Jakie nowe uprawnienia dla kierowców wchodzą w życie w 2022 roku?

źródło: Freepik.com

Rok 2022 to rok zmian dla kierowców. Przede wszystkim zaostrzeniu ulegają kary za nieprzestrzeganie przepisów. Łatwiej też będzie stracić prawo jazdy za wykroczenia drogowe. Jednak wraz ze zwiększonymi restrykcjami pojawia się także kilka innych zmian, które stanowić będą pewne ułatwienia. Jakie więc zmiany wchodzą w życie i co czeka kierowców?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie zmiany deregulacyjne wchodzą w 2022?
  2. Do czego będzie przypisana tablica rejestracyjna?
  3. Czy będzie możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu?
  4. Co z naklejką na szybę i kartą pojazdu?
  5. Jakie nowe uprawnienia będą mieli kierowcy?
  6. Czy są przewidziane wyższe kary dla kierowców?

Zmiany deregulacyjne

Od zeszłego roku trwa nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym, która została przygotowana w roku 2019. Nazywana jest ona pakietem deregulacyjnym, powstałym przy udziale Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Cyfryzacji. Wprowadzane zmiany mają za zadanie ułatwić życie właścicielom samochodów oraz kierowcom. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest m.in. uproszczenie procedur związanych z rejestracją pojazdów oraz ograniczenie ilości dokumentów, jakie towarzyszą temu procesowi. Niektóre przepisy obowiązują już od grudnia 2020 roku. 1 stycznia 2022 r. to z kolei data, od której realizowany jest kolejny etap wprowadzania nowego prawa i przepisów, związanych ze zmianami w kodeksie drogowym.

Tablica rejestracyjna w 2022 r przypisana do pojazdu

Wszystkie używane samochody, które były wcześniej zarejestrowane na terytorium Polski, będą mogły zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne. Wystarczy, że nowy właściciel pojazdu złoży w wydziale komunikacji wniosek, zawierający prośbę o pozostawienie nadanego wcześniej numeru rejestracyjnego i tablic. Kierowcy nie muszą więc ich wymieniać. Do tej pory było to możliwe tylko wtedy, gdy zbywca i nabywca samochodu zamieszkiwali ten sam powiat. Zmiana ta ma obowiązywać od 31 stycznia bieżącego roku.

W temacie tym istnieją jednak pewne ograniczenia. Jak już wspomnieliśmy, możliwość pozostawienia tablic dotyczy tylko samochodów rejestrowanych w Polsce. Poza tym dotychczasowe tablice muszą być w dobrym stanie. Te, które są pogięte, mają wyblakłe oznaczenia lub są zardzewiałe, trzeba będzie wymienić na nowe. Pamiętajmy też, że tablice muszą posiadać symbol UE. Oznacza to, że starsze typy tablic trzeba będzie wymienić na nowe.

Nowe przepisy to możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu

Kolejną ze zmian, jaka zadziała na korzyść właścicieli samochodów osobowych, jest możliwość ich czasowego wycofania z ruchu. Nie dotyczy to jednak każdego auta a tylko tych, które są uszkodzone i wymagają intensywnego remontu. Nie mogą więc być to pojazdy nieużywane tylko chwilowo, ale te, co do których istnieje uzasadniony powód. Przywrócenie takiego pojazdu do ruchu będzie wymagało przeprowadzenia jego badania technicznego.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia konstrukcji nośnej pojazdu, będzie można wycofać go z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Dzięki temu kierowcy będą mogli ograniczyć koszt, jaki związany jest z ubezpieczeniem pojazdu. Na okres naprawy nie będzie bowiem obowiązku ubezpieczania samochodu. Jednakże może to stać się dopiero wtedy, gdy od daty poprzedniego wycofania z ruchu upłynęły 3 lata. Pamiętajmy też, że nie istnieje możliwość przedłużenia okresu wyrejestrowania samochodu. Nowe udogodnienie wejdzie w życie z dniem 31 stycznia bieżącego roku.

Koniec z naklejkami na szybę i z kartą pojazdu

Dzień 4 września tego roku, będzie tym dniem, w którym urzędy nie będą więcej wydawać nalepek kontrolnych (i ich wtórników), naklejanych na przednie szyby samochodów. Z ulgą odetchną więc wszyscy kierowcy, którzy będą chcieli przepisać samochód na siebie. Nie tylko zaoszczędzą, ale także nie będą mieć problemu z odklejeniem dotychczasowej naklejki. A jak zapewne większość osób wie, jest to dość trudne. Znikną także karty pojazdu.

Jedynym warunkiem, dla którego naklejka będzie musiała zostać obowiązkowo odklejona jest sytuacja, w której nowy nabywca używanego samochodu zechce zmienić jego numery rejestracyjne. Naklejkę trzeba będzie wtedy usunąć. W innym przypadku jej numer będzie niezgodny z nowym numerem na tablicach rejestracyjnych. A to niedopuszczalne. Od maja tego roku zmieni się z kolei wygląd dowodów rejestracyjnych. Będą one wykonywane w nowocześniejszej technologii, utrudniającej podrobienie dokumentu.

Nowe uprawnienia oraz pakiet mobilności

24 grudnia 2021, czyli całkiem niedawno, zmieniły się przepisy dotyczące uprawnień kierowców. Mianowicie Ci, którzy posiadają polskie prawo jazdy od dwóch lat, w kategorii B, zyskali uprawnienia do kierowania pojazdami zasilanymi paliwami alternatywnymi. Dotyczy to jednak prowadzenia pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ale mniejszej niż 4,25 t - jeśli przekroczenie masy wynika ze stosowania paliw alternatywnych.

Od lutego tego roku wchodzą natomiast nowe regulacje dotyczące kierowców zawodowych, czyli wykonujących przewozy drogowe. Zmiany pojawią się w postaci przepisów pakietu mobilności - unijnego projektu, procedowanego przez nasz sejm. Osoby pracujące dla polskich przewoźników w transporcie międzynarodowym, będą musiały zarabiać tyle samo, co kierowca w danym kraju na terenie Unii Europejskiej. Pensja polskiego kierowcy będzie więc musiała zostać wyrównana do pensji minimalnej w danym kraju w UE, do którego udaje się kierowca.

Wyższe kary dla kierowców

Oprócz wspominanych zmian, które mają zadziałać na korzyść kierowców, jednoczesnemu zaostrzeniu uległy stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego mogą spodziewać się bardzo wysokich kar, sięgających nawet kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za samo przekroczenie prędkości o 30 km/h zapłacimy od 400 do 2500 zł. Zmienia się także sposób na usunięcie punktów karnych. Znikną one dopiero 2 lata po tym, jak zapłacimy karę. Do końca roku znikną też kursy redukujące punkty.

Docelowo zaostrzenie przepisów ma za zadanie zmusić kierowców do ostrożnej jazdy oraz ograniczyć liczbę kolizji i wypadków na drogach, często z udziałem pieszych. Pamiętajmy też, że jako kierowcy mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście.

Kolejną zmianą jest połączenie punktów karnych i wykroczeń ze składką OC. Im więcej ich będziemy mieć, tym wyższą składkę zapłacimy. Co więcej - sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców dane, będą od teraz zawierać nie tylko informacje o karnych punktach, ale także o wysokości nałożonych na nas mandatów i tym, czy je opłaciliśmy. Dane te trafią do ubezpieczycieli, którzy na ich podstawie wyliczą wartość naszej składki. W nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym znajdziemy więc nie tylko ułatwienia, ale i obostrzenia, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami