Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych - kto skorzysta?

źródło: https://www.adobestock.com

Kierowcy już od lat narzekali na wydatki związane z koniecznością zmiany tablic rejestracyjnych po przerejestrowaniu pojazdu. Dość problematyczna dla wielu osób była też konieczność odkręcania tablic oraz montażu nowych „numerów”. W odpowiedzi ustawodawca postanowił wyjść naprzeciw właścicielom samochodów. Dzięki temu od stosunkowo niedawna możliwe jest przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych i to niezależnie od miejsca zamieszkania nowego właściciela. Warto wyjaśnić, w jakich sytuacjach takie ułatwienie może zostać zastosowane. Niestety, rejestracja auta bez zmiany tablic będzie niedostępnym rozwiązaniem jeśli samochód posiada starsze tablice rejestracyjne.

Rejestracja samochodu bez zmiany tablic: nowe zasady od 2022 r.

Dość często pojawiają się pytania od kiedy nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych przy przerejestrowywaniu samochodu. Warto wiedzieć, że obecne zasady w tym zakresie obowiązują od 31 stycznia 2022 r. Przepisy umożliwiające łatwe pozostawienie krajowych tablic założonych przez poprzedniego właściciela auta wprowadziła ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 1517). Administracja państwowa potrzebowała jednak około półtora roku czasu na wprowadzenie nowego rozwiązania.

Zgodnie z obecnymi przepisami, przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest możliwe po uprzednim spełnieniu trzech następujących warunków:

  • osoba składająca wniosek o rejestrację chce zachowania dotychczasowych numerów
  • pojazd był już wcześniej zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i aktualnie posiada tablice rejestracyjne zgodne z przepisami
  • tablice są utrzymane w odpowiednim stanie i nie ma problemu z ich czytelnością

Jeżeli co najmniej jeden z powyższych warunków nie został spełniony, to zmiana właściciela pojazdu będzie skutkowała koniecznością wnioskowania o nowe tablice rejestracyjne i poniesienia kosztów z tego tytułu. Należy dodać, że analizowana zasada, którą wyraża artykuł 73 ustęp 1a ustawy prawo o ruchu drogowym obejmuje również inne pojazdy podlegające rejestracji (m.in. motocykle i motorowery). Właściciele takich pojazdów również mogą zaoszczędzić pieniądze dzięki ułatwieniom obowiązującym od 31 stycznia 2022 r.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Nowe przepisy mają dla kierowców znaczenie przede wszystkim w kontekście oszczędności. Osoby pytające, jaki jest koszt rejestracji samochodu bez zmiany tablic powinny wiedzieć, że

taki wydatek wynosi 81,00 zł pod warunkiem zachowania tablic rejestracyjnych należących do poprzedniego właściciela pojazdu. Jeśli ma miejsce przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic, to kierowca zaoszczędzi łącznie 80,50 zł. Mowa o kwocie 80,00 zł jako opłacie za tablice samochodowe, a także o braku konieczności zapłaty 50 groszy opłaty ewidencyjnej od tablic. W przypadku motocykli i motorowerów, analogiczna oszczędność wynosi odpowiednio 40,50 zł oraz 30,50 zł (z wliczeniem opłaty ewidencyjnej). Warto dodać, że od 4 września 2022 r. kierowcy nie muszą już płacić za karty pojazdu i nalepki kontrolne na szybę.

Kierowca ubiegający się o przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic, wniosek składa na standardowych zasadach. We wzorze wniosku powinna znajdować się opcja związana z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych. Jeżeli kierowca ją wybierze, to nadal będą obowiązywać te same wymagania związane z potrzebnymi dokumentami jako załącznikami do wniosku. W przypadku używanego auta kupionego na terytorium Polski, chodzi o dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym badaniu technicznym, potwierdzenie wniesienia opłat i dokument potwierdzający nabycie (np. umowę lub fakturę).

Kiedy nowe przepisy nie mają jednak zastosowania?

Należy pamiętać, że w pewnych okolicznościach przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic nie będzie możliwe. Wspomniane już wcześniej wymagania wskazują, że zachowywane tablice rejestracyjne powinny odpowiadać obecnym wzorom. W związku z powyższym, rejestracja auta bez zmiany tablic będzie niemożliwa jeśli samochód ma jeszcze czarne tablice rejestracyjne z białymi numerami albo nieco nowsze tablice posiadające polską flagę zamiast dwunastu gwiazd na błękitnym tle jako symbolu Unii Europejskiej. Czarne tablice rejestracyjne, których praktycznie już nie widzimy na drogach były wydawane do początku maja 2000 r. Natomiast wzór podobny do obecnego i różniący się obecnością polskiej flagi zamiast unijnej symboliki był wydawany kierowcom od 1 maja 2000 r. do 30 kwietnia 2006 r.

Rejestracja samochodu bez zmiany tablic posiadających starszy wzór jest niemożliwa, ponieważ państwo dąży do ujednolicenia systemu oznakowania pojazdów. Jeżeli przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic będzie niewykonalne, to taka sytuacja oznacza również twierdzącą odpowiedź na pytanie, czy trzeba mieć tablice rejestracyjne przy rejestracji. Urząd przyjmie starsze tablice również wtedy, gdy kierowca chce zmienić numery pomimo braku takiego obowiązku.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami