiK czerpie dane o kierowcach?

Kto przekazuje dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców? Jak się okazuje, to aż kilkanaście różnych podmiotów. Na liście znajdują się m.in.:

  • jednostki organizacyjne Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej,
  • organy rejestracji pojazdów,
  • stacje diagnostyczne (stacje kontroli pojazdów),
  • dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej,
  • kierownik ośrodka szkolenia,
  • Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,
  • wojewoda,
  • prokurator, sąd lub inny organ uprawniony do orzekania w sprawach o wykroczenia,
  • i inne podmioty.

Ilość przekazywanych informacji może budzić pewne pytania - m.in. o to, czy twoje dane jako kierowcy są bezpieczne w systemie. Do szczegółowych danych, takich jak liczba punktów karnych masz dostęp tylko ty oraz organy, które mają prawo to sprawdzić (np. policja). Nikt inny nie może sprawdzić informacji na twój temat. W przypadku sprawdzania historii pojazdu po numerze VIN osoba zainteresowana dowiaduje się tylko tyle, czy dane auto ma ważną polisą OC i przegląd techniczny. Pozna także liczbę właścicieli pojazdu od momentu zarejestrowania w Polsce.

Czy warto sprawdzać bazę CEPIK raz na jakiś czas?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców może nie działa idealnie, ale jest przydatnym systemem, który ułatwia wiele rzeczy. Dzięki CEPiK nie trzeba osobiście składać wniosków o sprawdzanie historii pojazdów we właściwych jednostkach - można to zrobić za pomocą kilku kliknięć.

To bezpłatna baza podstawowej wiedzy, która może uchronić kupujących używane auta przed wieloma błędami. Dlatego warto raz na jakiś czas, w razie potrzeby zajrzeć do CEPiK i sprawdzić dane, które nas akurat interesują. Tym bardziej, że są dostęp jest darmowy - nie trzeba więc wykorzystywać płatnych baz prywatnych firm.

Skontaktuj się z nami