Jak sprawdzić samochód używany i gdzie szukać historii pojazdu?

Chcesz kupić używane auto? Koniecznie sprawdź historię pojazdu! Dzięki temu zweryfikujesz, czy samochód posiada ukryte wady albo czy nie pochodzi z kradzieży. Serwis “Historia pojazdu” pozwala na szybkie i darmowe sprawdzenie każdego auta z Polski i zagranicy, ale trzeba posiadać m.in. numer vin, aby móc to zrobić. Jak sprawdzić samochód po numerze vin i czy są inne sposoby na to, aby sprawdzić historię pojazdu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Po co sprawdzać historię pojazdu?
  2. Gdzie sprawdzić historię pojazdu, czyli jak sprawdzić auto po VIN?
  3. Jakie są inne opcje sprawdzenia historii pojazdu?
  4. Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Po co sprawdzać historię pojazdu?

Podczas kupowania używanego samochodu nigdy nie masz pewności, że informacje udzielone przez sprzedającego są prawdziwe. Część osób chce zataić informacje o wypadkach, kolizjach i naprawach, a także o rzeczywistym przebiegu auta. Robą to po to, aby sprzedać jak najdrożej używany samochód. Bywa i tak, że bez odpowiedniego sprawdzenia możesz kupić kradziony samochód. Z tych powodów należy zawsze sprawdzać historię pojazdu - niezależnie od tego, czy kupujemy go w kraju, czy za granicą.

Weryfikacja danych podanych w ogłoszeniu sprzedażowym pomoże poznać wszystkie ukryte wady auta, a co za tym idzie, ocenić jego rzeczywista wartość i ryzyko związane z zakupem. W przypadku aut kradzionych odpowiednie sprawdzenie danych może uchronić kupującego przed problemami związanymi z taką sytuacja.

Gdzie sprawdzić historię pojazdu, czyli jak sprawdzić auto po vin

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia darmową usługę - “Historia pojazdu”. Dzięki temu można szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzić podstawowe dane na temat wybranego auta. Serwis działa od 2014 roku. Można z niego uzyskać m.in. dane techniczne auta, terminy obowiązkowych badań technicznych i informację o aktualnym badaniu. Do tego można sprawdzić odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych, informację na temat własności, ewentualnego wyrejestrowania, zgłoszenia kradzieży czy dane o ubezpieczeniu OC.

Aby sprawdzić historię pojazdu, należy podać następujące dane:

  • numer rejestracyjny auta,
  • numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji.

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać tych informacji, skorzystaj z podpowiedzi systemu Historia pojazdy - obok pól do wpisania danych znajdują się podpowiedzi (przycisk “Gdzie znajdę?”). Dane, które można sprawdzić za pomocą rządowego serwisu pozyskiwane są z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Raport VIN można pobrać w formacie PDF, ale nie można go traktować jako oficjalnego dokumentu. Tym samym nie posłuży jako dowód w sądzie, jeśli dojdzie do rozprawy w sprawie ukrytych wad samochodu.

Jak jeszcze można sprawdzić historię pojazdu?

Istnieją jeszcze komercyjne serwisy, z których można pobrać płatny raport na temat historii pojazdu. Można je łatwo znaleźć w internecie. Ponadto możesz wybrać się na stację diagnostyczną albo do Autoryzowanej Stacji Obsługi - tam od ręki uzyskasz informacje na temat wybranego samochodu. Dodatkowo można od razu sprawdzić realny stan zawieszenia, układu kierowniczego, hamulcowego oraz innych elementów. To natychmiastowa weryfikacja informacji podanych przez właściciela pojazdu.

Warto sprawdzić historię pojazdu prosząc właściciela o stare zdjęcia auta. W ten sposób można dopatrzyć się pewnych zmian, a tym samym uniknąć kupna auta powypadkowego. Dodatkowo warto przejrzeć inne serwisy niż ten, na którym znajduje się oferta - być może auto wystawione jest na sprzedaż także gdzie indziej? Jeśli tak, należy potwierdzić zgodność danych opisanych w ofercie. W przypadku rozbieżności warto się zastanowić, czy mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą.

Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Takie dane można sprawdzić razem z historią pojazdu w rządowym systemie. To nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić potem sporo stresu. Ponadto zawsze przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży samochodu potwierdź tożsamość sprzedawcy i zweryfikuj jego cenę rynkową. Podejrzanie dobra oferta wymaga wzmożonej czujności. W razie wątpliwości warto skontaktować się z policją i zapytać, czy dany samochód nie został zgłoszony jako skradziony. Najprostszym wyjściem jest jednak szybkie sprawdzenie danych w CEPiK i zwykła czujność.

Skontaktuj się z nami