Co to jest gołoledź i jak jechać bezpiecznie po oblodzonej drodze?

Ślisko na drodze? To oznacza, że przyszło ci jeździć podczas gołoledzi. Co to jest gołoledź i jak sobie z nią poradzić, aby bezpiecznie dojechać do celu? Czy jeżdżenie samochodem po oblodzonej drodze wymaga innej techniki jazdy? Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem po lodzie.

Spis treści:

  1. Co to jest gołoledź?
  2. Jak prowadzić auto, kiedy droga jest oblodzona?
  3. Co pomoże w bezpiecznej jeździe podczas gołoledzi?
  4. Kto jest narażony na wypadek podczas gołoledzi?

Co to jest gołoledź?

Gołoledź jest bardziej niebezpieczna niż zwyczajna, oblodzona droga, ponieważ charakteryzuje się cienką, prawie niewidoczną warstwą lodu. Ponieważ trudno ją zauważyć, zazwyczaj dowiadujemy się o niej, gdy już po niej jedziemy - czujemy, że koła nie trzymają się pewnie nawierzchni, a hamowanie grozi wpadnięciem w poślizg. Gołoledź powstaje podczas minusowych temperatur, wiążąc zawartą w powietrzu wilgoć albo wodę deszczową.

Dlatego nawet jeśli nawierzchnia wydaje się sucha, to zimą warto zdjąć nogę z gazu. Zanim się rozpędzisz, sprawdź, czy na jezdni nie znajduje się cienka, trudna do zauważenia warstwa lodu - ponieważ to właśnie ona jest najbardziej zdradliwa dla kierowców. Gołoledź może się znajdować także pod warstwą śniegu. Jeśli nie musisz od razu ruszać w drogę, poczekaj, aż odpowiednie służby zasypią drogę piaskiem i solą.

Jak jeździć zimą samochodem na oblodzonej drodze?

Ostrożnie i umiejętnie. Zima to nie najlepszy czas na naukę jazdy samochodem, jednak każdy kierowca w końcu będzie musiał zmierzyć się z oblodzoną drogą. Podczas gołoledzi należy z wyczuciem ruszać z miejsca, delikatnie zwiększając obroty silnika.

Wtedy koła nie stracą przyczepności. Nie ma mowy o gwałtownym hamowaniu - należy delikatnie i miarowo naciskać pedał hamulca na długo przed tym, zanim zechcesz się zatrzymać. Najlepiej hamuj silnikiem, poprzez redukcję biegów. Gdy wpadniesz w poślizg, nie panikuj i nie dociskaj hamulca z całą mocą (nie hamuj zwłaszcza przy nadsterowności, czyli utracie przyczepności przez tylne koła). Wybrnij z sytuacji wyważonymi ruchami kierownicy.

Staraj się pokonywać zakręty pod większym kątem niż zazwyczaj, zwłaszcza na wąskich uliczkach. Cały czas dbaj o płynność i przyczepność podczas jazdy. W razie konieczności podjazdu pod górkę wjedź na nią z lekkiego rozpędu - gołoledź uniemożliwi ci ruszenie pod górkę z miejsca. Zjeżdżając z góry nie jedź na luzie, delikatnie hamuj silnikiem. Ponadto trzymaj większy odstęp od innych użytkowników drogi.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy podczas gołoledzi?

Przede wszystkim jeszcze przed wystąpieniem minusowych temperatur zadbaj o wymianę opon na zimowe. Jazda na letnich oponach to wręcz prowokowanie zdarzeń losowych na oblodzonej drodze. Pamiętaj, że opony muszą mieć dobry bieżnik - wieloletnie opony z mocno zużytym bieżnikiem nie gwarantują żadnej przyczepności. W górskich warunkach konieczne będzie założenie łańcuchów na koła.

Jedź spokojnym, niezbyt szybkim tempem, dopasowanym do aktualnych warunków pogodowych. Jeśli możesz, odpuść wyprzedzanie - przynajmniej do momentu końca fragmentu jezdni z gołoledzią. Zapomnij o gwałtownym hamowaniu i dodawaniu gazu. Zimą każdy manewr musi być wykonywany z wyczuciem. Jeśli nie masz doświadczenia w jeździe po oblodzonej drodze, poszukaj bezpiecznego miejsca, w którym możesz poćwiczyć technikę i poznać zachowania auta w zimowych warunkach.

Jeżdżenie samochodem podczas gołoledzi - ryzyko

Jeśli na drodze jest ślisko, to powstaje zwiększone ryzyko wpadnięcia w poślizg. W takiej sytuacji możesz częściowo lub całkowicie stracić kontrolę nad pojazdem. W przypadku braku szybkiej i odpowiedniej reakcji możesz doprowadzić do wypadku. W najlepszej sytuacji po prostu zatrzymasz się w losowym miejscu, nikogo i niczego nie uderzając. Jednak o takim szczęściu można mówić co najwyżej na pustym parkingu. Jazda po drodze po mijanie innych uczestników ruchu oraz (w przypadku poślizgu) możliwość wpadnięcia na przydrożne drzewo bądź inne rzeczy.

Wbrew pozorom nie tylko szybka i gwałtowna jazda po oblodzonej drodze jest niebezpieczna. Ryzyko podczas gołoledzi stwarzają nawet kierowcy, którzy jeżdżą za wolno. Wie o tym każdy, kto musiał jechać za taką osobą. Zbyt wolna jazda może spowodować, że nie uda nam się wjechać na oblodzoną górkę albo że inni kierowcy zaczną się niecierpliwić, w związku z czym zaczną ryzykować, aby tylko wyprzedzić.

Jeżeli często jeździsz samochodem zimą i posiadasz tylko podstawowe OC, rozważ możliwość rozszerzenia ubezpieczenia. W razie stłuczki albo szkody parkingowej AC może być bardzo pomocne.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami