Co to jest homologacja i skąd wziąć świadectwo homologacji samochodu?

Dokonujesz zmian konstrukcyjnych w swoim samochodzie albo tworzysz w garażu zupełnie nowy pojazd i chcesz się nim poruszać po drogach? Przyda ci się świadectwo homologacji samochodu. Kto wydaje ten dokument i czy potrzebne ci będzie oświadczenie o zmianie konstrukcyjnej pojazdu?

Spis treści:

 1. Co to jest homologacja?
 2. Skąd wziąć świadectwo homologacji samochodu?
 3. Co zabrać ze sobą do placówki Transportu Dozoru Technicznego?
 4. Jaki jest koszt świadectwa homologacji?
 5. W jakich przypadkach świadectwo homologacji nie jest potrzebne?
 6. Czy świadectwo homologacji wpływa na cenę OC?

Co to jest homologacja?

Homologacja oznacza proces dopuszczenia auta do ruchu drogowego. W procesie homologacji specjaliści sprawdzają, czy samochód spełnia normy oraz warunki techniczne pozwalające na jego bezpieczne użytkowanie.

Homologacja dotyczy seryjnych producentów aut wypuszczających na rynek nowy model, osób, które samodzielnie zbudowały pojazd i chcą się nim poruszać po drogach oraz osób, które dokonały istotnych zmian konstrukcyjnych w aucie. Te zmiany to m.in. montaż instalacji gazowej, haka na przyczepę, zmiana pojemności silnika, wymiana kierownicy i wiele innych.

Jeśli masz odpowiednią wiedzę, potrafisz takich zmian dokonać samodzielnie, to możesz je zrobić ale potrzebujesz po tym uzyskać świadectwo homologacji samochodu. W związku z tym konieczne będzie przeprowadzenie badania technicznego auta. Instytut Transportu Samochodowego wyróżnia kilka kategorii homologacyjnych. Dla kierowców najważniejsze to kategoria M (dotyczy pojazdów posiadających co najmniej cztery koła oraz przeznaczonych do przewozu osób) oraz kategoria N (dotyczy pojazdów posiadających co najmniej cztery koła oraz przeznaczonych do przewozu ładunków).

Skąd wziąć świadectwo homologacji samochodu?

W przypadku osób, które samodzielnie skonstruowały pojazd albo dokonały w nim istotnych zmian konstrukcyjnych, występuje się o dopuszczenie jednostkowe pojazdu. Organ, do którego musisz skierować prośbę, to Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego (TDT). Do jego zadań należy m.in. wydawanie i cofanie świadectw homologacji samochodu. O dopuszczenie jednostkowe pojazdu należy wystąpić do TDT także wtedy, gdy sprowadzasz do kraju auto nie posiadające świadectwa homologacji w trybie Wspólnoty Europejskiej.

Aby otrzymać świadectwo homologacji samochodu, musisz wykonać badanie techniczne. TDT na swojej stronie podaje listę jednostek z całej Polski, które uprawnione są do przeprowadzania takich badań. Niestety, jest ich zaledwie kilkanaście, więc może czekać cię transport auta do najbliższego punktu. Na badanie zabierz m.in. wniosek o wykonanie badania oraz dokument informacyjny pojazdu. Pełna lista potrzebnych w konkretnych sytuacjach dokumentów znajduje się na stronie Transportu Dozoru Technicznego.

Po badaniu technicznym musisz udać się do placówki TDT.

Zabierz ze sobą:

 • pisemne potwierdzenie przejścia badań technicznych w dwóch egzemplarzach,
 • dokument informacyjny kategorii danego pojazdu,
 • dane o samochodzie, które są niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu,
 • dowód opłaty urzędowej za wydanie świadectwa homologacji,
 • dokument potwierdzający własność.

Na decyzję będziesz czekać miesiąc. Jeśli z pewnych powodów termin oczekiwania się przedłuży, zostaniesz o tym oficjalnie poinformowany. Świadectwo homologacji możesz otrzymać pocztą albo odebrać osobiście w siedzibie TDT.

Ile kosztuje świadectwo homologacji?

Koszt badania technicznego po homologacji ustalany jest indywidualnie. Opłata za wydanie świadectwa homologacji typu pojazdu (dopuszczenie jednostkowe pojazdu) kosztuje 1600 zł, a opłata za zmianę świadectwa homologacji typu pojazdu - 400 zł. Jeśli będziesz załatwiać sprawę przez pośrednika, zapłacisz 17 zł więcej za pełnomocnictwo.

Wpłatę za wydanie lub zmianę świadectwa homologacji typu pojazdu musisz wykonać przelewem na rachunek bankowy TDT.

Kiedy świadectwo homologacji nie jest potrzebne?

W kilku przypadkach nie trzeba ubiegać się o świadectwo homologacji samochodu, nawet po dokonaniu zmian konstrukcyjnych. O dopuszczenie jednostkowe nie muszą starać się właściciele aut przeznaczonych do zawodów sportowych ani samochodów przystosowanych do używania przez osoby niepełnosprawne. Świadectwo homologacji nie jest też wymagane dla samochodów przeznaczonych do prac leśnych, ciągnika zrywkowego i ciągnika z przednim systemem załadowczym oraz pojazdy, który został skonstruowany na ramie sprzętu do prac ziemnych.

Czy homologacja samochodu wpływa na cenę OC?

To zależy. Przeróbki zwiększające moc silnika albo montaż instalacji gazowej mogą wpływać na zwiększenie ryzyka wypadku. Dlatego ubezpieczyciel musi zostać poinformowany, jeśli auto przeszło istotne zmiany konstrukcyjne. Wysokość składki OC może wtedy wzrosnąć.

Jeśli zmiany są mało istotne, np. dotyczą tylko kwestii wizualnych, to ubezpieczyciel w ogóle nie weźmie ich pod uwagę. Jednak nigdy nie powinno się ukrywać faktu dokonania dużych zmian konstrukcyjnych podczas kupowania ubezpieczenia. W przypadku AC może to wpłynąć na odmowę wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji.

Skontaktuj się z nami