Jak zmienić ubezpieczyciela OC: w trakcie trwania i po wygaśnięciu polisy?

źródło: Freepik.com

Czy można wypowiedzieć umowę OC w trakcie trwania umowy? Tak, ale tylko w dwóch sytuacjach. Zmiana ubezpieczyciela nie zawsze jest możliwa i czasem trzeba poczekać do końca polisy. Dowiedz się wszystkiego na temat zmiany ubezpieczyciela.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?
  2. Jak zmienić ubezpieczyciela OC?
  3. Czy możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC bez wypowiedzenia?

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Każdy poruszający się po drogach publicznych pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Polisę zawsze wykupuje się na rok, choć niektóre firmy ubezpieczeniowe dopuszczają płatność składki w ratach. Umowy ubezpieczeniowej nie można wypowiedzieć w dowolnym momencie, ponieważ wzrosło by ryzyko powiększenia się grona osób, które jeżdżą autami bez ważnego OC. Dlatego prawo dopuszcza trzy sytuacje, w których jest to możliwe:

  • W momencie, w którym kończy się okres obowiązywania umowy (trzeba wypowiedzieć umowę najpóźniej na dzień przed końcem trwania umowy ubezpieczenia, inaczej OC przedłuża się automatycznie).
  • Podczas kupowania używanego samochodu (nie ma obowiązku przejmowania ważnego ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela pojazdu, można w każdym momencie taką umowę wypowiedzieć).
  • Gdy okaże się, że auto posiada podwójne OC (poprzednia polisa wznowiła się automatycznie a posiadacz pojazdu zawarł umowę w innym TU).

To, czy po polskich drogach poruszają się nieubezpieczone pojazdy, jest mocno kontrolowane przez odpowiednie organy. Mimo to cały czas znajdują się osoby, które chcą “zaoszczędzić” na OC i liczą na to, że system nie wyłapie ich przypadku. Tymczasem kary za brak ważnego OC są wysokie (i zwiększają się każdego roku, zgodnie ze wzrostem wysokości płacy minimalnej).

Poza tym osoby, które nie mają OC i spowodują wypadek, nie są chronione przed konsekwencjami materialnymi i osobowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim. To oznacza, że za naprawę auta poszkodowanego oraz a jego leczenie muszą zapłacić z własnej kieszeni. Takim poszkodowanym w pierwszej kolejności pomaga Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jednak później Fundusz zwraca się do sprawcy wypadku i żąda zwrotu środków.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

Należy złożyć pisemny wniosek do ubezpieczyciela. Trzeba podać jeden z trzech dopuszczalnych powodów i wskazać wyraźną chęć zerwania umowy. Część ubezpieczycieli posiada elektroniczne wnioski na swoich stronach - wtedy wystarczy wypełnić odpowiednie pola, a informacja trafi do TU.

Przedstawiciel firmy zawsze kontaktuje się z takimi osobami i próbuje zachęcić je do kontynuacji ubezpieczenia OC, ale jeśli znajdziesz gdzieś lepszą ofertę, to warto z niej skorzystać. Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam, dlatego nie warto przepłacać. Obecnie liczne porównywarki OC umożliwiają znalezienie najlepszego ubezpieczenia bez żadnego wysiłku czy długich poszukiwań.

We wniosku o wypowiedzenie OC do ubezpieczyciela muszą znaleźć się następujące dane:

  • imię i nazwisko właściciela/właścicieli auta,
  • dane osobowe, takie jak adres zamieszkania,
  • rodzaj i marka pojazdu,
  • rok produkcji,
  • numer rejestracyjny
  • dane polisy (seria, numer, nazwa towarzystwa).

W Internecie można znaleźć sporo wzorów takich wniosków. Można z nich skorzystać albo po prostu wysłać do ubezpieczyciela maila, który będzie zawierał wszystkie powyższe informacje. Warto się po tym upewnić, że przedstawiciel TU odczytał tę wiadomość i rozpoczął właściwy proces. W momencie, w którym wypowiadasz umowę OC musisz jednocześnie wykupić nowe ubezpieczenie. Masz na to tyle czasu, ile zostało ci do końca trwania poprzedniej umowy.

Czy możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC bez wypowiedzenia?

Tylko w jednym przypadku: kiedy kupujesz używany samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, to po wygaśnięciu okresu ważności nie przedłuża się ono automatycznie. Możesz wtedy skorzystać z oferty tego samego towarzystwa albo zgłosić się do nowego ubezpieczyciela. W pozostałych przypadkach zawsze należy napisać wypowiedzenie umowy.

Warto zmienić ubezpieczyciela, jeśli okaże się, że płacisz za polisę dużo więcej niż możesz. Jak to sprawdzić? Wystarczy skorzystać z kilku porównywarek, w których podajesz tylko podstawowe dane na temat kierowcy i auta. System przetwarza te dane i dobiera do nich najlepsze oferty.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Skontaktuj się z nami