Samochody miejskie, czyli jakie? Najpopularniejsze modele aut miejskich

Z tego tekstu dowiesz się:

 1. Jakie modele aut miejskich cieszyły się popularnością w okresie 2019-2020?
 2. Jakie auta elektryczne są obecnie najpopularniejsze?
 3. Ile zapłacimy za OC i AC auta miejskiego?
 4. Dlaczego warto w mieście korzystać z niewielkich aut?

Niewielkie rozmiary, rozsądna cena i przyciągający oko design, to tylko niektóre argumenty przemawiające za zakupem auta z segmentu B, czyli auta miejskiego. Które marki i modele cieszyły się największą popularnością w roku 2019 i dobrze radzą sobie w 2020r.? Sprawdzamy najpopularniejsze modele aut miejskich!

Mimo że ekolodzy grzmią, że najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest komunikacja miejska, to ciągle na naszych drogach przybywa samochodów. Dojazd z przedmieść bywa zbyt czasochłonny, a i koszty takiego przemieszczania się w niektórych wypadkach wcale nie są aż tak niskie. Dlatego wiele osób decyduje się na posiadanie samochodu także w aglomeracji miejskiej, a coraz więcej rodzin posiada minimum dwa pojazdy: jeden rodzinny, większy oraz niewielki samochód miejski, którym odwozi się dzieci do szkoły czy przedszkola, dojeżdża do pracy itp.

Podstawową cechą auta miejskiego powinna być oszczędność eksploatacji. Taki samochód nie powinien palić zbyt dużo, także w korkach. Duże silniki nie mają tutaj sensu, wszak ograniczenie do 50-60 km/h jest w mieście codziennością.

Najpopularniejsze modele aut miejskich 2019-2020

Małe auta miejskie, które najczęściej znajdowały nabywców w ubiegłym roku i na starcie 2020r. to hity sprzedażowe koncernów motoryzacyjnych.

Na tej liście od lat znajdziemy Toyotę Yaris, która uchodzi za auto niezwykle ekonomiczne i stosunkowo bezawaryjne. Jeśli dodamy do tego kompaktowy kształt, nie dziwi, że Yaris sprzedaje się w kilkunastu tysiącach egzemplarzy rocznie. Koszt nowego modelu nie jest co prawda mały, bo za hybrydową Toyotę w tym modelu musimy zapłacić ponad 65 tys. złotych, ale spalanie na poziomie 4-6 litrów na 100 km, także w mieście, przekonuje wielu kierowców.

Inne popularne auta miejskie to z pewnością:

 • Skoda Fabia
 • Opel Corsa
 • Renault Clio
 • Hyundai I20
 • Citroen C3

Wszystkie te modele charakteryzują się jak przystało na auta miejskie niewielkimi rozmiarami, małymi silnikami oraz ekonomicznym spalaniem. Nowością w tym segmencie jest dbałość o wykończenie auta, nowoczesny wygląd większości modeli oraz duża różnorodność jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe.

Miejskie samochody elektryczne

Elektryki, to nowy trend ostatnich lat. Nie znajdziemy ich jeszcze wiele na polskich drogach, ale z pewnością będzie ich przybywać. Samochód elektryczny to idealna opcja do miasta. Przede wszystkim jest ekologiczny, cichy, można się nim przemieszczać także na tzw. „buspasach”.

Które samochody elektryczne są najpopularniejsze? Ta lista nie jest długa, bo i oferta takich pojazdów nie jest tak bogata jak w przypadku innych aut miejskich. Znajdziemy na niej:

 • BMW i3
 • Nissan Leaf
 • Renault Zoe

Jak na razie największą barierą w rozwoju rynku samochodów elektrycznych w miastach jest ich cena. Za każdy z powyższych modeli musimy zapłacić powyżej 100 tys. złotych. Jest to o wiele drożej niż koszt standardowego auta miejskiego, który zwykle mieści się w granicy 45-65 tys. złotych.


Zobaczmy jak wygląda cena OC/AC samochodów miejskich...

OC i AC samochodu miejskiego - ile zapłacimy za ubezpieczenie?

Jak pokazują poniższe wyliczenia, niska cena ubezpieczenia OC i AC, to kolejny argument za zakupem auta z tego segmentu. Samochody z grupy aut miejskich uchodzą za stosunkowo bezpieczne, zwykle nie kuszą do zbyt ryzykownej jazdy, dlatego wielu ubezpieczycieli przygotowało dla ich właścicieli naprawdę korzystne stawki.

Marka i model auta miejskiego OC młody kierowca OC+AC młody kierowca OC doświadczony kierowca OC+AC doświadczony kierowca
Skoda Fabia 870 zł 1143 zł 722 zł 948 zł
Toyota Yaris 674 zł 885 zł 711 zł 934 zł
Opel Corsa 678 zł 869 zł 554 zł 727 zł

Dlaczego warto korzystać w mieście z niewielkich aut segmentu B?

Auta miejskie to prawdopodobnie przyszłość motoryzacji. Na dłuższe odległości będziemy przemieszczać się pociągiem lub samolotem, z samochodu prawdopodobnie nie będziemy korzystać w tym celu tak często jak dziś. Duże nadzieje wiąże się z wykorzystaniem samochodów elektrycznych, ale najprawdopodobniej na ich popularność będzie trzeba jeszcze poczekać.

Jeśli już dziś wybierasz auto do miasta zwróć uwagę na:

 • Spalenie - im niższe tym lepsze - oszczędności na paliwie mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy rocznie!
 • Dostępność części - w przypadku większości popularnych modeli nie ma z tym problemu.
 • Gwarancję - zwykle są to 3 lata, ale niektórzy producenci oferują przedłużoną gwarancję nawet do 5 lat użytkowania pojazdu

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami