Niebieskie tablice rejestracyjne - kto je może mieć?

źródło: https://www.freepik.com

Na rodzimych drogach coraz częściej pojawiają się pojazdy posiadające zielone tablice rejestracyjne. Z czasem będzie ich coraz więcej. Dlaczego? Otóż, zielone tablice rejestracyjne są wydawane przy rejestracji samochodów elektrycznych (BEV) oraz wodorowych. Niekiedy na polskich drogach spotkamy również pojazdy wyposażone w niebieskie tablice rejestracyjne. Drogowe spotkania z takimi pojazdami (zwykle samochodami osobowymi) są częstsze między innymi w Warszawie oraz innych dużych miastach. Mimo tego, wszyscy polscy kierowcy powinni wiedzieć co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne. Odpowiadamy na to pytanie.

Kto może posiadać niebieskie tablice rejestracyjne w Polsce?

Kwestie związane z rejestracją pojazdów oraz wzorami tablic rejestracyjnych zostały dokładnie uregulowane przez obowiązujące przepisy. To właśnie przy ich pomocy można odpowiedzieć na pytanie co dokładnie oznacza tablica rejestracyjna niebieska (tzn. posiadająca niebieskie tło oraz białe litery i cyfry). Wyczerpujących informacji na temat używanych w Polsce tablic rejestracyjnych dostarcza nam Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów (Dz.U. 2022 poz. 1847). Ten akt prawny wydany na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym informuje, że obecnie do oznaczania pojazdów używane są następujące wzory tablic rejestracyjnych:

  • tablice zwyczajne - służące do oznaczania wszystkich pojazdów z wyłączeniem tych wymienionych niżej (uwaga: zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych i wodorowych również zaliczamy do tej kategorii jako tablice zwyczajne)
  • tablice indywidualne - posiadające wyróżnik województwa oraz indywidualny wyróżnik pojazdu (takie tablice są dostępne za opłatą wynoszącą w przypadku samochodu 1000 zł zamiast 80 zł, analogiczna stawka dla indywidualnych tablic motocyklowych to 500 zł)
  • tablice zabytkowe - przeznaczone do oznaczania pojazdów zabytkowych
  • tablice tymczasowe - służące do oznaczania pojazdów czasowo zarejestrowanych
  • tablice dyplomatyczne - przeznaczone do oznaczania pojazdów, które należą do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu

Warto wiedzieć, że niebieskie tablice rejestracyjne to nic innego jak właśnie opisane powyżej tablice dyplomatyczne. Najczęściej takie „blachy” widzimy na pojazdach należących do ambasad oraz ich personelu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. precyzuje, że dyplomatyczna tablica rejestracyjna posiada wytłoczony na niebieskim tle numer rejestracyjny białej barwy. Składa się on z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu (sześciu cyfr w przedziale od 000001 do 999999). Co ciekawe, niebieskie tablice rejestracyjne w Polsce nie muszą posiadać symbolu UE. Natomiast pojazd przedstawicielstwa dyplomatycznego obcego państwa powinien dodatkowo mieć na nadwoziu znak z literami „CD”. W przypadku pojazdów urzędu konsularnego, analogiczny znak składa się z liter „CC”.

Tablica rejestracyjna niebieska wraca do wojewody mazowieckiego

W ramach odpowiedzi na pytanie, kto ma niebieskie tablice rejestracyjne warto dodać, że procedura postępowania po zakupie pojazdu z takimi numerami jest specyficzna. Mianowicie, osoba nabywająca pojazd, który ma niebieskie tablice rejestracyjne nie otrzyma razem z nim wyjątkowych oznaczeń. Zbywca pojazdu ma bowiem obowiązek zwrócić wojewodzie mazowieckiemu niebieskie tablice rejestracyjne. Wojewoda wydaje w odpowiedzi specjalne zaświadczenie o zwrocie numerów dyplomatycznych. Powinno ono zostać przekazane nabywcy pojazdu. Taki dokument otrzymany od zbywcy, przy kolejnej rejestracji zastępuje poprzednie tablice rejestracyjne.

Ten kto ma niebieskie tablice rejestracyjne nie podlega kontroli OC

W kontekście prawnych ciekawostek, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Chodzi o przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124, poz. 1152). Ten akt prawny informuje, że pojazdy posiadające niebieskie tablice rejestracyjne nie podlegają kontroli obowiązku ubezpieczeniowego związanego z zakupieniem OC (zobacz: A. Kubiak-Cyrul [w:] Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Komentarz, red. G. Dybała, K. Szpyt, Warszawa 2022, art. 95).

Niebieskie tablice rejestracyjne są używane również w Holandii

Ostatnia ciekawostka, z którą są związane niebieskie tablice rejestracyjne ma charakter turystyczny. Chodzi o to, że rodzimi kierowcy po wizycie w Niderlandach czasem szukają w Internecie frazy „niebieskie tablice rejestracyjne Holandia” lub „niebieskie tablice rejestracyjne jaki kraj?”. Warto wiedzieć, że na terenie Holandii również są używane niebieskie tablice rejestracyjne (z czarnymi literami oraz cyframi). Nie oznaczają one jednak pojazdów dyplomatycznych, lecz są stosowane w przypadku taksówek.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami