Kiedy przysługuje zwrot składki OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak możemy otrzymać karę. Standardowo umowa ubezpieczenia w zakresie OC obowiązuje cały rok i poza wyjątkowymi sytuacjami, nie możemy z niej zrezygnować. Istnieją jednak okoliczności, które nie tylko uprawniają do zakończenia polisy przed czasem, ale także do zwrotu zapłaconej składki OC.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak uzyskać zwrot zapłaconej składki OC?
- Jakie są poszczególne przypadki, kiedy zawraca się składkę OC?
- Czy przy likwidacji szkody przysługuje także zwrot składki?
- Czy zwrot składki przysługuje za podwójnie wykupione OC?
- Czy składka OC zakupiona zdalnie też podlega zwrotowi?
Jak się starać o zwrot zapłaconej składki OC i komu przysługuje?
Zwrot składki z OC przysługuje w praktyce najczęściej w przypadku, gdy:
- sprzedajemy auto i nowy właściciel nie będzie korzystał z naszego ubezpieczenia,
- przy zezłomowaniu/wyrejestrowaniu pojazdu,
- po kradzieży auta,
- przy rezygnacji z umowy zawartej przez telefon lub Internet, jeśli została ona opłacona.
Jak wyglądają szczegółowo poszczególne przypadki?
Zwrot składki OC po sprzedaży auta
Sprzedając pojazd, musimy liczyć się z tym, że nowy właściciel będzie korzystał dalej z naszej umowy ubezpieczenia. Nie możemy w żaden sposób zobligować go do jej zakończenia, chyba że dogadamy się na zasadzie pełnej dobrowolności. W praktyce, nowy właściciel zwykle chce kontynuować umowę OC i nie możemy domagać się od ubezpieczyciela zwrotu składki za okres, kiedy to nie my korzystamy z pojazdu.
Jeśli jednak z jakiś względów nowy właściciel zrezygnuje z umowy OC, możemy faktycznie otrzymać zwrot składki z OC.
Wysokość zwrotu z OC zależy od wysokości składki i okresu pozostającego do końca polisy. Jeśli termin końca OC przypada za 6 miesięcy, ubezpieczyciel zwróci połowę składki, którą zapłaciliśmy.
Zwrot ubezpieczenia OC – praktyka i procedura
Idealnie, jeśli przy sprzedaży samochodu uzyskasz od kupującego deklarację w sprawie OC. Bez względu na jego decyzję, powinieneś w terminie 14 dni, poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta.
Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, w terminie 14 dni od wypowiedzenia umowy przez kupującego samochód, otrzymasz zwrot składki od ubezpieczyciela.
UWAGA: Nie ma konieczności składania w tym celu specjalnego wniosku. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci pieniądze na konto lub przekazem pocztowym. Zwykle przedstawiciel towarzystwa kontaktuje się z klientem na numer telefonu podany przy zawieraniu polisy OC lub na adres e-mail.
Zwrot składki OC przy zezłomowaniu/wyrejestrowaniu pojazdu
W polskim prawie nie przewidziano możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu, dlatego najczęstszą przyczyną takiej czynności jest zezłomowanie samochodu. Auto, które jest niesprawne, ale nadal zarejestrowane, musi mieć ważne OC, nawet jeśli w środku rosną kwiaty, a pojazd nadaje się tylko na złom.
Nie warto więc utrzymywać takiego samochodu - trzeba przeprowadzić procedurę zezłomowania i wyrejestrować samochód.
Po przeprowadzeniu takich czynności powinniśmy poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu samochodu i analogicznie jak w przypadku sprzedaży auta, otrzymamy zwrot za niewykorzystany okres ochrony OC.
Zwrot składki OC po kradzieży samochodu
Mało osób wie, że także w takiej sytuacji, możemy wystąpić o zwrot składki OC. Pojazd oczywiście powinien być również wyrejestrowany. Zwrot przysługuje za okres od dnia kradzieży do ostatniego dnia obowiązywania polisy.
Czy zwrot składki OC należy się, jeśli z polisy była likwidowana szkoda?
Pan Adam zawarł umowę OC w kwietniu 2019, w maju miał szkodę z OC, a w czerwcu zdecydował się sprzedać pojazd, gdyż naprawa jego zdaniem była nieopłacalna. Czy w tej sytuacji pan Adam może wystąpić o zwrot składki OC, jeśli nowy właściciel nie zdecydował się kontynuować polisy? Tak, nawet w takiej sytuacji, ubezpieczyciel powinien zwrócić składkę za niewykorzystany okres ochrony. W tym wypadku będzie to aż 10 miesięcy, a więc pan Adam może otrzymać zwrot w wysokości prawie całej zapłaconej składki OC.
Obowiązek ten wynika z nowelizacji „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK". W tej sytuacji należy zgłosić towarzystwu dyspozycję zwrotu składki.
Zwrot składki OC, a podwójne ubezpieczenie
Jeszcze niedawno, problem podwójnego ubezpieczenia był bardzo powszechny. Dziś sytuacja taka zdarza się zdecydowanie rzadziej, ale faktycznie spora grupa kierowców może mieć z nią do czynienia.
Najczęściej o podwójnym ubezpieczeniu OC mówimy wtedy, gdy wypowiadamy umowę OC, kupujemy nową, a wypowiedzenie zostało złożone w sposób nieskuteczny i stara polisa przedłużyła się automatycznie.
W takiej sytuacji możemy wznowioną umowę wypowiedzieć, nie musimy też jej opłacać w całości. Jeśli dokonaliśmy płatności automatycznie, towarzystwo zwróci składkę pomniejszając ją o okres, w którym polisa była ważna. Jeśli płatności nie było, powinniśmy zapłacić za okres obowiązywania tej polisy, czyli np. za 10 dni.
Zwrot składki za OC kupione przez Internet lub telefon
Zgodnie z prawem, od umowy zawartej na odległość możemy odstąpić przez 30 dni.
Jeśli odstępujemy od umowy OC zawartej przez internet lub telefon, pamiętajmy, że za opłaconą polisę możemy uzyskać zwrot w pełnej wysokości, ale warto pamiętać, że wypowiedzenie takiej umowy, przy braku innej, może spowodować przerwę w ubezpieczeniu pojazdu, za którą możemy zostać ukarani przez UFG.
Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń