Ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie i rejestracji?

źródło: https://www.freepik.com

Z roku na rok, kary za brak OC są coraz bardziej dotkliwe. Ostatnio pisaliśmy o kolejnych wzrostach stawek karnych za brak obowiązkowego OC. W 2024 r. przerwa dotycząca obowiązkowej ochrony i trwająca nie dłużej niż 3 dni będzie kosztowała kierowcę samochodu osobowego 1700 zł lub 1720 zł. Trudno się więc dziwić, że kierowcy coraz częściej pytają, ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie i rejestracji. W ramach odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez internautów, przypominamy przepisy dotyczące obowiązkowego OC. Przy okazji warto również poruszyć pewne kwestie związane z tematem rejestracji samochodu i „przejściem” OC na nowego właściciela.

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji: przepisy są jasne

Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące obowiązku ubezpieczeniowego kierowców, to warto zawsze sięgać po ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Ten akt prawny wskazuje, że posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę OC najpóźniej w dniu rejestracji tego pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Wspomniana zasada nie obejmuje pojazdów do jazd testowych oraz pojazdów historycznych.

Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że choć do zakupu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu nie jest wymagana decyzja rejestracyjna, to obowiązkową ochronę należy wykupić nie później niż w dniu rejestracji (zobacz: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2009 r. - sygnatura akt: VI SA/Wa 2231/08). Natomiast pod pojęciem wprowadzenia pojazdu do ruchu należy rozumieć poruszanie się po drogach publicznych, strefach zamieszkania i drogach prywatnych (patrz: G. Dybała, K. Szpyt [w:] A. Kubiak-Cyrul, M. Maliszewska, M. A. Plakwicz, J. J. Szczerbowski, G. Urbanik, M. P. Ziemiak, M. Zygo, G. Dybała, K. Szpyt, Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Komentarz, Warszawa 2022, art. 29).

Warto też zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział możliwość zawarcia umowy OC jeszcze przed rejestracją pojazdu (zobacz: artykuł 29 ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Jeżeli rejestracja nie dojdzie do skutku w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia OC, to zarówno zakład ubezpieczeń, jak i posiadacz pojazdu zyskuje prawo do pisemnego odstąpienia od wspomnianej umowy. Poniżej prezentujemy z kolei informacje użyteczne dla tych osób, które pytają, ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie.

Używany samochód lub motocykl zwykle będzie posiadał OC

Osoby nabywające w przeszłości auto lub motocykl „z drugiej ręki” wiedzą, że zwykle taki pojazd posiada OC. Nabywca pojazdu powinien sprawdzić w swoim interesie, czy sprzedawca zawarł umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego przez poprzedniego właściciela, które obecnie jest już rzadką sytuacją, obliguje nabywcę do niezwłocznego zakupu OC (w dniu zmiany właściciela). Do czasu wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia, nabywca powinien się powstrzymać od jeżdżenia pojazdem (zobacz: D. Maśniak [w:] J. Nawracała, D. Maśniak, Komentarz do niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych [w:] Kontrakty na rynku ubezpieczeń. Komentarz do przepisów i warunków ubezpieczenia, Warszawa 2020, art. 31).

Na ogół używany samochód lub inny pojazd mechaniczny posiada jednak obowiązkowe OC, które zgodnie z przepisami niejako „podąża” za własnością. Ustawodawca wprowadził takie rozwiązanie, aby zapewnić ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, która stanowi priorytet i umożliwia ofiarom wypadków łatwe dochodzenie roszczeń. Jednocześnie artykuł 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że nabyta umowa OC wygasa przed upływem okresu, na jaki została zawarta jeśli nowy właściciel pojazdu wypowie ją na piśmie. Możliwość wypowiedzenia ochrony jest ważna w kontekście prawa ubezpieczyciela do rekalkulacji składki OC po zmianie właściciela pojazdu.

Osoby pytające ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie lub zadające pytanie o to ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma kierowca, powinny pamiętać o wypowiedzeniu umowy nabytego z pojazdem OC dopiero po zakupie innego ubezpieczenia. W ten sposób unikamy bowiem ryzyka, że dojdzie do przerwania ciągłości ochrony oraz naliczenia kary. Zawsze trzeba również mieć świadomość, że obowiązkowa polisa OC nabyta razem z pojazdem, nie przedłuża się automatycznie na zasadach określonych przez artykuł 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kary za brak OC nakładane na kierowców często mają związek właśnie z brakiem znajomości tej zasady.

Szukasz możliwości szybkiego zakupu OC? Sprawdź, który agent znajdzie dla Ciebie taką tanią polisę >

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami