Co dają odblaski dla dzieci? Zadbaj o swoje dziecko na drodze

źródło: Freepik.com

Za nasze okna dotarła już jesień, co sprawiło, że zmrok zapada szybciej. Zmianie pory roku towarzyszą także inne zjawiska, które mogą zmniejszyć widoczność – mgła, deszcz, czy nawet wczesne opady śniegu. To wszystko sprawia, że na drodze spada poziom bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i prowadzących pojazdy. Dotyczy to w głównej mierze najmłodszych z nas, czyli dzieci, które ze szkoły coraz częściej będą wracać po zmierzchu. Z tego powodu, dzisiaj postaramy się odpowiedzieć, jak zadbać o ich ochronę i dlaczego odblaski są w tej kwestii dobrym pomysłem.

Odblaski – historia i działanie

Historia odblasków okazuje się niezwykle ciekawa, gdyż jak wiele innych wynalazków naszej cywilizacji była zainspirowana naturą. Do ich powstania przyczynił się... kot. To obserwacja jego oczu po zmroku sprawiła, że Percy Shaw, brytyjski wynalazca i przedsiębiorca, rozpoczął pracę nad swoim nowym dziełem, które udało mu się opatentować w 1934 roku. Chociaż od tego czasu minęło niemal stulecie, jego wynalazek pozostał z nami do tej pory, stanowiąc ważny element zarówno w życiu codziennym, jak i przemyśle.

W jaki sposób działają odblaski? Ich sekret polega na nierozpraszaniu trafiającego w nie światła, które dzięki temu jest w stanie wrócić do miejsca emisji. W praktyce oznacza to, że materiały odblaskowe nie świecą same, natomiast jedynie odbijają trafiające w nie promienie światła. Tym samym, kiedy kierowca na drodze ma włączone światła, a pieszy na chodniku jest wyposażony w odblask znajdujący się w widocznym miejscu, reflektory samochodowe rzucą na niego promień, który następnie wróci do kierowcy.

Co sprawia, że niektóre materiały są w stanie odbijać światło od swojej powierzchni? Wynika to z ich budowy. Gdybyśmy spojrzeli na nie pod mikroskopem, naszym oczom ukazałaby się drobna faktura. Mogłyby to być malutkie szklane kulki lub pryzmaty, jednak ich zadanie jest takie samo.

Prawo o ruchu drogowym – czy odblaski są obowiązkowe?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku sprawiła, że w niektórych sytuacjach będziemy mieli obowiązek noszenia odblasków. Uregulowane 31 sierpnia 2020 roku przepisy mówią nam, że pieszy na drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu powinien posiadać przy sobie materiał odblaskowy. Co ciekawe, zapis ten nie został precyzyjnie określony, co zostawia nam pole do rozmaitych interpretacji – można użyć zawieszkę, smycz, czy inne gadżety odblaskowe. Z przestrzegania wyżej wymienionych przepisów będziemy zwolnieni podczas poruszania się po chodniku lub w strefie zamieszkania.

Jak więc widać, w naszym kraju w przeważającej większości przypadków nie będziemy zmuszeni do posiadania przy sobie odblasku, mimo wszystko jednak warto go mieć przy sobie, by zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci powinno być dla nas priorytetem – nie zawsze będą one świadome czyhających na nie zagrożeń i mogą zachowywać się nieostrożnie w pobliżu jezdni.

Dlaczego odblaski są ważne? Garść liczb i statystyk o widoczności na drodze

Dlaczego posiadanie nawet niewielkich elementów odblaskowych może się okazać bardzo wskazane dla bezpieczeństwa dzieci oraz nas samych? Żeby dobrze to zrozumieć, przyda się nieco liczb i statystyk. Pieszy poruszający się po drodze, czy poboczu, bez żadnego elementu odblaskowego na odzieży, będzie dla kierującego pojazdem niemalże niewidoczny. Ten będzie mógł dostrzec pieszego dopiero w odległości od 40 do 20 metrów przed pojazdem, co może się okazać zbyt krótkim czasem na odpowiednią reakcję.

Kiedy kierowca jedzie z prędkością 50 kilometrów na godzinę, w ciągu jednej sekundy pokonuje niecałe 14 metrów. Oznacza to, że jeśli dostrzeże nas z odległości 40 metrów, będzie miał jedynie trzy sekundy na reakcję i zwróćmy uwagę na to, że droga hamowania również trwa. Co się więc stanie, kiedy kierowca będzie jechał szybciej? W przypadku kierowcy, który mknie w okolicach 100 kilometrów na godzinę, jego prędkość w przeliczeniu w metry na sekundę będzie wynosiła prawie 28 metrów i dystans ten zwiększa się wraz z każdym kilometrem. W takiej sytuacji prowadzący samochód nie ma właściwie ani sekundy na wykonanie odpowiedniego manewru, jeśli nie zobaczy nas odpowiednio wcześniej.

Materiały odblaskowe są w stanie sprawić, że pieszy będzie widoczny z odległości 150 m. Jest to ogromna różnica w porównaniu do osoby, która nie zadbała o swoją odpowiednią widoczność. Pamiętajmy o tym, że zbliża się jesień i do wypadków z udziałem słabo oświetlonych pieszych dochodzi obecnie niezwykle często. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i namówić nasze dziecko na materiał odblaskowy, kiedy wyrusza w drogę z domu do szkoły i z powrotem.

Kamizelka odblaskowa dla dziecka? Jak przekonać naszą pociechę do noszenia odblasków

Wiemy już, jak noszenie elementów odbijających światło zwiększa bezpieczeństwo i może uchronić nas od wypadków drogowych. Dzieci często nie rozumieją tego niestety tak dobrze, jak my, natomiast nawet opaska odblaskowa stanie się dla nich przykrym obowiązkiem. W jaki sposób można spróbować zmienić ich usposobienie i spróbować przekonać je do przestrzegania zasad bezpieczeństwa po zmroku?

Pamiętajmy, że nie jesteśmy skazani na kamizelkę, czy inny tego typu duży i nieporęczny fragment odzieży. Oczywiście spełniłby on swoją funkcję najlepiej, jednak na rynku znajduje się wiele innych opcji, które mogą przypaść naszym dzieciom do gustu nieco lepiej. Nawet małe materiały odblaskowe, takie jak opaski, czy breloki, dobrze odbiją reflektory samochodu jadącego z naprzeciwka i z tyłu i co równie ważne – dziecko ich nie zdejmuje i chce nosić. Żeby zachęcić dzieci do używania odblasków, możemy iść z nimi do odpowiedniego sklepu i poprosić, by same wybrały pasujące im gadżety, czy ubrania. W ten sposób będą widoczne na drodze i zarazem szczęśliwe, że mogły same podjąć decyzję.

Warto też porozmawiać z naszym dzieckiem na temat bezpieczeństwa na drodze i spróbować je przekonać. Wytłumaczmy im, że odblaski zwiększają widoczność, co daje kierowcy lepszy czas na reakcję. Pamiętajmy też o tym, że najczęściej sami jesteśmy dla naszych dzieci wzorem do naśladowania, więc my również powinniśmy stosować się do odpowiedzialnych zachowań na drodze i nosić elementy odblaskowe. A skoro już o tym mowa...

Dorosły też staje się widoczny z elementem odblaskowym!

Pamiętajmy, że ofiar na drogach każdego roku jest bardzo dużo. Według danych Komendy Głównej Policji ich przyczyną często jest fakt, że prowadzący pojazd nie zdąży go wyhamować ze względu na zbyt krótki czas reakcji. Dotyczy to nawet najlepszych kierowców, a warto zwrócić uwagę, że nie tylko oni jeżdżą po drodze i często spotykamy się tam także z przykładami różnych nieodpowiedzialnych zachowań.

Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych – każdy staje się bardziej widoczny w drodze do szkoły, pracy, czy na uczelnię, kiedy zdecyduje się na odblaskowy element odzieży. Podobnie jak nasze dzieci, nie musimy od razu stawiać na duże kurtki, kamizelki, czy bluzy – opaska na ramię da nam pewność, że nadjeżdżające auto dostrzeże nas zarówno z przodu i z tyłu, oraz przy okazji nie będzie za bardzo rzucała się w oczy postronnym osobom.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka nie tylko na drodze

Nasze dzieci potrafią być niezwykle kreatywne i niestety nie zawsze oznacza to coś pozytywnego. Czasami ich pomysłowość nie zna granic, przez co mogą niechcący wyrządzić sobie krzywdę. Nie będziemy w stanie zabezpieczyć ich przed absolutnie każdym skutkiem ich złej decyzji, jednak są sposoby na to, by zminimalizować negatywne skutki.. Jednym z nich jest ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Jeśli się na nie zdecydujemy, to po wyborze odpowiedniej opcji, będziemy mieli pewność, że nasze dziecko będzie miało zapewnioną odpowiednią ochronę nie tylko podczas pobytu w szkole, ale także podczas drogi z niej lub do niej. Warto zwrócić szczególną uwagę co oferuje dana polisa i wybrać opcję, która najbardziej będzie pasowała do temperamentu oraz potrzeb naszej pociechy.

Skontaktuj się z nami