Jazda pod wpływem - co grozi za jazdę po alkoholu?

źródło: Freepik.com

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2021 roku? Wszystko zależy od tego, czy dane zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako jazda po alkoholu czy też jazda w stanie nietrzeźwości. Pierwsze to wykroczenie, drugie - przestępstwo. W obu przypadkach kary są dotkliwe. A po wejściu w życie nowego taryfikatora mandatów w 2022 roku będą jeszcze surowsze.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy jazda po alkoholu do problem na polskich drogach?
 2. Jaka jest różnica stanu po spożyciu alkoholu a jazda w stanie nietrzeźwości?
 3. Co grozi za jazdę po alkoholu?
 4. Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości?
 5. Co grozi kierowcy, gdy po raz kolejny zostanie zatrzymany pod wpływem alkoholu?

Jazda po alkoholu to duży problem na polskich drogach

Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku pijani kierowcy spowodowali aż 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, z kolei 841 zostało rannych. Ponadto niemal 50 tys. nietrzeźwych kierowców ujawniła policja podczas kontroli drogowych w pierwszej połowie tego roku. Jednocześnie z powodu pandemii policja sprawdzała trzeźwość kierowców trzykrotnie rzadziej. Wniosek: jazda pod wpływem alkoholu jest plagą na polskich drogach.

W związku z tym polskie przepisy karne dotyczące odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu stają się coraz bardziej zaostrzone. Rada Ministrów cały czas pracuje nad ustaleniem ostatecznego kształtu nowego taryfikatora mandatów, który ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Obecnie taryfikator zakłada, że za prowadzenie pod wpływem alkoholu będzie kosztować kierowców minimum 2500 zł. Ponadto za wyjątkowo niebezpieczne wykroczenie drogowe policja będzie mogła przyznać 15 punktów karnych. To ważne, ponieważ posłowie w toku prac nad taryfikatorem zgodzili się na to, aby stawka obowiązkowego ubezpieczenia OC była zależna od liczby punktów karnych. Kierowcy, którzy otrzymają mandat, zapłacą więc drożej za obowiązkową polisę komunikacyjną.

Stan po spożyciu alkoholu a jazda w stanie nietrzeźwości - różnice

Stan po spożyciu alkoholu i jazda w stanie nietrzeźwości to nie to samo! Od kwalifikacji zdarzenia zależy rodzaj i wymiar kary.

 • Stan po użyciu alkoholu - taki stan określany jest wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
 • Stan nietrzeźwości - taki stan określany jest wtedy, gdy stężenie jest wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Natomiast jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo - w tym przypadku sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Do końca 2021 roku, zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.) za jazdę po użyciu alkoholu lub środków o podobnym działaniu grozi:

 • grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
 • 0 punktów karnych.

Kary ulegają zaostrzeniu, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek. Obecnie konsekwencje dla sprawców wypadków wyglądają następująco:

 • Spowodowanie po alkoholu wypadku bez ofiar śmiertelnych: więzienie do 4,5 roku, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat.
 • Spowodowanie po alkoholu wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią: więzienie od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
 • Spowodowanie po alkoholu katastrofy z ofiarami śmiertelnymi: więzienie od 3 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Dodatkowo w każdym przypadku kierowca może zostać zobowiązany do zapłacenia świadczenia pieniężnego od 10 tys. do 60 tys. zł.

Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości?

Jazda w stanie nietrzeźwości jest traktowana jako przestępstwo. Dlatego też kary w tym przypadku są jeszcze ostrzejsze. Pijanemu kierowcy grozi:

 • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,
 • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Grzywna naliczana jest w zależności od sytuacji majątkowej kierowcy. Sąd wymierza ją w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych. Jedna stawka dzienna wynosi nie mniej niż 10 zł i nie więcej niż 2000 zł.

Jazda po alkoholu - recydywa a konsekwencje

Kary dla nietrzeźwych kierowców, którzy już po raz drugi bądź kolejny dopuszczają się wykroczenia lub przestępstwa na drodze, są jeszcze surowsze. Za drugą jadę w nietrzeźwości grozi więzienie od 3 miesięcy do 5 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Natomiast trzecia sytuacja tego typu oznacza więzienie od 3 miesięcy do 5 lat i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Warto też pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu nie jest obojętna dla towarzystw ubezpieczeniowych. Oprócz droższego OC od 2022 roku należy się liczyć z odmową wypłaty AC, jeśli do zdarzenia dojdzie w stanie nietrzeźwości kierowcy. Jeżeli kierowca spowoduje szkodę osobową lub majątkową, TU pokryje straty, ale później jednocześnie zażąda zwrotu środków od sprawcy. Zwrot kosztów dla ubezpieczyciela w ramach odszkodowania z tytułu OC to tzw. regres ubezpieczeniowy.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami