Ubezpieczenie OC. Na kogo jest przypisane: na samochód czy kierowcę?

źródło: Unsplash.com

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe - nie ma opcji, żeby po drogach poruszało się auto, które jest nieubezpieczone. Oczywiście zawsze znajdą się kierowcy, którzy chcą “prześlizgnąć się” przez system i nie płacą OC, jednak jeśli spowodują szkodę, to osoby poszkodowane mogą ubiegać się o zwrot kosztów naprawy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym a do sprawcy zostanie wystosowany regres. W Polsce ubezpieczenie OC kupuje się na konkretne auto, a nie na kierowcę, jednak nigdy nie należy ignorować tego obowiązku!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Na kogo przypisane jest ubezpieczenie OC w Polsce?
  2. Czy ubezpieczenie OC komunikacyjne w Anglii jest na pojazd czy na kierowcę?
  3. Dlaczego OC samochodu jest obowiązkowe?
  4. Co się dzieje z ubezpieczeniem OC po sprzedaży auta?

Na kogo przypisane jest ubezpieczenie OC w Polsce?

Ubezpieczenie OC w Polsce przypisane jest do samochodu, a nie do właściciela pojazdu. W związku z tym poszkodowani w zdarzeniach drogowych dochodzą roszczeń z OC samochodu. Oczywiście to kierowca ma obowiązek zadbać o to, aby dany pojazd posiadał ważną polisę komunikacyjną. Nie ma jednak obowiązku posiadania przy sobie OC podczas jazdy.

Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek szkody, to dane na temat ubezpieczenia można sprawdzić w systemie UFG. Dla podróżujących może przydać się także aplikacja “Na wypadek”, stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Można w niej krok po kroku sprawdzić, co robić w przypadku stłuczki oraz pozwala na natychmiastowe udokumentowanie zdarzenia w formie elektronicznej.

Ubezpieczenie samochodu OC w Anglii - na samochód czy kierowcę?

Angielski system OC różni się od polskiego. W Wielkiej Brytanii OC przypisane jest do kierowcy, a nie do samochodu. W związku z tym, aby prowadzić auto trzeba posiadać nie tylko prawo jazdy, ale i polisę komunikacyjną. Dotyczy to także osób, które nie mają własnego samochodu, a np. pożyczają auto od innej osoby.

W Anglii istnieje także możliwość deklaracji Statutory Off Road Notification, która zwalnia z obowiązku kupna OC. Samochód nie może być jednak użytkowany i musi znajdować się na prywatnym terenie (np. podjeździe, w garażu). Nie może zostać zaparkowany na stałe na publicznym parkingu.

Dlaczego OC samochodu jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC trzeba mieć - ustawodawca narzucił obowiązek jego posiadania na właścicieli wszystkich pojazdów mechanicznych, które nie zostały wyrejestrowane. Polisa musi mieć ciągłość, a za każdą przerwę w OC naliczane są kary. To wszystko po to, aby chronić każdego użytkownika drogi.

Obecny system gwarantuje środki na naprawę auta z OC sprawcy wszystkim poszkodowanym. Za naprawdę płaci wtedy ubezpieczyciel, a jeśli okaże się, że szkody dokonał kierowca bez ważnego OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG samodzielnie zajmie się później odzyskaniem środków od sprawcy zdarzenia. Tymczasem poszkodowany musi się po prostu zgłosić do Funduszu i nie musi dochodzić roszczenia bezpośrednio u sprawcy.

Ubezpieczenie OC to często jednak spory wydatek, dlatego część kierowców zastanawia się, jak obniżyć koszt polisy. Pomysły są różne: od dopisania jako współwłaściciela pojazdu starszego kierowcy po zakup konkretnej marki samochodu (są auta, które uznawane są za bardziej wypadkowe i OC dla nich automatycznie jest droższe). Najpewniejsze są jednak zniżki za bezszkodową jazdę, które można wyrobić tylko czasem i cierpliwością.

Sprzedaż samochodu a OC - co się dzieje z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie przypisane jest do samochodu, a więc pojazd jest chroniony w podstawowym zakresie do momentu wygaśnięcia umowy. Należy tylko zgłosić u ubezpieczyciela sprzedaż samochodu, aby ten mógł zaktualizować posiadane dane.

Nowy właściciel może wypowiedzieć umowę OC pod warunkiem, że wykupi OC w innym miejscu - w końcu pojazd nie może zostać bez polisy. Po sprzedaży auta oraz wygaśnięciu ochrony OC nie przedłuży się automatycznie. Nowy właściciel musi o tym pamiętać, aby uniknąć kary za brak polisy.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Skontaktuj się z nami