Co warto wiedzieć o OC

Ubezpieczenie OC jest najbardziej podstawową polisą. Powinien posiadać je każdy właściciel samochodu. To tylko jeden z powodów, dla których warto posiadać praktyczną wiedzę oraz znajomość usług ubezpieczeniowych oferowanych na rynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jaka kara grozi za brak ważnego OC?
  2. Co należy sprawdzić nabywając używane auto?
  3. Kiedy zyskujesz zniżkę na OC?
  4. Kiedy tracisz zniżki na OC?

Za brak ubezpieczenia słono zapłacisz

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to gwarancja otrzymania pieniędzy od ubezpieczyciela na pokrycie szkód w momencie spowodowania wypadku lub stłuczki.

Nie opłaca się na tym oszczędzać! Kara za brak ubezpieczenia OC to od 140 zł do 6300 zł w zależności od tego, jak długo jeździliśmy bez ważnego OC. Polisę należy wykupić dla każdego auta – nawet tego, które nie jest przez nas używane.

Z jeszcze wyższymi opłatami powinniśmy się liczyć, jeżeli nie mając ważnego OC spowodujemy wypadek. W tym przypadku pieniądze poszkodowanemu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jednak nie oznacza to, że sprawca nie poniesie żadnych konsekwencji - wręcz przeciwnie - po wypłaceniu odszykowania UFG będzie domagał się od niego jego zwrotu całej kwoty.

Natomiast jeżeli to my jesteśmy stroną poszkodowaną, a sprawca nie posiada OC, zanotujmy wszystkie dane sprawcy i jego pojazdu, a następnie zgłośmy zdarzenie w zakładzie ubezpieczeniowym. Towarzystwo przekażę informacje dalej do UFG, które zajmie się całą sprawą.

OC a samochód używany

Decydując się na zakup auta z rynku wtórnego naszym obowiązkiem jest upewnienie się do kiedy ważna jest polisa OC danego samochodu. Zapytajmy o to wcześniejszego właściciela pojazdu lub sprawdźmy w UFG. Jeżeli kupujesz auto bez ważnego OC musisz je ubezpieczyć jeszcze tego samego dnia! Pamiętaj: nawet że już za jeden dzień bez aktualnego OC będziesz musiał zapłacić karę.

Jeśli kupiłeś używane auto z ważną polisą, skontaktuj się z jego ubezpieczycielem, aby ten mógł obliczyć nową wartość twojej składki. Dzięki temu unikniesz kosztów rekalkulacji (wyrównania), ponieważ wcześniejsze ubezpieczenie zawierało zniżki poprzedniego właściciela, które prawdopodobnie nie będą ci obecnie przysługiwać.

Sprzedajesz samochód? Nie zapomnij poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Masz na to dokładnie 14 dni. Zakład ubezpieczeniowy będzie potrzebował danych nowego właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres, pesel). Jeżeli tego nie wykonasz wysoce prawdopodobne, że koszty ubezpieczenia twego starego samochodu będziesz dzielił z jego nowym właścicielem.

Sprawdź zniżki na OC

Sprawdź, czy nie przysługują ci żadne z niżej wymienionych zniżek:

  • Bezszkodowa jazda. Za każdy rok bezpiecznej, bezszkodowej jazdy otrzymasz od 5% do nawet 20% zniżki. Jej wysokość będzie zależała od wewnętrznych ustaleń ubezpieczyciela. Dla niektórych firm ważny jest również bezszkodowy okres, a aby osiągnąć maksymalną kwotę zniżek, konieczna jest jazda bez stłuczek i wypadków przez czas określony przez ubezpieczyciela.
  • Dodaj współwłaściciela do samochodu. Jeżeli pojazd ma dwóch współwłaścicieli, w tym jednego z dłuższym stażem, możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki tej bardziej doświadczonej osoby w momencie obliczania OC.
  • Wspólnota małżeńska. Małżeństwa posiadające wspólnotę majątkową mogą przejmować swoje zniżki. I tak np. jeśli mąż posiada 20% ulg, a żona 60%, przy obliczaniu ceny OC u ubezpieczyciela mąż może podać zniżki swojej żony. Dzięki temu otrzyma bardziej atrakcyjną wycenę ubezpieczenia.

Sytuacje, które powodują utratę zniżek:

  • Spowodowanie szkody. Najczęstszą przyczyną utraty zniżek jest spowodowanie wypadku. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może potrącić od 5% do 20% twojej ulgi.
  • Brak ubezpieczenia przez pewien czas. Bardzo ważna jest cykliczność w przedłużaniu ważności ubezpieczenia OC. Jeżeli przez kilka lat nie posiadałeś ważnego OC, oznacza to, że możesz utracić zniżki za bezszkodową jazdę. To ile faktycznie utracisz zależy od ubezpieczyciela.
  • Spowodowanie wypadku przez innego kierującego. Co ciekawe, dla ubezpieczyciela nie jest ważne kto prowadził samochód w momencie spowodowania wypadku. Interesuje go jedynie kto widnieje zapisany jako właściciel pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. W praktyce oznacza to, że zniżki na OC za spowodowanie wypadku utraci właściciel pojazdu, a nie kierowca, który go spowodował.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami