Jak wyrejestrować pojazd i ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?

Musisz wyrejestrować auto? Sprawdź, co jest do tego potrzebne. Jakie dokumenty musisz złożyć w urzędzie i ile będzie cię kosztować cała procedura? Wyjaśniamy, jak wyrejestrować pojazd krok po kroku i opisujemy wszystkie związane z tym elementy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kto i kiedy może wyrejestrować samochód?
  2. Jak krok po kroku wyrejestrować samochód?
  3. Co jest potrzebne do wyrejestrowania auta?
  4. Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?
  5. Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta po sprzedaży?

Kto i kiedy może wyrejestrować samochód?

Wniosek o wyrejestrowanie auta może złożyć tylko jego właściciel lub jeden ze współwłaścicieli. Musi jednak otrzymać pełnomocnictwo (upoważnienie). W przypadku śmierci właściciela pojazdu sprawa się nieco komplikuje. Za wyrejestrowanie auta odpowiada wtedy rodzina zmarłego, która musi działać zgodnie z przepisami prawa. Samochód można wyrejestrować, jeśli doszło do:

  • jego trwałej utraty w wyniku wypadku, pożaru itp.,
  • kradzieży,
  • wywozu/sprzedaży za granicą,
  • przekazania go do demontażu/punktu zbierania odpadów,
  • wycofania z obiegu.

Samochód można wyrejestrować w wydziale komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy (dotyczy tylko Warszawy). Dokumenty można złożyć osobiście albo wysłać pocztą, ale istnieje też możliwość skorzystania z systemu i wyrejestrowania pojazdu online.

Jak wyrejestrować samochód krok po kroku

Jeśli chcesz osobiście wyrejestrować pojazd, musisz:

  • Pobrać wniosek dostępny na https://www.gov.pl i go prawidłowo wypełnić.
  • Skompletować wszystkie wymagane dokumenty.
  • Zapłacić za wyrejestrowanie w kasie urzędu lub przelewem (wtedy potwierdzenie przelewu dołączasz do dokumentów).
  • Pójść do urzędu i złożyć wszystkie dokumenty we właściwym wydziale.

Na szczęście nie musisz stać w kolejce w wydziale komunikacji. Całą procedurę można wykonać online. Oczywiście wciąż niezbędne jest skompletowanie wszystkich dokumentów. Gdy już to zrobisz, musisz wejść na stronę gov.pl i w “usługach dla obywatele” znaleźć zakładkę “Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę”. Wystarczy kliknąć “start”, a system przeprowadzi cię przez cały proces. Jednak do tych działań potrzebujesz profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego - jako potwierdzenia tożsamości.

Co jest potrzebne do wyrejestrowania auta?

Lista potrzebnych dokumentów różni się w zależności od powodu wyrejestrowania auta. Przykładowo, w przypadku straty samochodu z powodu kradzieży konieczne będzie załączenie samodzielnie napisanego oświadczenia oraz zaświadczenia (raportu) policji. Jeśli doszło do kasacji samochodu za granicą, trzeba posiadać dokument potwierdzający to zdarzenie. Gdy sprzedajesz auto, musisz przedstawić w urzędzie umowę kupna-sprzedaży.

Natomiast zawsze podczas wyrejestrowania pojazdu, niezależnie od powodu, potrzebne będą:

  • uzupełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • dokument tożsamości,
  • dowód wpłaty.

Brak kompletu dokumentów spowoduje, że cała procedura przeciągnie się w czasie, a ostatecznie może doprowadzić do odmowy wyrejestrowania auta.

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?

Nie jest to drogie działanie - kosztuje tylko 10 zł. Właściciel pojazdu jest zobowiązany do zachowania dowodu wpłaty. Opłatę za wyrejestrowanie można zapłacić w kasie urzędu właściwego albo przelewem na wskazane konto (upewnij się, że wykonujesz przelew na prawidłowe konto).

Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta po sprzedaży?

Na decyzję czeka się do miesiąca od dnia złożenia wniosku. W skomplikowanych przypadkach procedura może trwać nawet dwa miesiące. Decyzję odbiera się osobiście w urzędzie. Osoby, które wyrejestrowują auto przez internet otrzymają potwierdzenie pocztą.

Niezależnie od powodów utraty pojazdu nie można zapominać o jego wyrejestrowaniu. Przykładowo, jeśli twój samochód został skradziony i czekasz na rozwiązanie sprawy, a w tym czasie dojdzie do wypadku z udziałem skradzionego auta, to ty zostaniesz wezwany do wyjaśnień. Zazwyczaj pojazd, który został raz wyrejestrowany, nie może zostać ponownie zarejestrowany. Istnieje tylko kilka wyjątków od tej reguły - m.in. samochody odzyskane po kradzieży czy pojazdy zabytkowe.

Skontaktuj się z nami