Keyless go - jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

źródło: https://www.freepik.com

Mówi się czasem, że potrzeba jest matką wynalazku. W przypadku samochodów osobowych, czasem bardziej zasadne byłoby stwierdzenie, że matką wynalazku jest wygoda. To właśnie dążenie do wygody sprawiło, że samochody zaczęły być wyposażane w system centralnego zamka. Obecnie takie rozwiązanie nikogo już nie zachwyca. Nowe samochody są bowiem wyposażane coraz częściej w system bezkluczykowy (keyless go/keyless entry). To rozwiązanie z pewnością jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala na otwarcie samochodu oraz włączenie silnika bez konieczności wyjmowania kluczyków. Wystarczy, że kierowca posiada je włożone na przykład do kieszeni lub bagażu osobistego. Samochód sam sprawdza, czy w zasięgu jego sensorów znalazł się kluczyk (wysyłający sygnał zwrotny). Niestety, system keyless go/keyless entry posiada również wady związane z bezpieczeństwem. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, jak można zabezpieczyć auto z systemem keyless go przed kradzieżą. Nasz artykuł porusza również pewien ciekawy aspekt ubezpieczeniowy związany z polisą AC.

System bezkluczykowy keyless go - z czym wiąże się ryzyko?

Już wcześniej zaprezentowaliśmy ogólne informacje o tym, jak działa system bezkluczykowy keyless go/keyless entry. Osoby zadające pytania o to rozwiązanie (np. „keyless entry - co to jest?”) powinny również wiedzieć z czego wynika ryzyko jego stosowania. Mianowicie, warto zdawać sobie sprawę, że częsta emisja sygnału zarówno przez samochód jak i inteligentny kluczyk stwarza złodziejom aut dogodną okazję do łatwej kradzieży bez używania siły. Dość szybko okazało się, że złodzieje dysponują aparaturą elektroniczną pozwalającą na przechwycenie i odpowiednie wzmocnienie sygnału wysyłanego przez inteligentny kluczyk systemu keyless go. Następnie sygnał zostaje odtworzony w celu otwarcia pobliskiego samochodu i uruchomienia jego silnika.

Tak zwana „kradzież na walizkę” może przebiegać w następujący sposób: jeden złodziej zbliża się do miejsca, w którym powinien znajdować się inteligentny kluczyk (na przykład blisko drzwi domu). Przy pomocy elektronicznego skanera namierzany jest sygnał inteligentnego kluczyka. Drugi złodziej przy pomocy odbiornika przekazuje wzmocniony sygnał do samochodu, który zostaje odblokowany. Dobrze wyszkoleni złodzieje, którzy używają również innych metod niż wyżej opisane, potrafią otworzyć samochód z systemem keyless go w czasie krótszym niż jedna minuta. Oczywiście, wcześniej przestępcy namierzają swój cel.

Zabezpieczenie kluczyków keyless - jakie są dostępne opcje?

Trudno się dziwić, że w odpowiedzi na doniesienia o „kradzieżach na walizkę” posiadacze samochodów z systemem keyless entry zaczęli szukać sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, że auta posiadające system bezkluczykowy jako element wyposażenia to samochody o dużej wartości rynkowej, które mogą wzbudzać szczególne zainteresowanie jako łup złodziei. Na całe szczęście, producenci akcesoriów samochodowych dość szybko pospieszyli z pomocą kierowcom pytającym, czy możliwe jest zabezpieczenie kluczyków keyless. Na rynku pojawiły się na przykład specjalne futerały, które tłumią fale emitowane przez kluczyk. Niestety, wspomniane etui pozbawiają system keyless go zakładanej wygody. Odblokowanie samochodu wymaga bowiem często całkowitego wyjęcia kluczyka z pokrowca. Jeszcze mniej wygodne są „domowe sposoby” polegające na owijaniu kluczyka folią aluminiową lub na trzymaniu go w metalowym pudełku.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się specjalna nakładka na baterię, która odcina dopływ prądu do kluczyka keyless entry chwilę po opuszczeniu samochodu. Kluczyk zostaje ponownie aktywowany na przykład poprzez klepnięcie w kieszeń lub torebkę. Opisywana nakładka to jednak niezbyt tanie rozwiązanie. Może ona bowiem kosztować na przykład 500 zł. Inne rozwiązanie (również dość kosztowne) to dodatkowy immobilizer, który odblokowuje pojazd po wpisaniu odpowiedniego kodu. Kolejnym wariantem może być po prostu wyłączenie systemu keyless go w ustawieniach auta - o ile oczywiście taka opcja jest dostępna. Instrukcja obsługi powinna udzielić odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć system bezkluczykowy.

Keyless go - jak ubezpieczyciele traktują ten system?

W ramach podsumowania, eksperci multiagencji ubezpieczeniowej Unilink zwracają uwagę na pewien aspekt związany z autocasco. Mianowicie, firmy ubezpieczeniowe w ramach autocasco często traktują system bezkluczykowy keyless go podobnie jak zwykłe kluczyki. To oznacza bardzo podobne wyłączenia ochrony, jak w przypadku tradycyjnych kluczyków (związane np. z pozostawieniem kluczyka keyless go w samochodzie). Dobry agent ubezpieczeniowy wyjaśni, czy dana polisa autocasco zawiera jakieś „haczyki” związane z systemem bezkluczykowym.

Sprawdź jakie autocasco będzie najlepsze dla samochodu z systemem keyless go >

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami