Jazda w szpilkach - czy grozi za to mandat?

źródło: Freepik.com

Prawo nie określa tego, w jakich butach można jeździć samochodem. Jednak część kobiet zastanawia się, czy za jazdę w szpilkach można dostać mandat? Okazuje się, że to pytanie nie jest bezpodstawne. Prowadzenie samochodu w szpilkach w teorii nie jest zakazane, a w praktyce może, choć nie musi, wiązać się z powodowaniem zagrożenia na drodze. Dlatego prowadzenie samochodu w butach na wysokich obcasach wiąże się też z ryzykiem otrzymania mandatu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co prawo mówi o kierowaniu autem w butach na obcasach?
  2. Czy prowadzenie samochodu w szpilkach jest bezpieczne?
  3. Jakie buty są najlepsze dla kierowcy?
  4. Co prócz właściwego obuwia wpływa na jakość jazdy?

Buty na wysokich obcasach a prowadzenie samochodu

Nie istnieją żadne podstawy prawne, według których nie można prowadzić samochodu w konkretnym obuwiu. Jednak za jazdę w szpilkach można dostać mandat. Dzieje się tak w sytuacjach, w których źle dobrane do jazdy buty powodują zagrożenie życia i zdrowia. Szpilki to niezbyt wygodne obuwie, w związku z czym mogą zostać uznane za czynnik zwiększający zagrożenie na drodze. Oczywiście podczas kontroli drogowej większe znaczenie dla funkcjonariuszy będą miały inne rzeczy, takie jak m.in. trzeźwość kierowcy, ważny przegląd techniczny auta czy posiadanie ważnej polisy OC.

Jednak podczas szczegółowej kontroli funkcjonariusze mogą sprawdzić praktycznie wszystko, w tym to, jak kierowca jest przygotowany do jazdy. Przykładowo osoba, która w wynikach badań lekarskich (obowiązkowych podczas ubiegania się o prawo jazdy) ma stwierdzoną wadę wzroku, musi podczas kierowania samochodem mieć okulary (lub soczewki). W praktyce rzadko się zdarza, żeby to było sprawdzane, a więc tym bardziej funkcjonariusze nie będą patrzeć na rodzaj obuwia. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli już wsiadamy za kierownicę, to powinniśmy maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo (swoje i innych użytkowników drogi).

Czy prowadzenie samochodu w szpilkach jest bezpieczne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli kobieta posiada doświadczenie w prowadzeniu samochodu w butach na wysokim obcasie, to nie powinno to zbytnio zwiększać zagrożenia. Z drugiej strony szpilki mogą utknąć pod pedałem albo wbić się w dywanik w najmniej spodziewanym momencie. Ułożenie stopy w takim obuwiu jest nienaturalne, co może przekładać się na szybkość reakcji.

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest posiadanie w samochodzie wygodnej pary butów, którą zawsze można założyć na czas jazdy. Nie trzeba się wtedy martwić, czy szpilki bądź buty, które akurat mamy danego dnia, będą w jakikolwiek sposób wpływać na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia.

Warto też wziąć pod uwagę, że w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku ubezpieczyciel zawsze szczegółowo analizuje każde zdarzenie. Jeśli eksperci uznają, że prowadzenie samochodu w szpilkach w jakimkolwiek stopniu przyczyniło się do kolizji, to może to skutkować obniżeniem, a nawet odmową wypłaty odszkodowania. Dodatkowo dla sprawcy zdarzeń drogowych tracą wypracowane zniżki, a że ubezpieczenie OC bez zniżek jest droższe, więc tym bardziej warto unikać wszelkich ryzykownych sytuacji.

Jakie buty dla kierowcy?

Najbezpieczniejsze buty do jazdy powinny:

  • być płaskie,
  • stabilnie trzymać się na stopach,
  • nie mieć żadnych elementów, które mogą zahaczyć o pedał,
  • nie powodować żadnego dyskomfortu.

W skrócie powinny to być buty wygodne i dopasowane. Część kobiet-kierowców może stwierdzić, że dla nich wygodnymi butami do jazdy są właśnie szpilki. Nie są to rekomendowane buty dla kierowcy, ale przy odpowiednich umiejętnościach nawet wysoki obcas nie będzie przeszkadzał w prowadzeniu. Mimo wszystko cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, że za buty na wysokich obcasach można dostać mandat. To sytuacje równie rzadkie jak mandat dla pasażera samochodu, ale się zdarzają.

Prowadzenie samochodu w szpilkach a pozostałe przygotowania do jazdy

Pamiętaj, że dobre buty to nie wszystko. Cały strój do jazdy powinien być wygodny - nie może krępować ruchów. Ponadto przed wyruszeniem w drogę zadbaj o prawidłowe ustawienie fotela oraz lusterek. Część kierowców, którzy chwilowo korzystają z nieswojego auta, nie zmienia ustawienia tych elementów - wychodzą z założenia, że na jedną, krótką przejażdżkę nie ma sensu tego robić. Tymczasem źle ustawione lusterka to ograniczona widoczność, a źle ustawiony fotel to dodatkowe zagrożenia dla zdrowia podczas kolizji.

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu i lekach, które mogą powodować senność czy utratę koncentracji. Auto, które prowadzisz, powinno posiadać ważne OC oraz aktualny przegląd techniczny. Jeśli nie masz pewności co do daty ważności ubezpieczenia, możesz w łatwy i szybki sposób sprawdzić ważność polisy OC online.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami