Skoda - ile kosztuje ubezpieczenie OC tego auta?

Samochody marki Skoda są jednymi z najchętniej kupowanych w Polsce. Jeszcze niedawno, bo w 2019 r. Skoda była najpopularniejszą marką pod względem liczby rejestracji nowych samochodów. Czy niskie OC jest jednym z czynników wpływających na popularność Skody w kraju? Ile średnio kosztuje ubezpieczenie komunikacyjne dla tej marki?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy Skoda jest chętnie kupowana w Polsce?
 2. Jaka jest średnia cena ubezpieczenia auta marki Skoda?
 3. Jak zmniejszyć koszt ubezpieczenia Skody?
 4. Które modele Skody mają najtańsze ubezpieczenie OC?
 5. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie Skody?

Skoda - jedna z najchętniej wybieranych marek w Polsce

O ile jeszcze w 2019 roku różne modele marki Skoda były najchętniej wybieranymi nowymi samochodami w Polsce, o tyle w 2020 roku pozycja Skody w rankingach nieco osłabła (spadła na drugie miejsce). Nie oznacza to jednak, że ta marka przestała być popularna! Chociaż 2020 rok był czasem, w którym wszyscy producenci aut zanotowali znaczne spadki, to i tak Skodzie udało się sprzedać aż 55 068 nowych aut.

30% tego wyniku stanowi model Skoda Octavia (18 260 sztuk). Czeską markę pierwszego miejsca pod względem sprzedaży pozbawiła Toyota. W 2020 roku sprzedano aż 58 464 aut: 16 980 egzemplarzy Toyoty Corolli oraz 14 945 Toyoty Yaris.

Samochody marki Skoda są uznawane są za bezpieczne, rodzinne i przestronne. Nie są też mocno awaryjne. Okazuje się, że na popularność marki może wpływać także niska cena ubezpieczenia OC. Obowiązkowa polisa komunikacyjna nie jest w tym przypadku czymś, co mocno narusza oszczędności kierowców - w przeciwieństwie do takich marek jak m.in. BMW czy Audi.

Skoda - średnia cena ubezpieczenia samochodu

Średnia cena OC dla samochodów marki Skoda wynosi od 600 do 800 zł. Oferty dotyczą doświadczonych kierowców z wypracowanymi zniżkami (60%). Ceny ubezpieczenia Skody bez zniżek są już znacznie wyższe. Za OC na rok niedoświadczony kierowca zapłaci średnio 1300 - 1400 zł, w zależności od modelu Skody.

Podczas porównania oferty ubezpieczenia dla Skody można zauważyć duży rozstrzał cenowy. Można znaleźć zarówno OC za nawet 250 zł (tylko doświadczeni kierowcy, pełne zniżki, konkretne modele aut), jak i oferty za 1400 zł.

Jak zmniejszyć koszt ubezpieczenia Skody?

Po pierwsze - wybierając model, który posiada najtańsze OC. Marka to jedno, ale konkretny model także ma duże znaczenie. Pozostałe sposoby na zmniejszenie wysokości składki to oczywiście bezszkodowa jazda. Standardowo za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca zdobywa 10% zniżek (lub 20%, ale wszystko zależy od indywidualnej oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego).

Młodzi kierowcy, którzy chcą ubezpieczyć Skodę, mogą dopisać jako współwłaściciela pojazdu osobę starszą, która posiada już wieloletnie doświadczenie za kółkiem oraz wypracowane zniżki. Warto też mieć na uwadze, że na cenę OC może wpływać miejsce zamieszkania (kierowcy w dużych miastach płacą więcej), stan cywilny czy fakt posiadania dzieci. Osoby posiadające rodzinę uznawane są za mniej skłonne do ryzykownych zachowań na drodze, choć oczywiście nie jest to reguła.

Naturalnie cenę ubezpieczenia podniesie połączenie dwóch polis: OC oraz dobrowolnego AC. Mimo wszystko warto się zastanowić nad autocasco, zwłaszcza w przypadku nowych aut. Dzięki temu nie będziemy martwić się wysokimi kosztami ewentualnych napraw albo kredytem do spłacenia, jeśli auto po wypadku zostanie uznane za nadające się tylko do kasacji. Pieniądze z odszkodowania rozwiążą wtedy problem “z czego opłacić niezapłacone jeszcze raty”. Należy tylko pamiętać o wcześniejszym ustaleniu odpowiednio wysokiej sumy odszkodowania.

Skoda - które modele mają najtańsze ubezpieczenie OC?

Podczas porównania cen OC dla konkretnych modeli Skody okazało się, że zazwyczaj najmniejsze ubezpieczenie zapłacimy za:

 • Skodę S 120
 • Skodę S 105
 • Skodę Favorit
 • Skodę Fabia
 • Skodę Octavia
 • Skodę Citigo
 • Skodę Superb
 • Skodę Scala
 • Skodę Rapid

Średnia wysokość składki OC dla tych modeli wynosi od 220 do 400 zł. Najwięcej kosztuje ubezpieczenie modelu Skoda Praktik - średnio 600 zł. Co ważne, podane ceny są orientacyjne i dotyczą zapytań dla doświadczonego kierowcy posiadającego zniżki OC.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie Skody?

Przede wszystkim nigdy nie wybieraj pierwszej lepszej oferty. W internecie można znaleźć mnóstwo kalkulatorów OC oraz porównywarek, dzięki którym od razu sprawdzisz kilka, kilkanaście ofert za jednym zamachem. Zapytaj też swoich znajomych, gdzie i za ile ubezpieczają Skodę - to także może być pewien wyznacznik. Bardzo ważne jest (o czym część kierowców zapomina) dokładne przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia. Co prawda zakres ubezpieczenia OC zawsze i dla każdego jest taki sam, ale należy znać warunki, na jakich zawiera się umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Dodatkowo jeśli bierzesz ofertę OC wraz z AC, to musisz wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Autocasco ma zazwyczaj szeroki zakres, ale nie chroni kierowcy przed skutkami wszystkich sytuacji drogowych. Dlatego najlepsze ubezpieczenie Skody to nie tylko tanie OC, ale także mądrze dobrane do niego AC oraz assistance.

Skontaktuj się z nami