Czy opłaca się ubezpieczać dwa pojazdy u jednego ubezpieczyciela?

źródło: Freepik.com

Każdy właściciel pojazdu ma ustawowy obowiązek wykupić do niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Te[ osoby, które posiadają więcej niż jeden pojazd, muszą dokonać zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych dla każdego z nich. W takiej sytuacji rodzi się pytanie czy można i czy opłaca się ubezpieczać dwa pojazdy u jednego ubezpieczyciela? I czy możemy wtedy liczyć na zniżkę w obowiązkowym obowiązkowym ubezpieczeniu OC i AC?

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu na podstawie kilku kryteriów. Największe znaczenie ma wiek kierowcy (obowiązkowe ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy zawsze jest najdroższe ) oraz to, jak długo posiada prawo jazdy. Na cenę[UBB4] polisy wpływa także jego historia ubezpieczeniowa. Kierowcy z długoletnim stażem za kierownicą, mogący pochwalić się bezszkodową jazdą, opłacający ubezpieczenie dla swojego pojazdu od wielu lat - mogą oczywiście liczyć na dobre zniżki.

Jednak wysokość składki za polisę OC zależy także od modelu i marki pojazdu, jego rocznika, pojemności silnika czy przebiegu. TU biorą pod uwagę również miejsce zamieszkania właściciela pojazdu (w większych miastach, składka może być wyższa) oraz jego sytuację rodzinną. Niektóre TU przyznają też zniżki dla osób pozostających w związku małżeńskim i posiadających dzieci, choć nie jest to regułą. Jak więc widzimy na wysokość składki ubezpieczenia wpływa wiele czynników. Oznacza to, że nie każdy może korzystać z niektórych zniżek ubezpieczeniowych.

Od tego roku przepisy prawa pozwalają także na to, aby na cenę OC wpływały mandaty i punkty karne. TU uzyskały bowiem dostęp do bazy, w której mogą sprawdzić, czy kierowca nie łamie przepisów, zwiększając tym samym zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Jest to kolejny czynnik, jaki będzie uwzględniony przy szacowaniu ryzyka a który może podnieść wysokość składki polisy nawet o kilkadziesiąt procent. Dotyczy to także tych kierowców, którzy nie spowodowali ani wypadku, ani kolizji a np. przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym.

Zakres ubezpieczeniowy obowiązkowego Ubezpieczenia OC pojazdu

Powinniśmy pamiętać, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo. W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym będzie więc dokładnie taki sam. Cena polisy nie wpływa na zakres ochrony ani sumy gwarancyjnej. Skąd więc różnica w wysokości składki za obowiązkowe ubezpieczenie OCw przypadku różnych ubezpieczycieli? Otóż różne TU nadają różną wagę poszczególnym kryteriom, służącym do wyceny ubezpieczenia. Na ich podstawie szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego przed nabyciem polisy, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń. Pozwoli nam to zrobić rozeznanie i znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że najlepsza oferta to nie zawsze najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu/ dla dwóch pojazdów). Warto też porównać więcej ofert, niż tylko z dwóch różnych towarzystw.

Czy warto ubezpieczyć dwa pojazdy jednego ubezpieczyciela?

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC dla dwóch pojazdów w jednym TU może nie mieć żadnego wpływu na wysokość opłacanej składki. Posiadając ubezpieczenia na dwa pojazdy u tego samego ubezpieczyciela, raczej też nie możemy liczyć na tańsze ubezpieczenie (czyli rabaty na obowiązkowe ubezpieczenie OC ) w kolejnych latach polisowych. Wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC dla dwóch pojazdów jest bowiem wyliczana indywidualnie dla każdego z nich na podstawie ryzyka, wynikającego z podanych wcześniej kryteriów. Oznacza to także, że gdy przyjdziemy ubezpieczyć drugi pojazd, nie zapłacimy za nie go takiej samej składki, jak za pierwsze. Dlaczego?

Otóż jeśli w gospodarstwie domowym znajdują się dwa różne pojazdy, mające różnych właścicieli – wysokość składki będzie wyliczana na podstawie informacji o kierowcy i o pojeździe. Na przykład: jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym dwie osoby posiadają dwa takie same pojazdy i w tym samym wieku, lecz jeden z kierowców jest kierowcą młodocianym, zapłaci wyższą składkę (o ile nie posiada starszego i bardziej doświadczonego współwłaściciela pojazdu). Jeśli jednak właścicielem jednego i drugiego pojazdu jest ta sama osoba, wysokość składki będzie determinowana głównie parametrami naszego pojazdu. Wiek i doświadczenie kierowcy będą mieć bowiem taką samą wagę w przypadku każdego z pojazdów. Zakupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla drugiego pojazdu nie musi być więc tańsze (lub analogicznie - droższe).

Czy opłaca się kupować dwie polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC w jednym TU?

Ubezpieczenie drugiego pojazdu w tej samej firmie może jednak przynieść kierowcy pewne korzyści. Wykupienie dwóch polis na różne pojazdy w tej samej firmie, to przede wszystkim oszczędność czasu i konieczności szukania ofert. Objęcie ochroną pojazdów u jednego ubezpieczyciela jest więc wygodą, pozwala na lepszą i bliższą współpracę oraz gwarantuje identyczny schemat postępowania w przypadku ewentualnego korzystania z polisy. Oczywiście nabycie polis w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych też może być dobrym rozwiązaniem. Może na przykład okazać się, że w jednej firmie zapłacimy niską składkę za jeden z pojazdów, ale bardzo wysoką za drugi. Tymczasem w innym TU może być ona niższa. W takiej sytuacji warto ubezpieczyć się w różnych firmach.

OC dla dwóch pojazdów a zniżki na AC

TU zachęcają swoich klientów, aby Ci kupili u nich nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale i cały pakiet ochronny. W jego skład wchodzi obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC, czyli autocasco. To drugie ubezpieczenie jest dobrowolne. Jego zakresu nie reguluje ustawa a wysokość składki określa Towarzystwo ubezpieczeniowe. Obejmując ochroną dwa pojazdy w ramach AC także możemy spodziewać się raczej braku zniżek. I tym bowiem razem wartość składki wynikać będzie z analogicznych parametrów, jak przy wyliczaniu obowiązkowego ubezpieczenia OC . Zniżki za pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, wynikają bowiem przede wszystkim za przepisową i bezszkodową jazdę, a nie z ilości ubezpieczanych pojazdów. Jednakże, kupując cały pakiet ubezpieczeniowy, możemy liczyć na przygotowanie specjalnej oferty z tego tytułu. Czyli za dwie polisy (AC i OC ) kupione razem zapłacimy mniej, niż gdybyśmy mieli kupić je osobno.

Także i tym razem, szukając oferty na AC, nie musimy samodzielnie zbierać danych na ich temat. Możemy skorzystać z porównywark ubezpieczeń komunikacyjnych i kalkulatorów, pozwalających obliczyć wartość składki u danego ubezpieczyciela. Ta prosta kalkulacja pozwoli nam wybrać najlepszą ofertę.

Zniżki na zakup innego ubezpieczenia

Co ciekawe, obejmując ochroną więcej niż jeden pojazd u dotychczasowego ubezpieczyciela, ten może przyznać nam zniżki na inne ubezpieczenia. Może to być np. ciekawa oferta na polisę NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie podróżne. Między innymi choćby dlatego warto skorzystać z oferty jednego TU. Nawet, jeśli nie wpłynie to na wysokość składki za obowiązkowego ubezpieczenie OC pojazdu możemy liczyć na niższą składkę na przykład na ubezpieczenia domu /mieszkania(może to być to nawet 10 procent zniżki).

Skontaktuj się z nami