Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

źródło: Freepik.com

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak możemy otrzymać karę. Standardowo umowa ubezpieczenia w zakresie OC obowiązuje cały rok i poza wyjątkowymi sytuacjami, nie możemy z niej zrezygnować. Istnieją jednak okoliczności, które nie tylko uprawniają do zakończenia polisy przed czasem, ale także do zwrotu zapłaconej składki OC.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak uzyskać zwrot zapłaconej składki OC?
  2. Jakie są poszczególne przypadki, kiedy zawraca się składkę OC?
  3. Czy przy likwidacji szkody przysługuje także zwrot składki?
  4. Czy zwrot składki przysługuje za podwójnie wykupione OC?
  5. Czy składka OC zakupiona zdalnie też podlega zwrotowi?

Jak się starać o zwrot zapłaconej składki OC i komu przysługuje?

Zwrot składki z OC przysługuje w praktyce najczęściej w przypadku, gdy:

  • sprzedajemy auto i nowy właściciel nie będzie korzystał z naszego ubezpieczenia,
  • przy zezłomowaniu/wyrejestrowaniu pojazdu,
  • po kradzieży auta,
  • przy rezygnacji z umowy zawartej przez telefon lub Internet, jeśli została ona opłacona.

Jak wyglądają szczegółowo poszczególne przypadki?

Zwrot składki OC po sprzedaży auta

Sprzedając pojazd, musimy liczyć się z tym, że nowy właściciel będzie korzystał dalej z naszej umowy ubezpieczenia. Nie możemy w żaden sposób zobligować go do jej zakończenia, chyba że dogadamy się na zasadzie pełnej dobrowolności. W praktyce, nowy właściciel zwykle chce kontynuować umowę OC i nie możemy domagać się od ubezpieczyciela zwrotu składki za okres, kiedy to nie my korzystamy z pojazdu.

Jeśli jednak z jakiś względów nowy właściciel zrezygnuje z umowy OC, możemy faktycznie otrzymać zwrot składki z OC.

Wysokość zwrotu z OC zależy od wysokości składki i okresu pozostającego do końca polisy. Jeśli termin końca OC przypada za 6 miesięcy, ubezpieczyciel zwróci połowę składki, którą zapłaciliśmy.

Zwrot ubezpieczenia OC – praktyka i procedura

Idealnie, jeśli przy sprzedaży samochodu uzyskasz od kupującego deklarację w sprawie OC. Bez względu na jego decyzję, powinieneś w terminie 14 dni, poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, w terminie 14 dni od wypowiedzenia umowy przez kupującego samochód, otrzymasz zwrot składki od ubezpieczyciela.

UWAGA: Nie ma konieczności składania w tym celu specjalnego wniosku. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci pieniądze na konto lub przekazem pocztowym. Zwykle przedstawiciel towarzystwa kontaktuje się z klientem na numer telefonu podany przy zawieraniu polisy OC lub na adres e-mail.

Zwrot składki OC przy zezłomowaniu/wyrejestrowaniu pojazdu

W polskim prawie nie przewidziano możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu, dlatego najczęstszą przyczyną takiej czynności jest zezłomowanie samochodu. Auto, które jest niesprawne, ale nadal zarejestrowane, musi mieć ważne OC, nawet jeśli w środku rosną kwiaty, a pojazd nadaje się tylko na złom.

Nie warto więc utrzymywać takiego samochodu - trzeba przeprowadzić procedurę zezłomowania i wyrejestrować samochód.

Po przeprowadzeniu takich czynności powinniśmy poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu samochodu i analogicznie jak w przypadku sprzedaży auta, otrzymamy zwrot za niewykorzystany okres ochrony OC.

Zwrot składki OC po kradzieży samochodu

Mało osób wie, że także w takiej sytuacji, możemy wystąpić o zwrot składki OC. Pojazd oczywiście powinien być również wyrejestrowany. Zwrot przysługuje za okres od dnia kradzieży do ostatniego dnia obowiązywania polisy.

Czy zwrot składki OC należy się, jeśli z polisy była likwidowana szkoda?

Pan Adam zawarł umowę OC w kwietniu 2019, w maju miał szkodę z OC, a w czerwcu zdecydował się sprzedać pojazd, gdyż naprawa jego zdaniem była nieopłacalna. Czy w tej sytuacji pan Adam może wystąpić o zwrot składki OC, jeśli nowy właściciel nie zdecydował się kontynuować polisy? Tak, nawet w takiej sytuacji, ubezpieczyciel powinien zwrócić składkę za niewykorzystany okres ochrony. W tym wypadku będzie to aż 10 miesięcy, a więc pan Adam może otrzymać zwrot w wysokości prawie całej zapłaconej składki OC.

Obowiązek ten wynika z nowelizacji „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK". W tej sytuacji należy zgłosić towarzystwu dyspozycję zwrotu składki.

Zwrot składki OC, a podwójne ubezpieczenie

Jeszcze niedawno, problem podwójnego ubezpieczenia był bardzo powszechny. Dziś sytuacja taka zdarza się zdecydowanie rzadziej, ale faktycznie spora grupa kierowców może mieć z nią do czynienia.

Najczęściej o podwójnym ubezpieczeniu OC mówimy wtedy, gdy wypowiadamy umowę OC, kupujemy nową, a wypowiedzenie zostało złożone w sposób nieskuteczny i stara polisa przedłużyła się automatycznie.

W takiej sytuacji możemy wznowioną umowę wypowiedzieć, nie musimy też jej opłacać w całości. Jeśli dokonaliśmy płatności automatycznie, towarzystwo zwróci składkę pomniejszając ją o okres, w którym polisa była ważna. Jeśli płatności nie było, powinniśmy zapłacić za okres obowiązywania tej polisy, czyli np. za 10 dni.

Zwrot składki za OC kupione przez Internet lub telefon

Zgodnie z prawem, od umowy zawartej na odległość możemy odstąpić przez 30 dni.

Jeśli odstępujemy od umowy OC zawartej przez internet lub telefon, pamiętajmy, że za opłaconą polisę możemy uzyskać zwrot w pełnej wysokości, ale warto pamiętać, że wypowiedzenie takiej umowy, przy braku innej, może spowodować przerwę w ubezpieczeniu pojazdu, za którą możemy zostać ukarani przez UFG.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami